sobota, 13 sierpnia 2022

Wiadomości

  • 4 komentarzy
  • 11503 wyświetleń

Renowacja świetlicy w Bęćkowie

Renowacja świetlicy w Bęćkowie
WIEŚ Z AMBICJAMI

    Bęćkowo, leży cztery km na północ od krajowej drogi śmierci nr 61. Znajduje się w administracyjnych granicach gminy Szczuczyn, wchodzącej w skład powiatu grajewskiego, w województwie podlaskim. Wieś posiada zabytkowy zespół dworsko-parkowy, założony w XVIII w. przez Jakuba Klimontowicza. Po II w. św. w dworku mieścił się m. in. Urząd Gminy, później Szkoła Podstawowa, której ostatnim dyrektorem był Ryszard Witkowski. W roku 1962 zarejestrowano tu Ochotniczą Straż Pożarną, której pierwszym naczelnikiem został Antoni Żukowski. Aktualnym naczelnikiem OSP w Bęćkowie, po ojcu Jerzym, jest Waldemar Orłowski, którego chętnie wspomaga „etatowy”, bardzo aktywny społecznik - Prezes OSP R. Witkowski. Długoletnia praca na stanowisku dyrektora i nauczyciela miejscowej szkoły, dziś emeryta zamieszkałego w Grajewie, na stałe połączyła go z wiejską społecznością.
    W 36 budynkach mieszkalnych wsi Bęćkowo zamieszkuje ponad 130 obywateli w tej liczbie jest 35 dzieci i młodzieży.    
    Podczas uroczystości wręczenia kluczy p. Ryszard Witkowski w bardzo życzliwy sposób wyrażał się o Antonim Żukowskim, któremu wieś zawdzięcza powstanie tej świetlicy. Prezes OSP m. in. powiedział: „To Pan Antoni, dziś sędziwy mężczyzna, budował ją własnoręcznie nie biorąc za pracę nawet jednej przysłowiowej złotówki”. Materiał budowlany pozyskiwano z rozbiórki likwidowanej Tuczarni w Wólce, zbudowanej na terenie gruntów wsi Wólka i Skaje w 1963 roku. Po zakończonej pracy w polu, mężczyźni konnymi wozami, nocą zwozili materiały. Do społecznego czynu garnęli się wszyscy. Dniem i nocą trwała budowa. Za to w latach kolejnych odbywały się w świetlicy różne uroczystości, w których przeważały zabawy taneczne.

RENOWACJA ŚWIETLICY
 
     Remont, z przystosowaniem byłej świetlicy w Bęćkowie do współczesnych warunków i wymogów społeczeństwa, trwał od ok. 01.08 – 01.12.2011 roku. Zgodnie z kanonami sztuki budowlanej został przeprowadzony przez firmę remontowo-budowlaną A. Krasińskiego z Tarach, który wykonane przez siebie prace honoruje dwuletnią umową gwarancyjną.
     Obiekt posiada ok. 136 m2 powierzchni użytkowej. Po remoncie, mieści się w nim: szatnia, kuchnia, sala główna z kominkiem, łazienka, WC, pomieszczenie gospodarcze i boks garażowy. Na zewnątrz, wokół budynku jest ogrodzenie z siatki. Na placu zabaw dla najmłodszych znajdują się: huśtawka, ważka, ławki, koguciki na sprężynach, piaskownica, itp. Znajdujący się na placu regulamin, w siedmiu punktach nawiązuje do spraw istotnych dla bezpieczeństwa dzieci i młodzieży.
Sukcesywne uzupełnianie w sprzęt różnego typu, powodować będzie chęć wykorzystywania budynku do masowych potrzeb.
     Inwestorem remontu Świetlicy Wiejskiej we wsi Bęćkowo, który zamknął się kosztem 214. 707,69 zł brutto, jest macierzysta Gmina Szczuczyn. Jednak zadanie to, mogło być zrealizowane, poprzez umiejętność wykorzystania środków unijnych, w wysokości siedemdziesięciu procent kosztów ogólnych, dzięki konsolidacji pracowników gminy: Anny Romaniuk, Waldemara Filipkowskiego i Bogusława Ramotowskiego.
     Świetlica zbudowana jest na terenie gruntów wiejskich. Obok niej stoi dwór, jako duch czasu, który upokorzony zębem nienawistnej historii czerwonych dziejów, spogląda na nowy obiekt z zazdrością.
Porównanie czasu minionego z dniem dzisiejszym, sugeruje nam branie z danego nam okresu życia tego, co jest dostępne, mądre, zdrowe i twórcze.
To w takim celu Burmistrz Szczuczyna Artur Kuczyński przy silnym wsparciu swoich pracowników, o których nigdy nie zapomina w debatach publicznych, zdecydował się na renowację zaniedbanych świetlic w terenie. A przyznać należy, że wysłużony budynek w Bęćkowie zdecydowanie chylił się ku upadkowi. Nie stało się tak do końca, może dzięki „opatrzności zaprzyjaźnionego bociana” dyżurującego na słupie tuż przy budynku.
Dobrze, że tak się dzieje, bowiem mieszkańcy Bęćkowa zasłużyli na tego rodzaju  prezent. Są to ludzie bardzo pracowici, ofiarni, uczciwi i przyjaźni. Przebywanie w ich towarzystwie, to uczestniczenie w rzeczywistym przeżywaniu humanitarnego dobra i zbieraniu miłych doznań.
Również sołtys wsi Bęćkowo p. Zyskowski w miłych słowach przyjął gości i podziękował za obiekt społecznego użytku, przekazany dla jego miejscowości i okolic. Z niebywałą wdzięcznością wzrokową i świadczenie burzliwymi oklaskami dziękowali wszyscy. Jednocześnie rozumieli, że podręczny notes burmistrza wciąż zapełnia się nowymi problemami do rozwiązania. Mimo wszystko w imieniu mieszkańców nasuwa się kolejna prośba do Burmistrza, o umieszczenie w najbliższym planowaniu, wykonania asfaltu na odwiecznym, wyboistym bruku wsi i na fałdach żwirowych, czterokilometrowego odcinka drogi Bęćkowo - Szczuczyn.
    Obecni na uroczystości członkowie Rady Miejskiej w Szczuczynie, patrząc na miłą atmosferę, nie kryli zadowolenia z osiągniętych celów. Takie zachowanie jest dla nich zapłatą za pokonany trud.
Wyraźne zadowolenie rysowało się na twarzy Burmistrza. Oddając do użytku mieszkańcom wyremontowaną świetlicę, życzył im kulturalnego i przyjemnego korzystania z obiektu, w długoletnim okresie użytkowania.


 
GALERIA ZDJĘĆ


Autor tekstu i zdjęć: Stanisław Orłowski
 
  Zobacz też: Bęćkowo-remont świetlicy

Komentarze (4)

Nie Kazimierz a Ryszard panie Stanisławie!!!

A ksiądz, ile dorzucił do tego remontu????
Pytam zwyczajnie, bo jakoś od co najmniej 25 lat księdza w tej remizie nie było.
Wiadać, że ta woda święcona to cuda czyni.

Ostatnim dyrektorem szkoły była śp pani Bogumiła Glińska!!!

Bęćkowiak nie bądź taki cwaniak. Ten w innym ubraniu to ksiądz, lał prywatną wodę. To jest dorzutka na której ci tak zależy.A ty, to świadek J.?

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.