Wiadomości

1 grudnia -Światowy Dzień AIDS


    Szanowni Państwo,

1 grudnia to tradycyjnie Światowy Dzień AIDS. Jest to dzień bardzo szczególny, nie tylko promujący walkę z AIDS, ale także czas, w którym myślimy o bliskich i przyjaciołach dotkniętych tym problemem. To także dzień, w którym szczególnie staramy się przełamywać bariery takie, jak strach i wynikającą z niego stygmatyzację osób zakażonych HIV i chorych na AIDS. To dzień, w którym dokonujemy podsumowań naszych całorocznych działań, tego, co zrobiliśmy dla innych, by uchronić ich przed zakażeniem. 
W tym roku pragniemy wyjątkowo mocno zaakcentować Światowy Dzień AIDS, a przez to zwrócić uwagę społeczeństwa na problem epidemii. Jedynym naszym zamiarem jest  zwróceniu uwagi społecznej na obecność problemu HIV/AIDS

„Czerwona kokardka” to symbol solidarności z osobami żyjącymi z HIV i AIDS, ich rodzinami i przyjaciółmi. Symbolizuje poświęcenie i zaangażowanie w walkę z AIDS. Stanowi pierwszy krok na drodze upowszechnienia problematyki HIV i AIDS.

Idea czerwonej kokardki powstała w 1991 r. Pomysł znaku został zainspirowany żółtą wstążeczką, upamiętniającą żołnierzy amerykańskich uczestniczących w wojnie w Zatoce Perskiej. Czerwony kolor wybrano ze względu na skojarzenia, jakie wywołuje: krew, namiętności, walkę i miłość.

Czerwona kokardka jest w kształcie odwróconego V, ponieważ jeszcze nie odniesiono zwycięstwa nad epidemią HIV i AIDS. Symbol - czerwona wstążeczka - został wymyślony przez członków Visual AIDS – organizację charytatywną zrzeszającą artystów, działającą w Nowym Jorku. Celem grupy było zachęcenie wszystkich do upamiętnienia zmarłych i umierających z powodu AIDS kolegów, zwiększenie świadomości na temat HIV i AIDS, uświadomienie potrzeb ludzi żyjących z HIV i AIDS oraz ich bliskich, a także wezwanie rządów do zwiększenia funduszy na badania i opiekę nad zakażonymi. Początkowo niewiele osób rozumiało znaczenie symbolu. Większość nie wiedziała, że ma on jakikolwiek związek z AIDS. Sens wyjaśniono dopiero podczas wręczania nagród telewizyjnych. Pomysłodawcy nie przypuszczali, że symbol stanie się aż tak popularny i będzie tak wiele znaczył dla ludzi zakażonych i chorych oraz ich bliskich.

W Polsce, zgodnie z zasadami Regulaminu przyznawania „Czerwonej Kokardki”, jest ona wyróżnieniem przyznawanym z okazji Światowego Dnia AIDS.

Wyróżnienie „Czerwoną Kokardką” otrzymują osoby lub instytucje, które w szczególny sposób przyczyniły się do poprawy jakości życia osób zakażonych HIV, chorych na AIDS, bądź też wniosły istotny wkład w działania profilaktyczne w obszarze HIV i AIDS w Polsce.


Państwowy Powiatowy
Inspektor Sanitarny w Grajewie

Komentarze (0)

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.