czwartek, 7 lipca 2022

Wiadomości

  • 11 komentarzy
  • 15261 wyświetleń

Kolejna hala w powiecie

Na placach budowy, w miejscach modernizacji jak i prac doraźnych, często spotyka się burmistrza miasta Szczuczyna inż. Waldemara Szczesnego.

    Po sukcesie wyborczym i złożonym uroczystym ślubowaniu w dniu18 listopada 2002, konsekwentnie realizuje Program Rozwoju Lokalnego Gminy na lata 2004-2010, zatwierdzony przez Radę Gminy, po uprzednich konsultacjach społecznych. Z racji zajmowanego stanowiska, jest koordynatorem wszystkich działań. Docenia i szanuje każdego ze swoich pracowników i radnych. Jednocześnie uważa, że jakakolwiek praca wykonana na rzecz miasta i gminy, przy wspólnej lub większościowej akceptacji osób, z którymi współpracuje, przynosi dużo więcej korzyści społecznej, a także zadowolenia własnego. W Jego skromności osobistej zauważyć można, że nie przypisuje czynności realizowanych tylko sobie, lecz dzieli je wśród innych.
I to jest to! Bowiem władza polega na umiejętności pochylania się nad obywatelem, a nie odwrotnie.

 Charakterystyka budowanego obiektu

     Aktualnie na terenie miasta, budowana jest od podstaw hala sportowa dla Publicznego Gimnazjum. Usytuowana prostopadle do wschodniej części głównego budynku szkolnego, tuż za ul. Nadstawną, stanowi w architekturze Szczuczyna przełom. Trzeba mieć na to czas, żeby zauważyć, czy wznoszony obiekt wpisze się w środowisko i na ile uzyska akceptację społeczną. Nowy budynek jest projektem współczesnym, przystosowanym do wykorzystania na terenie całego kraju. Obydwa obiekty, szkoła i hala, zespolone będą łącznikiem na poziomie I piętra budynku szkolnego, na wysokości ok. 4,5 m nad powierzchnią ulicy Nadstawnej.
    Hala sportowa jest wielofunkcyjna i przewidziana do wykorzystania jako: sala sportowa oraz w zależności od potrzeb okolicznościowych: wykładowa, widowiskowa, teatralna, zabawowa itp.
Wejście do hali i wyjście ewakuacyjne jest dostosowane dla osób niepełnosprawnych. Sala jest podzielona na część sportową, widowiskową i zaplecze socjalno-techniczne. Posiada: szatnie, łazienki, toalety ogólne i toalety dla osób niepełnosprawnych, pokój nauczycielski, salę pierwszej pomocy medycznej, pomieszczenia dla sportowców oraz pomieszczenia gospodarcze. Całość obiektu dostosowana jest do wymogów: socjalnych, bhp i sanepidu.
      Kubatura hali wynosi 10625,6 m², a powierzchnia użytkowa stanowi 1489.07m².Głównym elementem hali jest sala, która zajmuje 1030,34 m². Od strony zachodniej (od ulicy), na podwyższeniu z widokiem na salę w kierunku wschodnim, usytuowana jest widownia na 170 miejsc siedzących.
Prostokątny kształt obiektu posiada wymiary: długość 53,12m, szerokość 24,29m, wysokość 9.13m. Hala w części sportowej jest obiektem parterowym, a w części zaplecza 3 kondygnacyjnym. W zestawieniu ogólnym, w skład hali sportowej wchodzi:
1. istniejący budynek gimnazjum, 
2. łącznik nad ulicą Nadstawną,
3. sala sportowa, (wzdłuż osi wschód, zachód)
4. bieżnia cztero-torowa, (po stronie prawej, południowej hali)
5. boisko, (po stronie wschodniej hali, od tyłu)
6. plac postojowy. (po lewej, północnej stronie)
 
       Kosztami inwestycji objęte są: hala, łącznik, bieżnia, boisko, parking, ogrodzenie i zamykają się kwotą 4.100.000,00 zł.
Na zasadzie złożonego systemu ubiegania się o pozyskanie środków finansowych, gmina uzyskała dofinansowanie z funduszu Ministerstwa Sportu i Turystyki, co ułatwia realizację inwestycji.
      Przypuszczalny termin oddania obiektu do użytku, po uwzględnieniu różnych czynników nieprzewidzianych, określa się na czerwiec, najpóźniej jesień 2010 roku.


