Wiadomości

  • 14 komentarzy
  • 12336 wyświetleń

Satelita GOCE spadnie niedaleko?


Jak poinformowało Rządowe Centrum Bezpieczeństwa, europejski satelita GOCE zakończył swoją misję w październiku i ze względu na niską orbitę wkrótce wejdzie w gęstsze warstwy atmosfery i spłonie. Oczekiwane jest, że relatywnie duża liczba szczątków dotrze do ziemi. Tego rodzaju proces jest bardzo trudny do szczegółowego modelowania i z tego powodu przewidywania dotyczące miejsca upadku szczątków będą się zmieniać do ostatniej chwili. Również szacunki dotyczące liczby szczątków mogą być wysoce nieprecyzyjne ze względu na eksperymentalną budowę struktury satelity.

INFORMACJE WAŻNE:
- Na pokładzie satelity NIE ZNAJDUJĄ SIĘ materiały niebezpieczne. Waży on niewiele ponad 1000 kg.
- Szacuje się, że do ziemi mogą dotrzeć szczątki o łącznej masie ok. 250 kg, prawdopodobnie jako 40-50 fragmentów, rozrzuconych na długości do 900 km w pasie o ogólnym przebiegu północ-południe.
- Przy tak dużej niepewności co do chwili wejścia w atmosferę możliwe miejsca upadku obejmą pasy dookoła całego globu. Jeden z takich pasów przebiega nad wschodnią granicą Polski. PRAWDOPODOBIEŃSTWO, iż szczątki satelity upadną na tym odcinku można szacować jako MARGINALNE, na poziomie 0,15%.
- Na tę chwilę upadek przewidywany jest według różnych kalkulacji:
Listopad 11, 15:00 ± 25h
Listopad 10, 13:37 ± 25h

Informacja została przygotowana na podstawie danych otrzymanych z Centrum Badań Kosmicznych PAN - lomza.pl


Wstępne szacunki podają więc, że szczątki satelity spadną na tę część Polski, w tym na Łomżę z niewielkim prawdopodobieństwem. Jednak, jak pisze tvn.24, Wbrew pozorom to sporo - dla porównania, szansa na trafienie szóstki w totolotka wynosi 0,0000076 %, a przecież to się zdarza.

Europejska Agencja Kosmiczna podaje, że na początku tego tygodnia GOCE znajdował się na wysokości 192 km nad Ziemią. Zaznacza, że to pierwszy niekontrolowany upadek satelity Europejskiej Agencji Kosmicznej od 1987 roku. Naukowcy uspokajają: dwie trzecie planety pokrywają oceany i obszary słabo zaludnione, więc zagrożenie dla ludzkości jest niewielkie.Komentarze (14)

No to będzie po nas

Nie bójmy się , przecież w Łomży jest ocean. -.-'

Złomiarze - do biegu gotowi , START !!!
Aluminum - skupujemy po 3 zł

a jak spadnie na czyjs samochod to bedzie trzeba rzadac od Panstwa odszkodowania i to wysokiego

i tak pierdyknie w grajewo

No cóż – zagrożenie dla terenu,gdzie spadnie ten „ śmieć „ jest duże i bardzo realne. Nie chciałbym ,nawet 1gramem tego czegoś dostać w czaszkę i nikomu – ale to nikomu tego nie życzę!!! Według mego skromnego zdania , to kto te satelity tam umieszcza powinien także je bezpiecznie ściągnąć na Ziemię aby nie doszło do ludzkiej tragedii ! A jeśli sami tego nie potrafią to nich wynajmą speców – np. nasze MPO lub PUK albo tą trzecią naszą firmę „ zagraniczną " , której nazwy nie znam!Na pewno by chłopcy z tym złomem w mig sobie poradzili!Pozostaje modlitwa i nadzieja,że nikomu nic się nie stanie ! AMEN!!! „ Ludzie ludziom taki los zgotowali „ - Bł. Jan Paweł II

SATELITA SPADA NA ZIEMIĘ!Najprostsza rada - nie panikować. W ciągu najbliższej doby na Ziemię spadną szczątki satelity GOCE, ale nie powinny nikomu zrobić krzywdy - zapewniają naukowcy.Satelita miał pięć metrów długości, okrążał Ziemię na wysokości 270 kilometrów - to znacznie mniej niż w przypadku innych takich urządzeń. Miał specjalny silnik jonowy. Badał grawitację naszej planety, dzięki czemu naukowcy wiedzą więcej na temat krążenia wody w oceanach, zmian klimatycznych czy trzęsień ziemi. Był też piękny: dzięki opływowemu kształtowi kadłuba i regularnie rozmieszczonym statecznikom mówiono na niego "złota strzała" lub "supermodelka". Miał działać dwa lata, a działał prawie pięć.- Nie wiemy gdzie spadnie, ale wiemy, że spłonie w atmosferze - podkreśla profesor Heiner Klinkard z Europejskiej Agencji Kosmicznej. Istnieje minimalne ryzyko, że szczątki spadną na terytorium Polski, ale naukowcy zapewniają, że każdy może spać spokojnie.Istnieje prawdopodobieństwo, że szczątki satelity spadną we wschodniej Polsce - UM w Łomży wydał ostrzeżenie /fakty.interia.pl/

srednio co 2 lata spada na nasz rejon, z tego co "wygooglowalam", hahahah

Spadnie nam na głowę nowoczesna technologia.

najnowsza technologia "prosto z nieba" bedzie nam dana

i co? spadło to juz na nas, czy nie?

ten kto kawalek tej satelity znajdzie to bedzie mial dorba kasa bo to nie zwykle aluminium czy cos to musi byc specjalny material i napewno nie tani :D

Takimi bredniami tylko ludzi straszą !!!

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.