Zakończyła się budowa stadionu

aktualizacja: 2014-08-21 09:02:02     nr wiadomości: 22953     przeczytano: 5943     Ilość komentarzy komentarze: 3

Zakończyła się budowa stadionu miejskiego w Białymstoku, z trybunami o pojemności ponad 20 tys. widzów. Miasto szacuje, że ok. dwóch miesięcy potrwa procedura odbioru obiektu i przekazania go w całości do użytku.

 

Stadion miejski w Białymstoku powstawał z problemami. Budowa rozpoczęła się jesienią 2010 roku, a cały obiekt miał być gotowy w 2012 roku. W czerwcu 2011 roku miasto odstąpiło jednak od umowy z ówczesnym wykonawcą, polsko-francuskim konsorcjum. Powodem były opóźnienia w pracach. Sprawa trafiła do sądu i wciąż tam się toczy. Miasto domaga się wielomilionowych kar umownych, ale konsorcjum również złożyło takie żądanie w pozwie wzajemnym.

Jak poinformowało PAP w środę biuro prasowe prezydenta Białegostoku, za prace pierwszego wykonawcy miasto zapłaciło ok. 21 mln zł netto. W nowym przetargu wybrano drugiego wykonawcę do dokończenia budowy: hiszpańsko-polskie konsorcjum. Zaproponowana przez nie cena - to prawie 206,5 mln zł netto.

W sierpniu 2013 roku oddano do użytku pierwszą część obiektu, z trybunami na 7 tys. osób, salami konferencyjnymi, miejscami dla mediów, która od roku jest użytkowana. W drugim etapie powstały m.in. trybuny na blisko 15 tys. miejsc, lokale komercyjne, zaś obok stadionu - boisko treningowe.

Sprawą budowy stadionu zajmuje się nie tylko sąd, ale i Prokuratura Okręgowa w Białymstoku. Sprawdza bowiem, czy doszło do popełnienia przestępstwa sprowadzenia bezpośredniego niebezpieczeństwa zawalenia się tego obiektu. Chodzi o - nagłośnioną przez pierwszego wykonawcę stadionu, firmę Eiffage - opinię biegłych ze sprawy sądowej, gdzie mowa jest m.in. o tym, że konstrukcja zadaszenia "powinna być w trybie pilnym poddana kompleksowemu audytowi niezależnej jednostki projektowej w celu usunięcia potencjalnych zagrożeń".  - opisuje PAP

 

 • Nazwa: Stadion Miejski
 • Adres: ul. Słoneczna 1, Białystok
 • Lata budowy: 1971-1972, (nowy obiekt: 2010-2014)
 • Boisko główne: wymiary 105x68 metra
 • Boisko treningowe: wymiary 105x68 metra
 • Pojemność: docelowo 22.409)
 • Rekord frekwencji: 35 tys. (Jagiellonia Białystok – Widzew Łódź, 1987)
 • Klatka dla kibiców drużyny gości: brak
 • Podgrzewana murawa: tak
 • Oświetlenie: tak
 • Moc oświetlenia: 2000 lux
 • Monitoring: 12 kamer
 • Jagiellonia Białystok – polski klub sportowy z siedzibą w Białymstoku rozgrywający swoje mecze na Stadionie Miejskim, najbardziej utytułowany i najsłynniejszy klub piłkarski w północno-wschodniej Polsce.

  Nad tym, co się dzieje na trybunach, czuwa Stowarzyszenie Kibiców Dzieci Białegostoku. Jest ono oficjalnym reprezentantem kibiców w kontakcie z klubem. Głównym założeniem stowarzyszenia jest zjednoczenie wszystkich kibiców Jagiellonii na każdej płaszczyźnie życia kibicowskiego i codziennego. Bardzo ważnym założeniem Stowarzyszenia „Dzieci Białegostoku” jest angażowanie się w życie sportowe , społeczne i kulturalne, poprzez organizowanie imprez sportowych i rozrywkowych dla dzieci, młodzieży w szkołach, domach dziecka, ośrodkach wychowawczych. Innymi, również ważnymi celami stowarzyszenia są akcje:

  malowania Białegostoku i Podlasia
  promowania wolontariatu oraz zachęcanie do honorowego krwiodawstwa
  promowania kultury fizycznej, sportu, turystyki i zdrowego trybu życia.


  Tworzeniem opraw stadionowych i różnych choreografii z nią związanych zajmuje się Ultras Jagiellonia Białystok (UJB).

   

   

  A co nas obchodzi stadion w Białymstoku..skrzyzowanie w Grajewie przy torach..k...a
  Napisał: ssss dodano: 2014-08-22 09:38:26

  Po co ten stadion jak 1. liga się szykuje ?!?
  Napisał: Cwaniak dodano: 2014-08-28 12:47:26

  niektorych obchodzi, jak ciebie nie to nie komentuj
  Napisał: mer dodano: 2014-09-18 18:51:30

  Dodaj komentarz

  Treść:


  Informacja dla komentujących
  Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy możliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.