niedziela, 26 czerwca 2022

Wiadomości

Wioski tematyczne na Podlasiu

Od listopada 2008 r. do marca 2009 r. Forum Inicjatyw Rozwojowych wraz z partnerami: Starostwem Powiatowym w Białymstoku i Starostwem Powiatowym w Suwałkach promuje w województwie podlaskim ideę wsi tematycznych, w tym nowo powstałe wsie na Podlasiu w ramach projektu "Wioski tematyczne na Podlasiu integracja poprzez działanie". Przedsięwzięcie dofinansowane jest ze środków Unii Europejskiej .

24 lutego br. w Starostwie Powiatowym w Grajewie zostało zorganizowane spotkanie informacyjne mające na celu przybliżenie funkcjonowania wiosek tematycznych. Takie miejsce posiada własny, jedyny w swoim rodzaju, pomysł na rozwój, wokół którego  realizowane są inicjatywy pozwalające na zarabianie pieniędzy.

W województwie podlaskim w 3 gminach powstało już 5 wsi tematycznych:
- w gminie Dobrzyniewo Duże - "Kraina Słowian" - Obrubniki.
- w gminie Czarna Białostocka - "Wieś Ducha Puszczy" - Czarna Wieś Kościelna,
- w gminie Krypno - "Chleb z przygodą" - Ruda, "Przysiółek Pacowa Chata" - Krypno, "Rybia Góra" - Góra.

Wsie tematyczne pozwalają wejść, czy powrócić na rynek pracy ich mieszkańcom, przy niewielkich nakładach finansowych, ożywić gospodarkę wiejską. Wystarczy pustostan, np. stara stodoła, większe podwórko, pomysł, który się wyróżnia i chęci. W zależności od  przyjętej nazwy, idei całego projektu, mieszkańcy dobierając m.in. elementy strojów, organizują przeróżne atrakcje dla klientów. Takimi mogą być zorganizowane grupy turystów, którzy podczas kilkugodzinnego programu, również w formie zabaw, mają doświadczyć niezapomnianych przeżyć, aby wrócić po nie w to miejsce.

Jak zachęcał Tomasz Pac (na zdj) - prowadzący "Przysiółek Pacowa Chata" w Krypnie - warto się bawić w coś co lubimy.


niedziela, 26 czerwca 2022

Piknik w Radziłowie (26.06)

Komentarze (0)

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.