Wiadomości

  • 22 komentarzy
  • 13300 wyświetleń

Parcie na szkło

   Miejscy rajcy chętnie sięgają do kieszeni swoich współmieszkańców. Bez zmrużenia oka obcięli pensje nauczycielom, bez wahania podnieśli podatki. Żądni sławy przedstawiciele rady uchwalili też w tym roku całościową emisję obrad sesji zaproponowaną przez radnego Jankowskiego.

Żądza sławy
Od 1 stycznia obrady można będzie oglądać na ekranach monitorów. Kosztować to będzie około 7 tys. zł rocznie. Grajewianie pytają tylko po co to? Kto będzie miał czas na kilkugodzinne siedzenie przed ekranem? Sesje są cały czas rejestrowane i zainteresowani mogą materiały dostać w biurze rady. Przewodniczący rady jednak popiera pomysł wyjaśniając dziennikarzowi jaka jest idea wprowadzenia nowego systemu.
- Jesteśmy zobowiązani nagrywać i udostępniać sesje – wyjaśnia Grzegorz Curyło, przewodniczący rady miasta Grajewo. – Mamy do wyboru albo skorzystać z oferty firmy z zewnątrz, albo wykonywać to własnymi siłami. Inicjatywa wyszła od radnego Jankowskiego z klubu Porozumienie dla Grajewa jako inicjatywa wychodząca naprzeciw oczekiwaniom mieszkańców.
Adam Janowski zapytany o powstanie tej inicjatywy również potwierdził, że w ten sposób wychodzi naprzeciw głosom mieszkańców bo to był jego postulat programowy, z którym szedł do wyborów. Dodał też, że transmitowane są obrady sejmu i senatu więc dlaczego nie rady miasta. Tego zdania nie podzielają grajewianie, z którymi rozmawialiśmy.
- Czy oni sobie wyobrażają, że będę brał urlop aby ich oglądać – irytuje się trzydziestoletni Andrzej z Grajewa zapytany na ulicy. – Teraz krucho z pracą, żebym miał ją stracić patrząc co ci ludzie wyprawiają.

Radni czyszczą portfele grajewian

Jeszcze nie milknie oburzenie nauczycieli, którym radni zabrali jeden procent dodatku motywacyjnego, a już na kolejną sesję przygotowywane są następne zmiany w oświacie. Na swojej stronie internetowej radny Jankowski ubolewa, że największe wydatki związane są z oświatą i jednocześnie wyznaje, że miasto planuje następne oszczędności w tym obszarze.
- Najpiękniejsze jest to, za obcięciem dodatku głosował nasz kolega Tomasz Babul, również nauczyciel – oburza się nauczycielka jednej z grajewskich szkół. – Nie po to na niego głosowaliśmy, żeby zabierał nam pieniądze. On swój ubytek uzupełni dietą radnego.
Tomasz Babul bez wahania stwierdził w rozmowie, że nauczyciele nie zbiednieją, a radni dla przykładu zamrozili swoje diety.
Na XV sesji średnio o ponad cztery procent podniesiono też podatki od nieruchomości. O połowę spadną też wydatki na wyposażenie miejskich stróżów bezpieczeństwa. Oszczędności mają dotknąć też miejskiej zieleni i oczyszczanie miasta

Janek Kalbarczyk

Komentarze (22)

Nauczyciele mają za duże pobory ,to prawda
Oświata pochłania każdego roku coraz więcej pieniążków .Nikt nie dostaje co roku tyle podwyżki co nauczyciele.Jestem za obcięciem im pensji jeszcze więcej procent .Chociażby za to że ciągle zmieniają podręczniki i nie patrzą na to czy rodziców stać na to

Trzeba podziękować dla radnych PO (pan Adam Jankowski ,Jamrozy Krzysztof Tomasz,Siwik-Karwowska Agnieszka itd..) to oni w pierwszej kolejności byli za oglądanie ich wizerunku.

