poniedziałek, 8 sierpnia 2022

Wiadomości

  • 31 komentarzy
  • 11544 wyświetleń

Dekomunizacja ulic w Grajewie

Nadanie odpowiedniej nazwy ulicy to pewna sztuka, nazwa ma znaczenie z powodu m.in. prowadzenia różnego rodzaju ewidencji i planowania przestrzennego.

Grajewscy radni na lutowej sesji podjęli decyzję o zmianach. Z mapy miasta zniknie ulica "Proletariacka" a zastąpi ją "Inwestycyjna", która staje się centrum przemian gospodarczych. 

- Przekształcenie pomoże przede wszystkim w zmianie komunikatu marketingowego, skierowanego do inwestorów wewnętrznych i zewnętrznych.  Biorąc pod uwagę inwestycję drogową na sąsiedniej ulicy Robotniczej (remont nawierzchni), objęcie terenów inwestycyjnych Specjalną Suwalską Strefą Ekonomiczną, rozpisanymi przetargami na działki w SSSE obejmujące tereny w podstrefie grajewskiej, przyniesie to zakładany efekt, przede wszystkim: nowe inwestycje i miejsca pracy – uzasadnia radny Tomasz Cebeliński.

- Bardzo wyraźna inicjatywa gospodarcza w działaniach Burmistrza Dariusza Latarowskiego, podjęte przeze mnie kroki w obszarze uchwały o ulgach w ramach pomocy regionalnej oraz zmiana nazwy ulicy to komplementarne działania – dodaje T. Cebeliński


Najprawdopodobniej z krajobrazu Grajewa znikną też nazwy innych ulic. Do Sejmu wpłynął projekt ustawy dekomunizacyjnej. Władze samorządowe miałyby dwa lata na wprowadzenie nowych nazw ulic, placów i innych obiektów przestrzeni publicznej. W Polsce jest około 1500 miejsc, których nazwy kojarzą się z PRL-em.

Nadanie nazwy nowo wybudowanej ulicy nie budzi tyle kontrowersji co jej zmiana. Wiąże się to przecież z kosztami, jakie spadają na mieszkańców, np. opłaty za wymianę dokumentów, tablic z nazwami, wymiana szyldów, ogłoszeń itp. Czas pokaże czy innych "patronów" t.j. Marian Buczek czy Hanka Sawicka spotka podobny los.

 


Marian Buczek (ur. 26 września 1896 we wsi Nurzyna, zm. 9 września 1939 pod Ożarowem Mazowieckim) − polski działacz socjalistyczny i komunistyczny. Członek kolejno Polskiej Partii Socjalistycznej, PPS-Opozycji, Komunistycznej Partii Polski. 

Hanna Sawicka, właściwie Hanna Krystyna Szapiro, pseudonim Hanka (ur. 19 grudnia 1917 w Krakowie, zm. 18 marca 1943 w Warszawie) – polska działaczka komunistyczna pochodzenia żydowskiego, pierwsza przewodnicząca Związku Walki Młodych. (źródło: Wikipedia)

 

poniedziałek, 8 sierpnia 2022

14 emerytura już wkrótce trafi do seniorów

poniedziałek, 8 sierpnia 2022

Łazarze gm. Rajgród. Pożar budynku

Komentarze (31)

Całe szczęście , że to w końcu nastąpiło . Dekomunizacja tak naprawdę zaczęła się na dobre . Cały ten kod to spisek oderwanych ludzi od koryta .

Nazwy ulic odzwierciedlają epokę i historię gdy te nazwy nadawano. Nikomu już te nazwy nie przeszkadzają, a zawłaszcza tym którzy tam mieszkają. Niech zwolennicy zmian wybudują nowe ulice i sobie nadadzą swoje nazwy. Radni miejscy niech zajmą się poważniejszymi problemami miasta niż zmiana nazw ulic.

Ile jeszcze będzie wałkowania w zmianach nazw ulic? Czy nie można w końcu wybrać nazw neutralnych związanych np. z przyrodą, czy po prostu przyporządkować liczby. Bo raz jeden patron odpowiedni i na miejscu, a raz inny, a mieszkańcy tylko ponoszą koszta.

No i Janka Krasickiego można zmienić na wieszcza Ignacego Krasickiego!

No właśnie... Nie wiem jak inni działkowcy ale Hanka Sawicka na tablicy kłuje mnie w oczy od wielu lat...

Rządzący wprowadzają ustawy nie martwiąc się o zwykłych ludzi, Którzy poniosą z tego tytułu koszty i będą mieli masę zamieszania. Niedługo na komendę będziemy siadali, wstawali,.... To gorsze niż komuna!!!

