czwartek, 28 października 2021

Wiadomości

XII Dożynki Powiatowe 2010

XII Dożynki Powiatowe 2010

W dniu 26 września 2010r. na terenie Zespołu Szkół im. Bolesława Podedwornego w Niećkowie odbyły się XII Dożynki Powiatowe. Organizatorami Powiatowego Święta Dziękczynienia za tegoroczne zbiory byli: Starosta Grajewski –Jarosław Augustowski, Ksiądz Marek Milanowski - Proboszcz Parafii pw. Przemienienia Pańskiego w Wąsoszu, oraz Dyrektor Zespołu Szkół w Niećkowie – Artur Kuczyński.

Po raz pierwszy w historii Dożynek Powiatowych, organizatorzy tegorocznego dziękczynienia zaplanowali je jako święto rodzinne – „rodzinny piknik”. Wszystko rozpoczęło się o 9.00 wystawą koni zimnokrwistych na padoku położonym na terenach Szkoły. Patronat nad wystawą objął Wojewódzki Związek Hodowców Koni w Białymstoku. Tuż po zakończeniu wystawy, o 10.30 zebrani goście mogli podziwiać sprawność wierzchowców i ich jeźdźców w I zawodach w skokach przez przeszkody. Prym wiedli uczniowie z klas technik hodowca koni, które funkcjonują w Zespole Szkół w Niećkowie już od dwóch lat. Uczniowie tych klas zajęli pierwsze i drugie miejsce.  GRATULUJEMY!
Na placu apelowym szkoły, na specjalnej scenie, uczniowie oraz nauczyciele wykonali i przepięknie udekorowali ołtarz.. Nad głowami wszystkich zebranych górował krzyż, symbol naszej wiary i zaufania Bogu.

Starostami tegorocznych dożynek byli: Pani Danuta Mroczkowska ze wsi Niedźwiedzkie i Pan Grzegorz Jaczyński ze wsi Niećkowo. W uroczystości uczestniczyli rolnicy z terenu powiatu oraz zaproszeni goście: przedstawiciele parlamentu, rządu, administracji rządowej i samorządowej wszystkich szczebli, przedstawiciele instytucji i firm pracujących na rzecz rolnictwa, banków oraz mieszkańcy powiatu.
O godz. 12.00 uroczystości dożynkowe wkroczyły w fazę najważniejszą, czyli  rozpoczęła się Msza Święta polowa celebrowana przez ks. Jacka Czaplickiego – Dyrektora Wydziału Duszpasterstwa Ogólnego Kurii Biskupiej w Łomży, który wygłosił piękną homilię.
Na zakończenie liturgii mszy świętej odbyło dzielenie chlebem ze wszystkimi uczestnikami uroczystości. Pan Starosta Jarosław Augustowski, jako pomysłodawca tego dzielenia  się, słusznie zauważył, że gest ten ma wiele znaczeń, a dzisiejszy dzień wskazuje na to najważniejsze; „Dzieląc się chlebem, dzielimy się pracą, smutkiem i radością, dzielimy się owocem naszych rąk, tak jakbyśmy dzielili się samym sobą” – powiedział zebranym Starosta.
 Siedem delegacji przybyło na święto z pięknymi wieńcami dożynkowymi. Tradycyjnie już odbył się konkurs na najpiękniejszy wieniec dożynkowy. Pani Alicja Rutkowska i Marianna Ostrowska oceniła wieńce. Przyznała 2 wyróżnienia dla mieszkańców wsi Żebry i Ruda. Wszyscy wykonawcy wieńców zostali nagrodzeni dyplomami oraz nagrodami książkowymi.

