środa, 17 kwietnia 2024

Wiadomości

  • 5 komentarzy
  • 11062 wyświetleń

Szkolne podręczniki w cenie

Miały być tańsze, ale nie będą. Mimo przedwyborczych zapewnień rząd nie zdążył przygotować programu, który obniżyłby ceny podręczników szkolnych. W Grajewie komplet podręczników dla ucznia kosztuje nawet 400 zł.

Każdy kto ma dzieci w wieku szkolnym wie jak sporo wysiłku, a przede wszystkim pieniędzy kosztuje zakup szkolnych podręczników. Choć ceny książek w tym roku nie wzrosły, to dalej pozostają na wysokim poziomie.

- W tym roku ceny podręczników wynoszą mniej więcej podobnie jak w ubiegłym sezonie. W naszej księgarni obowiązuje 10 proc. rabat na podręczniki szkolne - mówi Eulalia Haponik z księgarni ALFA z ul. Wojska Polskiego 22 w Grajewie.

Na wysokość ceny wpływają oczywiście szkoły, gdyż to on ustalają listę podręczników. Dlatego w każdej szkole ceny są różne, w zależności od klasy, liczby przedmiotów zawodowych oraz języków obcych. Zestawy podręczników do szkoły podstawowej kosztuje ok.150-200 zł, do gimnazjum ok. 250-300 zł, a do szkół średnich ok. 250-350 zł.

Rodzice, których nie stać na zakup nowych podręczników dla swoich dzieci, starają się o książki używane. Bardzo popularne stały się ostatnio kiermasze taniej książki, część osób podręczników poszukuje również przez internet. Jednak zdaniem naszych rozmówców na rynku używanych książek brakuje wielu pozycji.

- Co roku nauczyciele zmieniają podręczniki ich autorów, wydawców, dlatego ciężko jest skompletować cały zestaw używanych książek. Moim zdaniem powinien obowiązywać jeden stały zestaw podręczników – mówi p. Bożena, mama 12-letniej Marty.   

Być może podręcznik stanieją w raz z nadejściem roku szkolnego 2007/2008. Niedawno minister edukacji Roman Giertych poinformował, że kończą się prace nad programem „Tani Podręcznik”.

Według projektu, ministerstwo wybierze w drodze przetargu po trzy najlepsze podręczniki z danego przedmiotu a następnie dofinansuje szkołom zakup książek. Szkoły będą mogły nadal zamawiać zbiorowo partie podręczników dla uczniów dzięki czemu książki będą jeszcze tańsze.

Aby zaoszczędzić pieniądze z budżetu, szkoły będą miały obowiązek organizowania giełdy używanych podręczników. Gdyby takich książek zabrakło, ministerstwo sfinansuje zakup brakującej liczby nowych książek.

Przypominamy, że wciąż można przesłać do nas bezpłatne ogłoszenie o sprzedaży książek.


Giełda Podręczników e-Grajewo.pl


e-Grajewo.pl

wtorek, 16 kwietnia 2024

Ruszyły patrole motocyklowe

Komentarze (5)

fajna dupa tam sobie idzie :D

Jak ktoś chce kupić ksiązki do 1 klasy LO to pisac: 3440539

SZUKAM KSIĄŻEK DO 2KLASY TUG W ZS2... A MOZE KTOS WIE CZY BEDA SPRZEDAWNE W SZKOLE!!

w ZS2 bedzie gielda w szkole we wrzesniu

szukam podrecznika na zajecia techniczne urszuli bialki operon 199/2009

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.