środa, 29 czerwca 2022

Wiadomości

  • 3 komentarzy
  • 14877 wyświetleń

Nasi taksówkarze

Po Grajewie jeździ 15 taksówek. Pan Stanisław z którym rozmawialiśmy w branży taksówkarskiej pracuje już kilka lat.

- Ciężka praca to to nie jest. Cały czas się siedzi. Tylko, że z niej nie da się wyżyć. Nie wiem czy nazwać to zawodem, jest on chyba raczej zawodem z przypadku. Żeby człowiek jeździł cały dzień to dopiero można by to nazwać zawodem – opowiada o swojej pracy - Dzisiaj stoję już 3 godziny i nic. Klientów jest bardzo mało – dodaje ze smutkiem.

„ Dniówka” taksówkarza wynosi średnio 50 zł. ZUS, który taksówkarz musi opłacić wynosi 850 zł. Klientami są przeważnie przyjezdni lub osoby zamawiające kurs do pobliskiego szpitala lub mleczarni, niekiedy trafi się kurs na wieś. - Kiedyś trafiały się kursy do Warszawy, Kielc, Wrocławia, teraz już nie. – stwierdza Pan. Stanisław.

Wszędzie jest drogo i wszyscy oszczędzają. Kurs z postoju taksówek do szpitala kosztuje około 7 zł.
- Ale jeżeli trzeba stać na światłach lub w korku to może kosztować ponad 10 zł, bo idzie więcej paliwa. A później klient dziwi się, że kiedyś płacił te 7, a teraz 10 złotych, ale to nie moja wina, więcej licznik bije, a ja też musze zarobić. – komentuje taksówkarz.

Taksówkarze często też padają ofiarami żartownisi, którzy dzwonią i zamawiają fikcyjny kurs.
- Nieraz się jeździło do Popowa, Mieczy czy Rajgrodu. Oszukiwali po prostu. Człowiek jechał, a tam nikt nie wychodził – zwierza się nam pan Stanisław.

Są też poważne rzeczy
- 3 lata temu przed 2.00 w nocy zadzwonił do mnie mąż ciężarnej dziewczyny, żeby zawieść ją do szpitala. To w zimie było. Tylko co dojechaliśmy i dziewczyna urodziła.
- opowiada z delikatnym uśmiechem kierowca taksówki.

Mimo, iż zawód taksówkarza może okazać się niezbyt opłacalny to jednak jest potrzebny. Nie wszyscy dysponujemy samochodami, a czasem musimy szybko się gdzieś dostać.


(fot. e-Grajewo.pl)

Komentarze (3)

ale ten z białego passata nie nadaje sie do tej pracy .. .................. brak czegokolwiek a napewno kultury

nie raz sie zastanawiam przechodzac obok nich - "czy to im sie w ogole oplaca?"

moim zdaniem ceny taxi są tak wygórowane w naszym mieście, że nikomu się nie opłaca nimi jeździć, z Ełku do Grajewa ełccy taksówkarze za nocny kurs biorą 40-60 zł a u nas taka przyjemność kosztuje od 70 zł w górę.... wszędzie jeździ się taksówkami i nie jest to przywilej dla bogatych a u nas zdaje się TAk... szkoda,że nie ma u nas żadnej porządnej firmy Taxi która zna się na rynku i marketingu tylko zwykli prywaciarze którzy nie potrafią zadbać o własny interes ale za to świetnie narzekają... POZDRAWIAM

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.