Drodzy nauczyciele, czy naprawdę aby mieć motywację do pracy potrzebujecie dodatku? Tym bardziej, że był najwyższy w okolicy. Gratuluję odwagi p. Tomkowi. Zapewniam, że nie tylko nauczyciele byli Pana wyborcami. Popieram oszczędności pod warunkiem, że zostaną racjonalnie wykorzystane przez samorząd. Emisja obrad to dobry pomysł. Tylko tak zainteresowany wyborca może wyrobić sobie zdanie o samorządzie. Proponuję wprowadzenie nagrań z sesji Rady Powiatu.

Ta rada jest do kitu ,komuś to potrafi zabrać a swoje zamraża,może by tak te diety na pół ciachnąć ,albo radę zmniejszyć o połowę,a może i jedno i drugie.

Do oburzonej nauczycielki, która udzielała wywiadu: Proszę się tak nie oburzać na Pana Babula, bo może zostać jeszcze Pani dyrektorem i będzie Pani z kacem moralnym musiała mu nadskakiwać

Dlaczego nie zamieszczać nagrań z sesji w internecie?
Każdy mógłby w dowolnej, dogodnej chwili obejrzeć poczynania naszych decydentów.

co on tam takiego mówi ten młody pan jankowski - sejmu mu się zachciewa, to niech jedzie do warszawy; tu mamy grajewo , małe skromne miasteczko, czy ktoś będzie siedział i słuchał wymysłów młodego chłopaka, który na nas zbiera dopiero doświadczenie? a to wymyśli a tamto - i bada nas czy "połkniemy przynętę"; zajmij się człowieku poważnymi sprawami, jak poukładać te klocki, żeby miasto szło do przodu; regulacja przepisów, dbałość o pracodawców, infrastruktura w mieście; a nie będziesz nam tu chłopcze radosną twórczość swoją nagrywał, daj sobie spokój!

pan jankowski to tak -zabrać nauczycielom -jasne!, parę tysięcy na nagrywanie -oczywiście; lekką ręką chce szastać i udaje że wie najlepiej; nie przepracował jak nauczyciel w klasie parunastu godzin w pocie czoła z dzieciakami walcząc, albo jak przedsiębiorca, kiedy dwoi się i troi, żeby wyjść na swoje; , zgarnia dietę i wymyśla, żeby się pokazać; dziwię się że jamrozy tak z nim się trzyma, powinien mieć swoje zdanie trochę, roboty niech patrzy bo mu kable sie poprzestawiają!

do e-grajewo! zróbcie sondę wśród odwiedzających stronę Waszą. Kto jest za zlikwidowaniem tworu jakim jest Radny?

trochę pokory panie radny - młody pan jesteś, uważaj pan żeby wątpliwy sukces nie uderzył panu do głowy, o ludziach pan trochę pomyśl, którzy pracują, starają się jakoś żyć!

To nie prawda, że nauczyciele mają wysokie pensje... Po wieloletnim stażu czy nawet odpowiednim wykształceniu nie mają pensje netto takie jak średnia krajowa. Chyba brutto się nie liczy prawda? Skoro i tak nie widzi sie tych pieniędzy...

Radni przymierzaja sie do dalszych cięć! Będą zwalniać! nie chceilismy takich radnych, którzy szukają oszczedności próbując dokonać zwolnień ludzi z pracy!Ale "najważniejsze,że staną się medialni". Miejmy nadzieję, że tylko na jedną kadencję!

? - ależ kto Ci broni spróbować swoich sił w takim przyjemnym i pełnym pieniążków zawodzie? Swoją drogą, jak wygłaszasz opinie nie mając o czymś pojęcia, tylko słuchając i opierając się na manipulującej ludźmi telewizji, to miej też odwagę się podpisać. Ps.Zmianę podręczników i podstawy kształcenia narzuca ministerstwo, a nie nauczyciele. Myślisz, że im się chce co roku na nowo opracowywać lekcje? Nie obnażaj już tak swej niewiedzy, bo aż przykro. czacha Ci dymi z tej zawiści.