         Spędzanie nadmiernego czasu w bezruchu, przed telewizorem, komputerem, wpływa negatywnie na rozwój młodego człowieka. Dotyczy to każdego okresu jego życia. Najprostszym sposobem zapobiegania wielu schorzeniom organizmu jest sport. Pod wpływem aktywności fizycznej, zachodzą pozytywne przemiany. Dotyczą one czynności układu oddechowego, krążenia, mięśni szkieletowych oraz mechanizmów kontroli metabolizmu. Ćwicząc sprawiamy, że nasze życie staje się lepsze, bo dziś, zdrowszy niż wczoraj jest nasz organizm. Nasze dzieci zaznając ruchu i chwilowego zapomnienia od wyczerpujących i stresujących przedmiotów ścisłych, wrócą do nich z dotlenionym mózgiem i pozytywną energią. Sport odgrywa też rolę społeczną i edukacyjną.
        Miejmy nadzieję, że młodzież rozpoczynająca naukę w roku szkolnym 2010 / 2011 w Publicznym Gimnazjum w Szczuczynie, z radością powita i podziękuje za prezent, darowany im przez tych, którzy są władni tego dokonać. To wielka radość dla uczniów, rodziców i całego środowiska, bowiem społeczność czeka na młodzież nie tylko wykształconą, ale i zdrową.
       Mimo świadomości, że nasze całe życie składa się z igrzysk sportowych, przez zapobieganie i troski, w których na przemian jesteśmy zawodnikami albo widzami – zachęcam młodzież do aktywności fizycznej.

           Tekst i foto: Stanisław Orłowski

 

Komentarze (11)

no teraz tylko czekać na plany budowy basenu... a grajewiaków oczywiście zapraszamy

Na Euro 2012 się wyrobią

a PG3 dalej sie kisi na korytarzach

Kolejna wioska poza Grajewiem. Kolejne gratulacje dla Grajewa. Widać lepiej naprawić drogi "krawężniki" niż zrobić droge w stronę B-stoku lub wybudowac hale przy Pg3. PS: jescze basen miał być ...

Brawo dla burmistrza czemu u nas w Grajewie nikt nie pomyśli o czymś takim .A u nas stawia się tylko biedronki i inne markiety a młodzież dalej niech stoi pod blokami

Brawo - to już hale bedą miały wszystkie gminy powiatu- a co z basenem Grajewa- jedynego miasta powiatowego bez basenu- tez brawo.

Szanowny Panie Orłowski, .... Obecnie przy powstających szkołach od razu powstają takie obiekty (Wąsosz, Radziłów).

Artykuł przesłodzony. Mam pytanko co młodzież robi na lekcjach wf? Czy dalej grzeją ławki i kiszą się na korytarzach, a garby same rosną. I porównać pracę nauczyciela np.matematyki.

Witam. Mam dziwne wrażenie ,że troszeczkę " cukrujemy" ....Co do Hali sportowej przy gimnazjum ,to była w planach odkąd istnieje budynek szkoły . Dziwi mnie fakt mówienia o wielkich iwestycjach w gminie .Pytam jakich? Czy hala i kawałek drogi gdzieś na wsi ,jakiś remoncik w parku tj. rozwój gminy? Zapewni to rozwój miastu ? Nie wydaje mi się . Jak zobacze jakiś nowy zakład pracy zatrudniający 50-100 osób -to wtedy powiem ,że to jest strategia . Fajnie by było ,żeby gmina i Pan Burmistrz tu troszkę się wykazał , bo w przeciwnym razie będzie mógł rozgrywać na tej hali mistrzostwa oldbojów ! Miłego dnia.

Nie którym to nawet pod nos podstawić to i tak nie będzie pasowało .Ten kawałek drogi i remoncik to zawsze jakiś krok do przodu a nie tylko narzekać

Myślę ze MDK powinni przeniesc do tej hali, a tą na ul. Grunwaldzkiej oddac tylko dla ZS.

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.