Wiadomości

  • 17 komentarzy
  • 2749 wyświetleń

Konfiskata samochodu za 1,5 promila

Konfiskata samochodu stała się faktem. Nowe przepisy właśnie podpisał prezydent Andrzej Duda. A to oznacza, że pijany kierowca straci auto lub zapłaci jego wartość rynkową i to nawet jeśli pojazd zostanie rozbity w wypadku. Na tym jednak nie koniec rewolucyjnych zmian w Kodeksie karnym.

Aktualnie za prowadzenie pojazdu mechanicznego w stanie nietrzeźwości po raz kolejny można orzec grzywnę lub karę ograniczenia wolności jako karę zamienną. Po zmianach będzie to wykluczone i kierowcę czeka pozbawienie wolności.

 

Za spowodowanie ciężkiego wypadku w stanie nietrzeźwości dziś należy się kara od 2 do 12 lat więzienia. Po wejściu w życie nowych przepisów, za spowodowanie ciężkiego uszczerbku na zdrowiu, sprawcę czeka minimum 3 lata, a za spowodowanie śmierci 5 lat więzienia (w pierwotnym projekcie proponowano 3 lata).

Zwiększy się również maksymalna kara, którą można wymierzyć za spowodowanie ciężkiego wypadku. Za spowodowanie ciężkich obrażeń lub śmierci, nietrzeźwemu sprawcy wypadku będzie można wymierzyć do 16 lat pozbawienia wolności. Obecnie jedynie do 12 lat.

 

  • Nowe przepisy wprowadzają także sankcje dla kierowców zawodowych, którzy po alkoholu wsiadają za kierownicę np. ciężarówki czy innego samochodu należącego do ich pracodawcy. Przy czym w ich przypadku nie będzie konfiskaty samochodu oraz przepadku jego równowartości. Ministerstwo chce, by w takiej sytuacji sąd orzekał nawiązkę w wysokości co najmniej 5 tys. zł na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej.

 

Komentarze (17)

No cóż Polacy będą kombinować. Trzeba tylko jeździć samochodem obcym, a swój oddać temu obcemu. ......i gitara, obcego nie zabiorą.

Czy nowy przepis zawiera aneks odnośnie celebrytów, gwiazd , polityków, duchownych i innych odpowiednio urodzonych?

Dobrze że sądy są nasze to mogą nasz cmoknąć

Czy ja czegoś nie rozumiem? Pijany kierowca sejcento straci samochód wart np 3000 zł. , a pijany kierowca nowego mercedesa straci auto warte 300 000. I to się nazywa równe traktowanie wobec prawa?

Jak wyglada przepis jak kierowca po alkoholu bedzie jechal samochodem Policji, Pogotowia, BOR ochrona rzadu, Ksiadz, Straz Pozarna, Burmistrz i urzednicy autami sluzbowymi, Samochody Firmy Transportowej. Co z tymi samochodami jak beda zabierane i kto je otrzyma. Policja zamiast pilnowac Nowogrocka i Mickiewicza niech pilnuje DROGI. Tylko te drogi trzeba zbudowac miedzy miastami, a nie na wioskach.

Ciekawe tylko czy te prawo będzie dla wszystkich czy tylko dla zwykłych ludzi

Sdf. Kto broni obniżyć cenę pijanemu kierowcy nowego mercedesa. Obniży na 3000 zł i jest wszystko w porządku. Nie wiem czy żartujesz, czy kpisz, czy nie rozumiesz.

mandat za doprowadzenie kraju do ruiny i 200 000 nadmiarowych zgonów = 0 złotych

Tak jest właśnie Edek masz rację.

Ludzie, interesujcie sie trochę tym co sie wokol was dzieje, nie tylko swiat wedlug kiepskich. Jak jedziesz nieswoim autem lub auto ulegnie zniszczeniu w wypadku, zasadzony zostanie przepadek majatku. W ogole nie rozumiem, komu moze przeszkadzac wprowadzenie tego przepisu. Macie zamiar prowadzic po pijanemu lub wspolczujecie tym, co to robia? Dla mnie moze byc nawet dozywocie za cos takiego. Nie jezdze po pijaku - nie mam problemu. Ot i cala historia.

Banio piszesz prawdę ale co winna temu rodzina, bo każdy nieodpowiedzialny kierowca ma rodzinę, żonę dzieci i co oni temu winni jak ojciec się napił. Rodzina poniesie karę utraty samochodu albo i majątku, gdy samochód ulegnie całkowitej kasacji w wypadku. Rodzina ma ponosić konsekwencje nieodpowiedzialnego ojca, żony. Zastanówcie się.

Nie myślcie, że ten rząd tak troszczy się o Was i o Wasze życie. Oni w ten sposób łatają wydatki, które na lewo i prawo fundują rozdawnictwo po to żeby przekupić wyborców. Im chodzi tylko o ich stołki na rządowych ciepłych posadkach i o nic więcej. Włączcie swoje myślenie.

Odebrać wszystkim immunitety pismilicji nie udzielać pouczeń. Żeby wszyscy byli równi.

Trochę dziwi mnie ten umiar z jakim twórcy owego prawa zabrali się do restrykcyjności. Na miejscu "Pana Zbyszka mniejszego niż zero" proponował bym publiczne rozstrzelanie pijanych kierowców. Ich rodziny powinny do końca swojego żywota pracować w kamieniołomach. A młodocianych przestępców wieszać, wieszać i jeszcze raz wieszać. Tako rzecze Rydzykustra.

Polityk i biskup nie będą za nic płacić , są nietykalni bo jest to jedna wielka mafia sądowniczo-kościelna . Zwykłego Obywatela to zadusić przepisami i mandatami żeby nie zadawał za dużo pytań . Dawajcie dalej na tace tym pseudo-Bożym ($$$) sługom żeby ksiądz mógł smigać niezłą furką ...

Jan - tak jak napisales, kazdy nieodpowiedzialny. Ludzie dorosli ponosza konsekwencje nieodpowiedzialnych zachowan. Jezeli nie martwi ich wplyw taki h zachowan na innych czlonkow rodziny... no coz, co mam powiedziec. Sa ludzie, ktorzy po prostu nie powinni miec rodzin a je maja. Jezeli ktos ma ojca lub matke nieroba, tez ponosi tego konsekwencje. Takie juz jest zycie.

w wielu krajach mandaty są o wiele wyższe niż w Polsce i liczba wypadków jest mniejsza, konfiskata auta lub wysokie mandaty dla osób więcej zarabiających to też żadna nowość, słysze tu tylu obrońców kijanych kierowców że rozumiem dlaczego jest taka pobłażliwość, ciekawe czy równie moadre teorie byś głośił jak by taki pijany skaleczył ciebie lub kogoś z najbliższej rodziny.

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.