środa, 29 czerwca 2022

Kraj

  • 2 komentarzy
  • 1540 wyświetleń

Międzynarodowy szpieg

Pół miliona internautów prawdopodobnie na całym świecie w ciągu dwóch dni dostało niewykrywalnego wirusa. Otwarcie pliku wpuszczało uśpionego szpiega, który przejmował kontrolę nad komputerem. Intruz sczytywał hasła, kody i wszystkie sekretne dane. „Obcego” wykrył patrol internetowy z Komendy Wojewódzkiej Policji w Białymstoku.

Policjanci z wydziału do walki z przestępczością gospodarczą Komendy Wojewódzkiej Policji w Białymstoku wpadli na trop nietypowego przestępstwa internetowego. Z policyjnych ustaleń wynikało, że na jednym z popularnych towarzyskich portali internetowych ktoś założył 20 fikcyjnych kont. Za ich pośrednictwem rozsyłał do internautów wiadomości typu: „cześć, wydaje mi się, że chyba mam twoje stare zdjęcie. Czy to ty?”. Gdy nieświadomy zagrożenia użytkownik serwisu klikał na zdjęcie na jego komputerze instalował się szkodliwy i niebezpieczny wirus. Ten niewykrywalny przez programy antywirusowe „robal” jak szpieg czekał w uśpieniu na zdalne instrukcje nieznanego operatora. W wybranym przez niego momencie mógł przejąć kontrolę nad komputerem. Intruz był w stanie sczytywać hasła, kody i inne sekretne dane.Policjanci ustalili, że w połowie listopada ubiegłego roku tylko w ciągu 2 dni nieznany sprawca rozesłał takie wiadomości do 500 tysięcy adresatówprawdopodobnie na całym świecie. Policyjny patrol internetowy z Komendy Wojewódzkiej Policji w Białymstoku wyśledził w sieci miejsca, gdzie znajdowały się komputery wykorzystywane w tym procederze. Trop wiódł do podbiałostockiego Wasilkowa i Rzeszowa. W Wasilkowie przeszukane zostały 3 mieszkania. Tam policjanci zabezpieczyli 2 komputery, 2 twarde dyski i kilkadziesiąt płyt z nielegalnym oprogramowaniem. Białostoccy policjanci poprosili o pomoc funkcjonariuszy z Rzeszowa. Oni zabezpieczyli 4 komputery i 6 dysków twardych.

Policjanci ustalają czy właściciele zabezpieczonego sprzętu brali udział w tym procederze, czy też stali się ofiarami przestępców. Zatrzymanie sprawców to tylko kwestia czasu.

Policja radzi:

Jeżeli otrzymujemy wiadomość od nieznanej osoby lub firmy nie ulegajmy pokusie i ciekawości klikając na zawarte w poczcie załącznik lub linki. Nieświadomi narażamy się na infekcję całego systemu i utratę sekretnych informacji o nas i naszych kontach. Kradzież naszej tożsamości umożliwia przestępcom zaciąganie na nasze konto zobowiązań finansowych, a nawet towarzyskich. Przy sieci bezprzewodowej pamiętajmy o jej zabezpieczeniu przed dostępem obcych.

Komentarze (2)

jest to bardzo grożne szczególnie dla poczotkujocych internautów jakich jest wielu

Dostalam taka wiadomosc na NK, na szczescie zignorowalam ja :)

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.