Po Polsce podróżuje Planetobus, przewożący mobilne planetarium. To duży namiot, z dachem w kształcie kopuły o średnicy 5 metrów. W środku zmieści się blisko 35 osób. Na półokrągłym "suficie" widzowie mogą oglądać pokazy astronomiczne, prowadzone na żywo przez edukatorów Centrum Nauki Kopernik.
Mobilne planetarium umożliwia bliski kontakt z jedną z najbardziej lubianych i atrakcyjnych nauk przyrodniczych, astronomią. To dziedzina, która intryguje uczniów, a także wielu dorosłych. Dzięki niemu uczniowie w środku dnia będą mogli zobaczyć niebo pełne gwiazd, poznać najciekawsze konstelacje, układy planet i inne obiekty astronomiczne.
Wyświetlany w planetarium obraz pozwoli uczestnikom na loty po całym wszechświecie i podróże w czasie, ukazując zjawiska zachodzące przeszłości na równi ze współczesnymi. Wraz z widzami będzie można oglądać dowolne niebo w każdym miejscu na świecie, śledzić przebieg pór roku zarówno w Polsce jak i na biegunach i równiku, oglądać Ziemię i jej Księżyc z powierzchni Marsa a także odwiedzać inne systemy planetarne. Prezenter będzie prowadził pokaz na żywo, odpowiadając na wszelkie pytania i zachęcając do inicjatywy w wyborze odwiedzanych obiektów i zjawisk. Część pokazu zajmą symulowane obserwacje nocnego nieba, którym będą towarzyszyły mity i legendy związane z poszczególnymi gwiazdozbiorami, utrwalające i rozwijające zebrane na lekcjach polskiego i historii wiadomości.
Projekt mobilnego planetarium powstał dzięki umowom podpisanym pomiędzy Centrum Nauki Kopernik a Ministerstwem Nauki i Szkolnictwa Wyższego. W bieżącym roku planetarium zagości w około 20 miejscowościach. W trakcie wyjazdu przeszkoleni prezenterzy i animatorzy będą prowadzili pokazy oraz, o ile pogoda dopisze, koordynowali obserwacje nieba.
Szkoły, które chciałyby wziąć udział w tym projekcie mogą się zgłosić wypełniając formularz na stronie naukadlaciebie.gov.pl.
Pamiętaj - patrz w gwiazdy, nie pod swoje nogi ... mawiał astrofizyk Stephan Hawking.
e-Grajewo.pl
środa, 27 listopada 2024
wtorek, 26 listopada 2024
© Copyright 2024, Wszelkie prawa zastrzezone
Komentarze (0)