Oby jak najszybciej nastąpiły zmiany. Stop komunie

Ha, zmieńmy nazwę ul. Wojska Polskiego na Main Street ( Główna Ulica). Będzie neutralnie. A ul. Kopernika i Piłsudskiego na First Avenue ( Pierwsza Aleja) też neutralnie. Nie macie co robić ? Innych rzeczy, ważniejszych jest od groma.

Corelone masz taki sam rozum jak Ból!

Mamy jeszcze kliku znamienitych kombatantów solidarnościowych to też nie źli kandydaci na patronów no i sporo jest aktualnych żywych wojowników o demokrację czy jak to tam się teraz nazywa. W Polsce patronem może być osoba żyjąca.

No i od razu przybędzie w Grajewie miejsc pracy. Skoro Polacy zajmują się takimi tematami, to o czym tu mówić? Sami na siebie bata kręcimy...

kamil i zryty czosnek jak sądzę nie mieszkacie na tych ulicach a zabieracie głos a ponadto powinniście dołożyć się do finansowania kosztów tych zmian i dołóżcie się do zmiany moich dokumentów .

Proponuję też zmienić nazwę : Kolejowa. bo diabli wiedzą kim był ten Kolejow . Pewnie jakiś ruski komunista...

Bardzo dobrze ,dalej głosujcie i wybierajcie pis

"Nadanie odpowiedniej nazwy ulicy to pewna sztuka"- nie prawda. NAzwa powinna być łatwa, intuicyjna i taka by nie trzeba było jej zmieniać gdy zmieni się skłąd Rządu, dlatego model amerykański jest najlepszy. W USA nazywaja ulicę 1, 2, 3, X, Y, Z itd.
i Nie ma problemu, ze kogoś to urazi, nie trzeba mieszać i zmieniać dokumentów...

ja proponujpe wszystkie ulice nazwac JP 2 a moze jedna niech bedzie jakiegos innego swietego albo lepiej ulica Wszystkich Swietych zeby bylo po rowno i sprawiedliwie

Działkowiec jak Cie ten widok kłuje w oczy to sobie je wydłub.

Proponował bym nazwy ulic czerpać z litanii z modlitewnika. Starczy nam nazw na 100 lat.

Co powiecie aby ul. Wojska Polskiego nazwać ulicą Wyklętych.

Panie burmistrzu zajmijcie sie czym bardziej powaznym np,jak zmniejszyc stope bezrobocia.dac ludziom prace a zmiana nazw ulic naprawde nikomu jest niepokrzebna tylko duzo zamieszania i niepotrzebne koszty,

23 stycznia ruskie wyzwolenie mordy gwalty

Ul. Wojska Polskiego jest zbyt długo, więc nie ma sensu zmieniać nazwy. Zmiana nazw ulic to mało ważne sprawy. Są ważniejsze dla miasta sprawy - np. bezrobocie, remonty dworca, ulic, chodników.

Te komunistyczne ulice na nazwe ulic rydzyk 1 2 3 itd az do wyczerpania ulic przeciez to tak wazny i wielki czlowiek,

Witam.Obie te osoby - Buczek, Sawicka zginęły w czasie II wojny. Czy w tym momencie - dzisiaj, ważniejsze jest to, z jakiego ugrupowania pochodziły, czy fakt, że zginęły w walce o wolną Polskię?

jak dla mnie moja ulica mogłaby się nazywać imieniem stalina czy nawet tuska, to jest tak ważne jak w którą stronę orzeł patrzy w godle, zamiast tworzyć prawo sprzyjające się rozwijaniu i bogaceniu zwykłych obywateli to obkłada sie ich co raz to nowymi podatkami i ograniczeniami, ale o tym cicho, ale jak już zmienią nazwę jakieś ulicy to raban na pół kraju. Śmiałbym się jakby nazwę tej ulicy zmienili z proletariackiej na komucha mazowieckiego, hehe

Ulica KOLEJOWA ,JEST OD kiedy jest kolej w GRAJEWIE ,TAM się urodziłam i wychowałam ,tam był szpital, jest sąd. ktoś tu nie zna Grajewa

Moda na zmiany. Czy sama zmiana nazwy ulicy poprawi jej standard ? Będzie się na niej lepiej żyło ?

Tak zapewne i tu wykonanie i powieszenie tabliczki z nową nazwą ulicy powierzy się firmie zewnętrznej w ramach ograniczania kosztów administracyjnych.

Ta. A na rolnej dalej zadupie komuna. Piasek i żwir

Bogdan: Sawicka walczyła o wolną Polskę??? Gdzie takich tumanów kształcą? O komintern walczyła, nie o wolną Polskę. Dość tych sowieckich pachołków w nazwach ulic!

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.