Kraj

Kronika 998 Ełk

W dniach od 01.01.2009r do 12.01.2009r Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Ełku odnotowała 38 zdarzeń. Miejscowe zagrożenia – 21, pożar mały – 12, pożar średni – 1, alarmy fałszywe - 4

Charakterystyczne zdarzenia:

Dnia 01.01.2009r ok. godziny 16.40 wpłynęło zgłoszenie o wypadku komunikacyjnym na trasie Niedźwiedzkie – Prostki. Na miejsce zdarzenia zostały zadysponowane zastępy PSP z Ełku oraz Grajewa. Na miejscu okazało się iż w wypadku uczestniczył samochód osobowy, którym podróżowały 3 osoby. Jedna osoba została przewieziona do szpitala na obserwację. Działania zastępów polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, odłączeniu zasilania w rozbitym pojeździe, oraz oświetleniu terenu podczas czynności dochodzeniowych prowadzonych przez funkcjonariuszy KPP w Ełku, która prowadzi dochodzenie w tej sprawie.

W dniu 01.01.2009r ok godz. 19.10 otrzymaliśmy zgłoszenie o uruchomieniu się detektora gazów ( czujki tlenku węgla) w jednym z mieszkań w budynku wielorodzinnym. W mieszkaniu tym brak jest centralnego ogrzewania, a występuje ogrzewania fizyczne czyli piecowe. W wyniku nieszczelności instalacji grzewczej, do mieszkania przedostawał się bardzo trujący gaz – tlenek węgla. Zainstalowana w mieszkaniu czujka, w wyniku oddziaływania gazu zadziałała uruchamiając sygnał akustyczny. Lokatorka natychmiast wezwała Straż Pożarną. Po dojeździe na miejsce zdarzenia, okazało się iż w pomieszczeniu występuje bardzo duże stężenie tlenku węgla. Działania zastępu polegały na wygaszeniu pieca kaflowego, oraz przewietrzeniu mieszkania. Ratownicy pracowali w sprzęcie ODO. Lokatorce zakazano użytkowanie pieca do chwili usunięcia awarii przez odpowiednie służby. Dzięki temu urządzeniu nie doszło do tragedii. Koszt takiej czujki wynosi kilkadziesiąt złotych, a może uratować zdrowie a nawet życie.

Dnia 03.01.2009r ok godz. 7.00 otrzymaliśmy zgłoszenie o pożarze budynku gospodarczego w miejscowości Płowce gm. Stare Juchy. Zadysponowano 6 zastępów PSP i OSP w sumie 26 strażaków. Działania zastępów po dojeździe na miejsce zdarzenia polegały na zabezpieczeniu, oraz podawaniu prądów gaśniczych wody w natarciu na palący się obiekt jak też podawaniu prądów gaśniczych wody w obronie na budynek mieszkalny znajdujący się w odległości ok 2 m od palącego się budynku. W wyniku pożaru spaleniu uległ budynek gospodarczy, 2 tony siana oraz drobny sprzęt i narzędzia znajdujące się w budynku. Straty wyniosły ok. 25 tyś zł. Akcja trwała ok 7.30godz. Przyczyna pożaru jest nieustalona. Dochodzenie w tej sprawie prowadzi KPP w Ełku.

Również w dniu 03.01 ok godz. 18.30 otrzymaliśmy zgłoszenie o zadymieniu w jednym z mieszkań w budynku wielorodzinnym przy ul. Wojska Polskiego w Ełku. Zadysponowano 4 zastępy PSP w sumie 10 strażaków. Na miejscu okazało się, że powodem zadymienia było zapalenie się desek przylegających do łącznika pieca kaflowego ( tzw czopucha ) z przewodem dymowym. By dostać się do żarzących się desek, rozebrano część ściny pomiędzy piecem fizycznym a kominem. Część żarzących się desek usunięto, a część ugaszono prądem gaśniczym wody. Straty wyniosły ok 2 tyś zł. Akcja trwała 2 godziny. Dochodzenie w tej sprawie prowadzi KPP w Ełku. W zdarzeniu nikt nie ucierpiał.

Dnia 08.01 ok godz. 4.15 otrzymaliśmy zgłoszenie o wypadku komunikacyjnym samochodu osobowego na trasie Stare Juchy – Wydminy gm. Stare Juchy. Zadysponowano 2 zastępy PSP i OSP. Po dojeździe zastępów na miejsce okazało się, że kierujący chcąc uniknąć zderzenia z sarną zjechał na pobocze drogi w wyniku czego uderzył w drzewo. Pojazdem podróżowały 3 osoby. W wyniku tego zdarzenia dwie osoby ( pasażerowie) zostali poszkodowani i odwiezieni do szpitala. Działania zastępów polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia i oświetleniu terenu podczas czynności prowadzonych przez funkcjonariuszy KPP w Ełku, która prowadzi dochodzenie w tej sprawie.


W dniu 10.01 ok godz. 14.20 wpłynęło zgłoszenie o wypadku komunikacyjnym w miejscowości Kalinowo. Zadysponowano 2 zastępy PSP i OSP. Na miejscu okazało się że w zdarzeniu uczestniczyły dwa samochody osobowe, którymi podróżowały w sumie 4 osoby. W wyniku tego zdarzenia wszyscy podróżujący zostali poszkodowani. Dwie osoby zostały przewiezione do szpitala, natomiast pozostałe dwie osoby po zaopatrzeniu medycznym odmówiły hospitalizacji. Działania zastępów polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, odłączeniu zasilania w uszkodzonych pojazdach, zebraniu z jezdni płynów eksploatacyjnych oraz resztek karoserii. Dochodzenie prowadzi KPP w Ełku.


Rzecznik prasowy KP PSP – asp. Mirosław Burakiewicz

Komentarze (0)

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.