Jak co roku Prezes Mlekpolu wręczył nagrody rzeczowe i dyplomy największym producentom - dostawcom mleka z terenu powiatu grajewskiego. Należą do nich: Instytut Technologiczno - Przyrodniczy Zakład w Biebrzy, Tadeusz Olszewski - Glinki gm. Radziłów, Tadeusz Skrodzki -  Cyprki gm. Grajewo, Jan Zawadzki - Ciemnoszyje gm. Grajewo i Lech Rydzewski - Miecze gm. Rajgród.
Tradycyjnie już Starosta Grajewski uhonorował upominkami i dyplomami wyróżniających się rolników z terenu powiatu grajewskiego. W br są to: Wiesława i Waldemar Dobrzyccy - Szczuczyn, Hanna i Jan Przyborowscy - Rakowo, Danuta i Stanisław Przyborowscy - Koniecki-Rostroszewo, Agnieszka i Wojciech Wendrzyccy - Kędziorowo, Małgorzata i Krzysztof Łepkowscy - Elżbiecin, Agnieszka i Ryszard Borawscy –Niedźwiedzkie, Danuta Mroczkowska- Niedźwiedzkie i Zofia i Marek Filipkowscy –Chojnowo.
Nagrody najlepszym rolnikom wręczył również Pan Krzysztof Zalewski – Dyrektor Podlaskiego Oddziału Agencji  Modernizacji i Restrukturyzacji Rolnictwa.
Na terenie Dożynek zorganizowano wiele stoisk instytucji i firm związanych z rolnictwem oraz prezentujących   twórczość ludową. Swoje stoiska zorganizowały m.in.: Spółdzielnia Mleczarska „MLEKPOL” w Grajewie, Bank Spółdzielczy w Szczuczynie, Zespół Doradztwa Rolniczego w Grajewie, Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa O/Grajewo, Podlaska Izba Rolnicza O/Grajewo, KRUS O/Grajewo, Stacja Hodowli i Unasienniania Zwierząt O/ Piątnica,   „PROVIMI”   w Grajewie, Hurtownia Artykułów Ogrodniczych w Grajewie, „BIRAWIT” w Szczuczynie   oraz Masarnia „Europa” w Rajgrodzie. W trakcie uroczystości KRUS O/Grajewo zorganizowała konkurs z nagrodami dla rolników ph „Bezpiecznie pracuję w gospodarstwie rolnym”.

Atrakcjom tegorocznych Dożynek nie było końca. Od godziny 14.30 na olbrzymiej scenie ustawionej na terenie boiska sportowego w Zespole Szkół w Niećkowie rozpoczęły się występy zespołów muzycznych. Zebrani uważnie przysłuchiwali się występowi Orkiestry Ochotniczej Straży Pożarnej w Szczuczynie, bawili się przy skocznych rytmach piosenek ludowych i muzyki współczesnej prezentowanej przez uczniowski zespół Kłosek ze Szkoły w Niećkowie. Kolejnym „piknikowym punktem” były zespoły z MGOK w Szczuczynie: Szczuczyniacy, 911 i Madriff. Zapadał zmierzch a na scenie wciąż grała muzyka, natomiast przed sceną tłum gęstniał z każda minutą. O 19.00 na scenie pojawił się lokalny zespół Matrix, doskonale znany fanom muzyki disco-polo. Robiło się coraz goręcej! Wszyscy czekali na występ warszawskiej grupy dance D-Bomb. Bezpośrednio przed ich występem swoje umiejętności „panowania nad ogniem” zaprezentowali uczniowie Zespołu Szkół w Niećkowie – efekty tej prezentacji można podziwiać na zdjęciach.
Nagle, w jednym momencie na scenie rozbłysły wszystkie światła i „bombowo” rozpoczął się występ grupy D-bomb. Ponad godzinny koncert sprawił, że szkolne boisko zmieniło się w jedną wielką dyskotekę. Na płycie bawiło się ok. półtora tysiąca osób. Całości piknikowej zabawy dopełniła białostocka grupa Avanti.

Zabawa zakończyła się o północy. Po Pikniku Dożynkowym – Niećkowo 2010 zostały niezapomniane wrażenia i setki zdjęć. Organizatorzy podjęli próbę organizacji obchodów Dożynek z nowym elementem i udało się, zabawa była przednia!

Do zobaczenia więc za rok, w innym miejscu ale z tą samą chęcią dziękczynienia Bogu i ludziom za kolejny rok ciężkiej, rolniczej  pracy. Dożynki powiatu Grajewskiego i towarzyszący Piknik udał się dzięki sponsorom. 

 Szczególne podziękowania składamy nauczycielom, pracownikom i uczniom Zespołu Szkół w Niećkowie. Gospodarze tegorocznych Dożynek zachwycili poziomem przygotowania, organizacją i dekoracjami, słowem Niećkowo stanęło na wysokości zadania!

Gratulujemy!
ORGANIZATORZY
 

 

 Galeria zdjęć ZS w Niećkowie

Starostwo Powiatowe ul. Strażacka 6b
19-200 Grajewo tel/fax 086-273-84-62/63

 

czwartek, 28 października 2021

Zakaz odwiedzin pacjentów w Szpitalu

czwartek, 28 października 2021

Mońki: ukradł produkty warte 16 złotych

Komentarze (0)

Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.