Od roku 2016 w, dwuletnim cyklu, odbywa się „Zlot Przyjaciół Szczuczyna”. Zlot zainicjował pełniący od grudnia 2010 roku funkcję Burmistrza Szczuczyna – Artur Kuczyński.
W pierwotnym założeniu spotkania miały być czysto towarzyskie o nieformalnym charakterze. Po zebraniu doświadczeń i analizie sugestii, przerodziły się w spotkania o profilu sformalizowanym w kierunku wartości poznawczych, etycznych i estetycznych.
Zarówno w rozmowie z Przyjaciółmi, jak i w Księdze Pamiątkowej – ambasadorzy swojego miasta – przekazali głębię swoich odczuć, mówiąc: „…spełniły się nasze marzenia”! Inni zdecydowanie podkreślali: „…bardzo chętnie przyjeżdża się tu, gdzie środowisko i władza wyciąga do nas spragnioną uścisku przyjacielską dłoń”.
LIDERZY ZLOTU PRZYJACIÓŁ SZCZUCZYNA
Pośród Przyjaciół dwóch poprzednich Zlotów byli ludzie, którym miasto i gmina Szczuczyn oddaje wdzięczność i szacunek, czerpie dumę z ich życia, twórczości i uczestnictwa we wspólnocie.
Gośćmi pierwszego Zlotu m.in. byli: były Wojewoda Województwa Łomżyńskiego a późniejszy przewodniczący Sejmiku Województwa Podlaskiego, nauczyciel – Mieczysław Bagiński (Koniecki Małe), płk w st. sp. Tadeusz Karaś (Szczuczyn), sędzia Sądu Najwyższego w st. sp. – Andrzej Konopka (Miętusewo), ks. dr Tadeusz Bronakowski (Augustów), Andrzej Golubiewski (Nowy Dwór Mazow.), ekonomista Henryk Świderski (Legionowo), dr Tomasz Dudziński (Grajewo), Danuta Szturc-Marcinkiewicz, ks. dr Henryk Bogdziewicz z Zakonu Pijarów w Krakowie, były proboszcz ks. kan. dziekan Robert Zieliński (Szczuczyn), ks. dr Andrzej Popielski (Łomża) i lokalne Media.
W II Zlocie uczestniczyli: goście z białoruskiego Szczuczyna i ukraińskiego Kovla, wójt gminy Boćki Dorota Kędra-Ptaszyńska, płk WP Tadeusz Karaś, sędzia Sądu Najwyższego w st. sp. Andrzej Konopka, profesor zwyczajny w st. sp. Czesław Waszkiewicz, przewodniczący Sejmiku Woj. Podlaskiego Mieczysław Bagiński, dyr. Grajewskiego Centrum Kultury dr Tomasz Dudziński, prof. Małgorzata Grupa z IH UMK w Toruniu oraz Sebastian Nowak i wielu innych.
Z nazwisk, tytułów, zajmowanych stanowisk i aktywności wynika, że Zjazd to wielka przyjemność dla wszystkich i okazja do wzajemnego poznania się, wymiany myśli, doświadczeń i spostrzeżeń.
Wkrótce SARS-CoV-2, jako niespodziewany twórca kryzysu humanitarnego, okazał się silniejszym niż władza człowieka. Obostrzenia z nim związane zmieniły cykliczność i na dwa lata zawieszono rytm zbiorowych wydarzeń. Nie odbyło się planowane spotkanie w roku 2020.
I Zlot Przyjaciół Szczuczyna – pod Patronatem Burmistrza Szczuczyna w połowie II kadencji, odbył się w dniach: 7- 8 i 9 października 2016 roku.
II Zlot Przyjaciół Szczuczyna – odbył się w końcu II kadencji w dniach: 13 – 14 i 15 lipca 2018 r.
III Zlot Przyjaciół Szczuczyna – przewidziany jest na 3 - 4 i 5 czerwca 2022 r., podczas trzeciej kadencji (pięcioletniej) burmistrza Szczuczyna Artura Kuczyńskiego.
CZYM JEST ZLOT DLA SZCZUCZYNA I PRZYJACIÓŁ
Tegoroczny Zlot odbywa się w pierwszych miesiącach roku, po męczącej nas covidowej pandemii.
Covida-19 szybko zastąpiła rosyjska inwazja „Putin-22”, który od 24 lutego prowadzi morderczą wojnę na Ukrainie. Do ataku wkracza także tropikalny wirus – małpiej ospy.
III Zlot odbywa się w charakterystycznym roku wskazującym na 330. rocznicę nadania praw miejskich (9.11.1692) dla Szczuczyna. Trzydniowe tournée stać się może trwałą pamiątką w odniesieniu do wrażeń podczas zwiedzania miejsc, dzięki którym Szczuczyn przybrał nową szatę.
