Kultura i rozrywka

Zobaczyć spadające gwiazdy!

Spadające Perseidy to kosmiczny pył, powstały w wyniku rozpadu komety Swift-Tuttle. Drobiny lecą w kierunku Ziemi z prędkością nawet 60 kilometrów na sekundę. Spaleniu ulegają w momencie zetknięcia się z atmosferą. Efekt rozbłysku pozostawia na niebie ślad na długości kilkudziesięciu kilometrów.

Pierwszy rój meteorów zaobserwujemy na niebie z 11 na 12 sierpnia br. około 2.00 w nocy. 

Astronomowie zapowiadają, że będzie można zobaczyć maksymalnie dwieście meteorów na godzinę, choć w rzeczywistości może być ich nieco mniej. Ci, którzy będą mieli złe warunki meteo bądź zaśpią i nie zobaczą deszczu „spadających gwiazd” będą mieli szansę następnej nocy. Powtórzenie zjawiska, jednak nie tak intensywnego jak poprzednio, przewiduje się z 12 na 13 sierpnia.


Gdzie najlepiej wpatrywać się w niebo?

Chcąc dostrzec Perseidy najlepiej wybrać się za miasto. Im dalej jesteśmy od świetlnych łun miejscowości, tym piękniejsze czekają nas widoki. Amatorzy gwiezdnych widowisk mogą wyruszyć nad rzekę lub jezioro, by odbijający się w wodzie deszcz meteorów dostarczył niezapomnianych wrażeń.

Trzymajmy kciuki, aby nadchodzące noce inne niż pozostałe w roku były pogodne, a oglądający obserwując nieboskłon mieli wspaniałe doznania.


e-Grajewo.pl

 

Komentarze (0)

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.