A mlody JANKOWSKI z PO to radnym jest w Warszawie czy w Grajewie?> Jak mozna dobrze sprawować mandat radnego - jak mieszka się 200 km od Grajewa/>? Wpada się na sesje,i komisje - PO-krytykuje innych - i kasa wpływa na konto. Wiadomosci z komputera o tym co się dzieje w Grajewie to chyba za mało/>?

Najlepiej Panie "Janku". Gratuluje obiektywizmu.Ja np popieram rzeczy które proponuje Pan Jankowski.Wg Pana najlepiej nic nie robic i zeby zadluzenie rosło tak?A wzial łaskawie Pan pod uwage ze jak deficyt bedzie rósł i kolejne kredyty trzeba bedzie zaciagac na bierzące potrzeby to bedziemy mogli pozyskac JAKIEKOLWIEK srodki na wieksze inwestycje?Bo ja nie mam co do tego złudzeń ze nie.I aby oddać sprawę to ten sam radny(czyt.Jankowski) zaproponował zamrożenie diet radnym.Wiec nie obciął tylko nauczycielom etc ale również sobie.To sie wydaje uczciwe.A i na koniec..ja z checia pooglądam sesje,bo jestem ciekaw co sie dzieje w miescie ale mnie szef nie pusci tak jak Pana z pracy zebym mogl sobie posiedziec w urzedzie miasta

Babul na dyrektora, a Jankowski na burmistrza ha,ha,ha chciałbym to zobaczyć. Chłopy prą do władzy, a trup się ściele gładko.. Wesołych Świąt!!!!

Gratulacje dla e-grajewo. W końcu zamieściliście artykuł obnażający zapędy naszych kochanych decydentów.

Do pana radnego Jankowskiego - oświata pochłania najwięcej środków, ponieważ szkoli w większości takich ludzi jak pan, czyli niewdzięcznych.

Panie Adamie Jankowski zmów głośno o panu. Proszę jeszcze o głupsze pomysły. Mam pomysł dla pana zgłoś pan, żeby radni znieśli podatek od nieruchomości itd.

Kasiu! Jeśli oświata pochłania najwięcej środków ponieważ szkoli takich ludzi jak piszesz, to nie warto w nią inwestować...

Kaśka - to nie niewdzięczność, to obiektywizm. Twierdzisz, że jak ktoś jest nauczycielem, to powinien na siłe walczyć o ich pensję, a jak ktoś lekarzem, to za swoimi? Tak twoim zdaniem powinna wyglądać polityka? Mnie się bardzo podoba, że młodzi ludzie z inicjatywą zaczynają forsować swoje koncepcje. Najlepiej to siedzieć z założonymi rękoma i czekać, aż samo się wszystko zrobi. Dawać podwyżki, a potem zbankrutować, jak Grecja.

zabrac, zamknąc, zabic dechami... bo po co w grajewie szkoły - przecież oświata to same wydatki - a najwieksze to pewnie na dodatki motywacyjne dla nauczycieli! całe 3%!!!! niedługo w naszych szkołach beda uczyc sami studenci, bo nauczyciele wyjadą z tego miasta. mam pomysl - na taka wioske to wystarczy jedna szkola. jaki to zysk!!! - jeden budynek, jeden dyrektor, no i moze 2-3 nauczycieli... bo przeciez kazdy ma przynajmniej 2 kierunki, wiec moze pracowac za dwóch za te same pieniadze. niedlugo wiekszosc grajewian przeprowadzi sie do ełku lub rajgrodu. taaaaak, obietnice wyborcze...obiecanki-cacanki. ale na obrady telewizyjne to nasze miasto stac! ciekawe skąd burmistrz ma na to pieniadze, przeciez ma oszczędzac! wiem, to pewnie ten 1% dodatku od nauczycieli?! dobrze zadzić czyimiś pieniedzmi (bo swoje diety to tylko ZAMROZILI!) po nowym roku pewnie dostana wyrównanie i podwyzkę za tak trafne decyzje...gratulacje

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.