czwartek, 2 lutego 2023

Kultura i rozrywka

  • 1 komentarzy
  • 5751 wyświetleń

Akcja "Zaczytani"

Powszechnie wiadomo, że książka pozwala chociaż na chwilę zapomnieć o codziennych problemach. W trudnych chwilach staje się przyjacielem i powiernikiem. Niejednokrotnie czytanie, które otwiera furtkę do świata marzeń, pomaga dzieciom, doświadczonym chorobą, przetrwać niełatwy i smutny czas pobytu w szpitalu. Skutecznie wspomaga terapie i wspiera pociechy po traumatycznych przeżyciach w odnalezieniu się w nowej rzeczywistości.

Dlatego, mając na uwadze dobro najmłodszych pacjentów grajewskiego szpitala, Miejska Biblioteka Publiczna w Grajewie przystąpiła w 2014 r. do ogólnopolskiej akcji „Zaczytani”, której celem jest stworzenie na szpitalnych oddziałach dziecięcych, w hospicjach i domach dziecka, społecznych bibliotek, a jednocześnie popularyzacja czytelnictwa.

Pomysł na akcję „Zaczytani” narodził się w grudniu 2012 r. w Brzegu w woj. opolskim. Podczas remontu oddziału dziecięcego ogłoszono zbiórkę książek. Zebrano wówczas ok. 2000 publikacji, kilkadziesiąt zabawek i gier planszowych, co zdecydowanie przerosło oczekiwania organizatorów. Kolejnym krokiem było rozesłanie ankiet do wszystkich polskich szpitali z oddziałami dziecięcymi z zapytaniem o chęć włączenia się do akcji. Kiedy okazało się, że niewiele zakładów lecznictwa zamkniętego w Polsce posiada Biblioteczki Małego Pacjenta, pomysłodawcy przystąpili do działania. Zainteresowane aktywnym udziałem w programie instytucje, firmy i przedsiębiorstwa zgłaszają swoją placówkę poprzez wypełnienie, a następnie przesłanie formularza kontaktowego. Tym samym zobowiązują się wyznaczyć miejsce na zbiórkę książek (regał, kosz), ozdabiając je materiałami promocyjnymi. Obecnie kampania wspierana jest przez wydawnictwa m.in.: Znak, Papilon, Publicat S. A. Grupa Wydawnicza, Nowa era, Centrum Edukacji Dziecięcej, a do Komitetu Honorowego należą m.in. pani Anna Zalewska – Minister Edukacji Narodowej, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Ministerstwo Zdrowia, pan Marek Michalak – Rzecznik Praw Dziecka, pani Krystyna Barbara Kozłowska – Rzecznik Praw Pacjenta, a także prezydenci miast: Gdańska, Krakowa, Poznania, Warszawy i Wrocławia, w których co roku odbywają się tzw. Wielkie Zbiórki Książek.

W Grajewie punkt zbiórki książek mieści się w Oddziale dla Dzieci MBP na os. Broniewskiego 3.

Akcja „Zaczytanych” trwa przez cały rok, toteż dary przyjmowane są przez dwanaście miesięcy. W ciągu trzech lat, dzięki hojności czytelników, biblioteka przekazała oddziałowi dziecięcemu Szpitala Ogólnego im. dr Witolda Ginela w Grajewie ok. 300 książek, głównie bajek i baśni, chociaż wśród zebranych tytułów znajdują się także encyklopedie dziecięce i książki przyrodnicze. Serdecznie dziękujemy wspaniałym darczyńcom, dzięki którym uśmiech na twarzach małych pacjentów i przyszłych stałych czytelników MBP, ponownie zagościł. Jednocześnie gorąco zachęcamy do wzięcia udziału w akcji. Warto przejrzeć biblioteczki dzieci. Na pewno w każdej znajdą Państwo książki, które nie są użytkowane, a mogłyby posłużyć innym.

 
 
 

wtorek, 31 stycznia 2023

Morsy zagrały z WOŚP

Komentarze (1)

Kiedyś w szpitalu była biblioteka, ale teraz chyba nie ma. Co stało się z tym księgozbiorem?

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.