niedziela, 26 czerwca 2022

Kraj

Wniosek o odwołanie Marszałka

Marszałek Jarosław Dworzański w sprawie wniosku o odwołanie

Marszałek Jarosław Dworzański 19 lutego na briefingu prasowym odniósł się do wniosku radych PiS o odwołanie marszałka, czyli zgodnie z ustawą o samorządzie województwa i statucie województwa - o odwołanie całego Zarządu. Wniosek został złożony w poniedziałek 16 lutego podczas XXIV sesji Sejmiku Województwa.

Pod wnioskiem podpisało się dziewięciu radnych z klubu Prawa i Sprawiedliwości.

Marszałek Jarosław Dworzański powiedział:

- Radni mają prawo złożyć taki wniosek, natomiast argumentacja dołączona do tego wniosku budzi poważny niepokój, ponieważ nie ma ona podłoża merytorycznego, nie ma uzasadnienia. Podnoszone są tu całkowicie nieprawdziwe zarzuty, dotyczące upolitycznienia urzędu, rozrostu administracji, braku koncepcji funkcjonowania, źle zarządzanego urzędu bądź też niewłaściwie prowadzonych prac przy budowie lotniska regionalnego.

- Mowa o tym, że urząd jest upolityczniony, nie ma żadnego uzasadnienia, ponieważ to autentycznie Zarząd podejmuje te decyzje, w którym mimo, że Platforma Obywatelska ma marszałka, to jest w mniejszości. Mamy dwóch przedstawicieli, a marszałek ma tylko jeden głos. A mimo to nie ma między nami różnic w najistotniejszych sprawach dotyczących naszego województwa. 99 procent spraw podejmujemy zgodnie, głosując na Zarządzie. Proszę więc sobie sami odpowiedzieć, jak wygląda to upolitycznienie.

- Jeżeli chodzi o rozrost administracji to odpowiedź jest prosta. W planach etatów na rok bieżący jesteśmy na piątym miejscu od końca wśród urzędów marszałkowskich. Zatem i ten zarzut jest całkowicie nieprawdziwy.

- Jeżeli chodzi o lotnisko regionalne, trudno się do tego odnosić, ponieważ poprzedni Zarząd kierowany przez pana Piontkowskiego nie zrobił w sprawie lotniska zupełnie nic, natomiast Zarząd kierowany przez pana Krzyżewskiego przynajmniej próbował i starał się coś robić. A dzisiaj mamy opracowaną koncepcję lotniska, mamy wykonane dokumenty geodezyjne, na ukończeniu są prace związane z opracowaniem raportu oddziaływania na środowisko i zbliżamy się do końca decyzji w sprawie lokalizacji lotniska regionalnego. Czy to wszystko się uda, trudno w tej chwili powiedzieć, ale jestem przekonany, że nareszcie prace są prowadzone w sposób właściwy.

Marszałek Jarosław Dworzański na zakończenie wyraził swoje zdziwienie, że taki wniosek złożył radny Marek Komorowski, a nie przewodniczący klubu PiS. I uznał, że był to zabieg typowo polityczny, gdyż w tym dniu województwo podlaskie odwiedził prezes PiS Jarosław Kaczyński. Radni PiS nie mając żadnych osiągnięć do przedstawienia prezesowi, naprędce sporządzili wniosek o odwołanie marszałka, nie dbając nawet o jego merytoryczne uzasadnienie.

  Jan Kwasowski - Rzecznik Prasowy Marszałka Województwa Podlaskiego

Komentarze (0)

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.