Wiadomości

  • 3 komentarzy
  • 9162 wyświetleń

Życie coraz droższe

Z badań prowadzonych przez firmy sondażowe wynika, że statystyczna polska rodzina opłaca miesięcznie około 5 – 6 różnych rachunków. Najczęściej do naszych gospodarstw domowych trafiają m.in. opłaty za energię elektryczną, płatności na rzecz operatorów telefonicznych, telewizyjnych, czynsz za mieszkanie, niektórym dochodzą raty pożyczek i kredytów gotówkowych. Na uregulowanie wszystkich zobowiązań wydajemy krocie pieniędzy.

Niewątpliwie, jednym z wielu obciążeń budżetów domowych są koszty dostarczania wody i odprowadzania ścieków. Kształtowaniu tych cen przyjrzała się Najwyższa Izba Kontroli i choć kontrola nie była prowadzona na Podlasiu to wniosek jest przerażający – ponosimy najwyższe opłaty w Unii Europejskiej.

Sprawdziliśmy jak kształtują się taryfy wodne na terenie powiatu grajewskiego. Ceny zostały podane brutto za metr sześcienny.

Na terenie miasta Grajewo za dostarczenie tysiąca litrów wody (m3) należy zapłacić 2,94 zł, za odbiór tej samej ilości ścieków 4,74zł.

W gminie Grajewo metr sześcienny wody kosztuje 2,78 zł.

Mieszkańcy miasta i gminy Szczuczyn za wodę muszą zapłacić 2,70 zł, za ścieki 4,65 zł, zaś wywóz nieczystości płynnych dla gospodarstw domowych i innych kosztuje 9,51 zł.

Na terenie gminy Radziłów woda kosztuje 2,85 zł, ścieki 5,02 zł. W takiej samej cenie są ścieki dowożone wozem asenizacyjnym bezpośrednio na Gminną Oczyszczalnię Ścieków.

W Rajgrodzie za wodę trzeba zapłacić 2,16 zł. Odprowadzenie ścieków do oczyszczalni w Biebrzy kosztuje 6,91 zł, doprowadzenie ścieków do oczyszczalni w Rajgrodzie wynosi 9,07 zł.

W gminie Wąsosz za dostarczenie metra sześciennego wody mieszkańcy płacą 3,21 zł, za odprowadzenie ścieków 5, 99 zł.

W Polsce różnice w cenach doprowadzania wody i odbioru ścieków są szokujące. W powiecie grajewskim stawki są poniżej średniej, to jednak  są gminy gdzie mieszkańcy za metr sześcienny wody płacą nawet ponad 23 zł brutto, za ścieki blisko 26 zł.

Windowanie cen wody wkrótce może się zmienić. Ministerstwo Środowiska zamierza powołać Krajowego Regulatora Cen Wody. Zadaniem nowego Urzędu byłoby zapobieganie zbyt wysokim cenom spowodowanym monopolistyczną pozycją przedsiębiorstw wodno-kanalizacyjnych – donosi jedna z gazet.

"Woda nie jest produktem handlowym takim jak każdy inny, ale raczej dziedzictwem, które musi być chronione, bronione i traktowane jako takie” podaje Ramowa dyrektywa wodna Unii Europejskiej.

 

poniedziałek, 6 lutego 2023

Miniony weekend na drogach

Komentarze (3)

I jak tu zyc w tym kraju

Na osiedlu Południe za dostarczenie wody zimnej i odprowadzenie ścieków płacimy 7,68zl/m3.

Do link Wykop w piwnicy studnię i pompuj ile chcesz. A kto ma działkę. Firmy chętnie wykopią wam studnię. Woda swoja i nie trzeba płacić.

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.