środa, 26 stycznia 2022

Wiadomości

  • 4 komentarzy
  • 2768 wyświetleń

Oszustwo "na znajomego z Facebooka"

We wtorek grajewscy policjanci zostali powiadomieni o kolejnym oszustwie za pomocą popularnego komunikatora społecznościowego.

Oszuści przełamując zabezpieczenia komunikatora wysłali wiadomość do pokrzywdzonej 39-latki informując, iż pilnie potrzebuje finansowego wsparcia nie podając konkretnej kwoty. Podawali się za znajomych. Proponowali też łatwy sposób przelania gotówki poprzez wygenerowanie numeru kodu "BLIK" w systemie płatności elektronicznej. Przekazany kod wystarczył, by sprawca mógł natychmiast wypłacić pieniądze.

 

Pokrzywdzona straciła 2 tysiące złotych.

 

Sprawę zgłosiła Policji, kiedy zrozumiała, że padła ofiarą oszustwa. Teraz sprawców szukają policjanci oraz apelują o rozwagę. Oszuści działają na terenie całego kraju licząc na szybki zysk. W takiej sytuacji nie działajmy w emocjach i nie ulegajmy presji rzekomych bliskich. Aby nie paść ofiarą oszustów radzimy weryfikować tożsamość osób, które wysyłają do nas wiadomości z prośbą o pożyczkę. Z reguły oszuści wyłudzający kod  nie wiedzą nic o osobach, pod które się podszywają, albo tylko tyle, ile wyczytały z ich przechwyconego konta. Jeśli mamy wątpliwości co do rzekomego bliskiego, najlepiej po prostu do niego zadzwonić. - KPP w Grajewie

 

środa, 26 stycznia 2022

Wieści z ZSS w Grajewie

Komentarze (4)

Ale przecież po podaniu kodu blik trzeba zaakceptować przelewane pieniądze w aplikacji, wiec widziała jaka to kwota. Coraz to głupsi Ci ludzie.

Człowiek szanujący swoją prywatność z mediów społecznościowych nie korzysta. Nic nie zastąpi kontaktu "face to face" a zwłaszcza fb.

No tak szanowni Panowie policjanci przyjmują zawiadomienie wówczas jak coś stanie się, aczkolwiek jak próbowano moich rodziców oszukać telefonicznie. Jak ktoś podawał się za rodziców syna, a mojego brata. W bardzo krótkim czasie poinformowałem dyżurnego. Ale to co usłyszałem to poraziło mnie jak również przeraziło. Treść odpowiedzi była następująca: "ale proszę pana przecież nic się nie stało".

milicja ostrzega a wy róbcie co chcecie Radźcie se sami !

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.