Kraj

  • 1 komentarzy
  • 1522 wyświetleń

Poznają kulturę kurpiowską

Przedszkolaki poznają kulturę kurpiowską.

Uczelnia Jańskiego już od kilku lat organizuje zajęcia dla przedszkolaków w ramach Uniwersytetu Dzieci Bogdana Jańskiego. Inicjatywa ta powstała z zamysłem rozwijania dziecięcej ciekawości oraz intelektu poprzez naukę i kulturę.

Wraz z początkiem marca rozpoczął się letni semestr roku akademickiego 2011/2012 na Uniwersytecie Dzieci Bogdana Jańskiego. Od tego czasu Uczelnia organizuje warsztaty kurpiowskie dla swoich najmłodszych studentów. Zajęcia odbywają się indywidualnie w każdym z przedszkoli – a jest ich łącznie 11 z Łomży i Zambrowa.
Podczas zajęć dzieci poznają sztukę robienia kwiatów przy wykorzystaniu bibuły. Zajęcia prowadzone są przez pracownika Uczelni Jańskiego – Panią Karolinę Piątek, która zachwyca przedszkolaków swoim nietypowym strojem. Pani Karolina przychodzi bowiem do dzieci w stroju kurpiowskim.

Pani Karolina pomaga dzieciom wykonać kolorowe, bibułowe, ręcznie robione kwiaty. Mają one być pierwszą oznaką nadchodzącej wiosny. Zanim dzieci rozpoczną przygotowywanie kwiatów Pani Kurpianka prezentuje swój strój oraz opowiada o wyjątkowej grupie etnograficznej zamieszkującej tereny dwóch puszcz mazowieckich: Puszczy Zielonej oraz Puszczy Białej. Na pytanie: „Dzieci, jak myślicie skąd do Was przyjechałam?” zazwyczaj pada odpowiedź: „Z Krakowaaaa!!!”. Dzieci są bardzo zaskoczone, że niedaleko ich miejsca zamieszkania żyją i ubierają się w tak piękne stroje inne grupy ludności polskiej. Pani Karolina opowiada dzieciom o wyjątkowej tradycji i kulturze kurpiowskiej, w tym między innymi o znanych wycinankach kurpiowskich. Wycinanka z kolorowego papieru znana jest na Kurpiach już od połowy XIX wieku. Zwyczaj dekorowania domu stał się powszechny w każdej nawet najbardziej zamożnej rodzinie. Z kolei w okresie  świąt wielkanocnych Kurpie szczególnie znane są z największych i najpiękniejszych palm. Dzieci dowiadują się również szczegółów o znakach rozpoznawalnych Kurpiowszczyzny tj. gwarze regionalnej, kulturze regionu, przyrodzie czy regionalnych uroczystościach.

Dzieci z wielką radością i zapałem podeszły do ręcznego wykonywania kwiatów. Z niewielką pomocą Pani Kurpianki oraz towarzyszącym Paniom przedszkolankom został wykonany piękny bibułowy bukiet. Do zakończenia roku akademickiego zostały przedszkolakom jeszcze trzy wykłady. Najbliższe spotkanie w ramach Uniwersytetu Dzieci Bogdana Jańskiego planowane jest już w kwietniu br. Temat wykładu brzmi: „Jak wielki jest wszechświat?”.

Komentarze (1)

Pozdrawiamy Panie Marylkę i Basię , wychowawczynie grupy. Jesteście wspaniałe!
Zajecia super!
Mama Wiktorii.

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.