Jestem skłonny twierdzić, że szczególnie nowych Przyjaciół zaskoczy rzeczywistość własnego miasta i oddali jego iluzoryczność. W nieoczekiwany stan realnej ekstazy wprowadzić Gości może:
1) dawny urok w nowym wymiarze;
2) emocjonalne przeżywanie czasu;
3) poznawanie dalszego ciągu historycznych dziejów Szczuczyna;
4) kultywowanie tradycji i zwyczajów z umiłowaniem Szczuczyńskiej Ziemi;
5) zaciskanie znaczenia więzi poznawczej, środowiskowej, rodzinnej i duchowej;
6) poszerzanie listy złotych marzeń i zdobywanie nowych przyjaciół;
7) troska o kulturę lokalną, oświatę, patriotyzm, wartości regionu i jego historię;
8) pozbywanie się egocentryzmu poprzez przyswajanie właściwych wzorców.
UCZESTNICY NOWI POZNAJĄ, CO W LATACH ROZKWITU WYKONANO:
1. Modernistyczne bryły nowych budynków,
2. Tereny rekreacyjne, place zabaw,
3. Tereny strefy przemysłowej,
4. Centrum Rozwoju Przedsiębiorczości,
3. Targowicę Miejską,
4. Modernizację Ratusza (UM),
5. Spiżarnię pod Klasztorem,
6. Centrum Muzealno-Warsztatowe przy małej perełce Baroku,
7. Transgraniczne Centrum Dialogu Kultur (Stadion Miejski),
8. Rozbudowę i adaptację budynku na Bibliotekę – Centrum Kultury,
9. Zmodernizowany Zespół Kościelno-Klasztorny i otoczenie,
10. Renowację fundamentów tzw. zamku Szczuków,
11. Pomnik S.A. Szczuki, właściciela szczuczyńskiego latyfundium,
12. Infrastrukturę o różnym charakterze służebności, itd.
Szczuczyńskie Zloty odbywają się w serdecznej, rodzinnej atmosferze. Wszyscy wsłuchani są w słowa związane z miejscem ich przyjścia na świat, dorastania, doznawanych radościach i smutkach. Wyzwalają z siebie wspomnienia, jakby promienieli pięknem, oplątanym w nadzieję.
Podczas spotkań Przyjaciele są szczęśliwi, mówią o sobie kim są i czym żyją.
Oko reportera widzi szczegóły, w których przyjaźń porównuje do blasku słońca. Jeżeli kwiaty nie zakwitną bez ciepła słonecznych promieni, to i ludzie nie mogą stać się ludźmi bez zjednoczenia ciepłem przyjaźni. Prawdziwa przyjaźń rodzi się tylko i jedynie wówczas, kiedy rozwija się w szczerych kontaktach międzyludzkich. Jeżeli świat pozbawimy przyjaźni, a rodzinę oddalimy od miłości, to tak jak byśmy zgasili światło życia i utracili mistyczną nadzieję. Zloty Przyjaciół, przy których można głośno myśleć, a nawet płakać, aktywują w nas światło promieniujące radością przez wiele miesięcy po spotkaniach.
Od dziecka staram się być przyjacielem ludzi, a Ziemi Szczuczyńskiej ulegać w szczególności, to jednak z braku obiektywnych motywacji nie wezmę udziału w tegorocznym Zlocie Przyjaźni.
Zalecam jednak masowe uczestnictwo i cieszenie się tym, co pracowity zespół ludzi przygotował na trzy dni świąt dla Przyjaciół Szczuczyna.
Wychodźmy z założenia, że teraz i tu cieszyć się potrzeba – nie warto życia odkładać na później, którego później może już nie być.
***
Za motto Przyjaciół Szczuczyna sugeruję przyjęcie słów, które wyrywają mi się z piersi: Kocham Szczuczyn bardziej niż własne ego, a wszystko, co całym sercem czynię – jest kultem Jego.
Tekst i kserokopia programu: Stanisław Orłowski
I Zlot Przyjaciół Szczuczyna:
https://e-grajewo.pl/wiadomosc,i-zlot-przyjaciol-szczuczyna,29696.html
środa, 11 grudnia 2024
środa, 11 grudnia 2024
Czekam z niecierpliwością na to wydarzenie. Żeby tylko nie padał deszcz. Czy uczestnictwo w Zjeździe jest tylko na zaproszenie? Pozdrawiam organizatorów.
Zgodnie z informacją pana burmistrza zaproszenie jest otwarte dla wszystkich. Tylko za udział w balu trzeba zapłacić. Moim zdaniem dobrze jest się zarejestrować, że chce się brać udział, wtedy mamy pewność, że nie zabraknie dla nas miejsca.