Zabytkowa brama cmentarna obok kaplicy św. Anny jest charakterystycznym elementem grajewskiej nekropolii. Obiekt wymaga gruntownego remontu. W ubiegłym roku rozpoczęto przygotowania do odrestaurowania wejścia. Dzięki współpracy i zaangażowaniu wielu osób wykonano projekt remontu i przebudowy. Planowane prace zostały też uzgodnione z konserwatorem zabytków.
- Dokumentacja remontu i przebudowy bramy została uzgodniona z Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków, co umożliwiło wystąpienie o pozwolenie na budowę do Starostwa Powiatowego w Grajewie - mówi nam dr Tomasz Dudziński.
Po zakończeniu wszystkich formalności, rozpoczną się działania, ich wachlarz jest szeroki.
- Planowany zakres prac będzie obejmował m.in. skucie współczesnych zapraw cementowych z całej powierzchni murów, wykonanie fundamentów betonowych z betonu min. B20/25 hydrotechnicznego, przemurowanie skorodowanych fragmentów ścian, z zastosowaniem cegły ceramicznej pełnej kl.150, na zaprawie trasowej, oczyszczenie i naprawa nadproży oraz detali architektonicznych, wykonanie szczelin dylatacyjnych na połączeniu bramy i murów kamiennego ogrodzenia cmentarza, wykonanie nowych tynków trassowych hydrofobizowanych w masie, w strefie przyziemia specjalne tynki cokołowe, scalenie kolorystyczne elewacji przy użyciu farb zolowo-krzemianowych - wymienia T. Dudziński.
Po remoncie brama będzie miała ściany w kolorze piaskowym na podstawie odsłoniętych historycznie tynków w części górnej, gzyms okalający w kolorze starej bieli, zaś cokół szary. Pokrycie bramy planowane jest blachą powlekaną w kolorze szarym. Zostaną też odrestaurowane elementy metalowe.
Dokumentacja projektowa remontu została sfinansowana przez Społeczny Komitet Renowacji Cmentarza Parafialnego przy Towarzystwie Przyjaciół 9 PSK w Grajewie.
________________
Główne wejście ma formę tryptyku z czterema szerokimi kolumnami, między którymi umieszczono pośrodku dużą metalową bramę wjazdową, dwuskrzydłową, symetryczną, z trzema przęsłami poziomymi i jednym wygiętym w łuk oraz mnóstwem pionowych pik, stanowiących główny element konstrukcyjny. Po bokach głównego otworu, umożliwiającego wjazd pojazdami mechanicznymi na teren symetrycznie rozmieszczone, znacznie mniejsze bramki wejściowe, z których korzystają przybywający na groby bliskich parafianie i zwiedzający. Konstrukcja całej bramy, oparta na trzech łukach, zawiera dodatkowe elementy zdobniczo - konstrukcyjne, w postaci chociażby prostych linii, wychodzących z połowy wysokości głównego łuku i biegnących aż do końca całego górnego zespołu nośnego. Nad każdym z trzech otworów wejściowych wykonawca dzieła umieścił niewielkie kolumienki oparte na planie kwadratu, przykryte symetrycznym czterospadowym daszkiem, zwieńczonym metalowym, misternie zdobionym krzyżem. Dominującym kolorem całej budowli jest brąz, a pomocniczym, służącym wyróżnieniu krawędzi - biały. W prawej skrajnej kolumnie umieszczono kamienną tablicę z napisem: „Ad maiorem Dei gloriam! Ogrodzenie cmentarza tego wykonane 1947-1949 r. z inicjatywy i starania ks. prałata Balukiewicza skarbnika Antoniego Bieleckiego i członków Komitetu Budowy z ofiar parafian grajewskich" (cmentarz.grajewo.pl)
zobacz:
- 176l. temu poświęcono Kaplicę
czwartek, 12 grudnia 2024
czwartek, 12 grudnia 2024
Bardzo dobra wiadomość!
I tak już od 25 lat. Wątpię w ten remont.
Odrestaurowanie bramy cmentarnej powinien wykonać solidny wykonawca ,który naprawdę zna się na sztuce budowlanej . Piszę to dlatego, ponieważ widzę jak z niedawno odrestaurowanej kaplicy cmentarnej odpadają tynki z elementów architektonicznych.
Komentarz mój usunięto ale ważne ,że usuwający go przeczytał.
Właściciel cmentarza nic nie dofinansuje
Brawo! Ilez to lat trzeba bylo na to czekac. Bardzo sie chwali ta inicjatywa. Brama cmentarza w koncu to wizytowka.
Przydałaby się jeszcze furtka do wejścia na cmentarz z parkingu obok.
Ciekawi mnie jedno po co powiekszac srodkowa brame kosztem bocznych wejsc dla pieszych to jak maja wjechac inwalidzi na wozkach beda musieli czekac kiedy bedzie otwarta dla TIRow, znow bedzie problem. Bo glowna brame otwora sie tylko w chwili pogrzebu i z samochodu pogrzeboewgo trumna jest tranportowana na wozkach lub na ramionach zalobnikow i ta brama wystarczy, a bramki niech zostana jak sa bo sa otwarte w dzien dla odwiedzajacych, a nie dla TIRow. To rzez Bramki mamy wschodzic Bokiem bo Tiry sie nie mieszcza. Do tej pory nikt nie narzekal tyle mogil jest z kamienia i marmuru i jakos mozna dac rade to dowiesc.
Wychowywałem się w Grajewie od urodzenia do matury, niedaleko cmentarza, to był piękny cmentarz do czasu wycięcia drzew, teraz jest łysy.
Podobnie alejka wzdłuż torów, miejsce moich zabaw jako dziecka, miejsce spacerów, zniszczyliście jej klimat wycinając krzewy.
Obawiam się, że nasi lokalni budowlańcy nie potrafią należycie wykonać tynków i elewacji historycznymi już metodami jak to dawniej robili dziadkowie i pradziadowie. Bo dzisiaj to tylko proszek z worka, woda z kranu, mieszadło, packa, zacieraczka, pól godziny i tynk gotowy, a ile wytrzyma rok, pięć lat, bo na pewno nie dziesięć czy więcej.
Jest mój komentarz wiec zwracam honor. Chcialbym jeszcze zwrócić uwagę na obniżenie polbruku przy wejściu . Po pierwsze jest ułożony z dużym spadkiem co może doprowadzić do urazu kończyny ,po drugie podniesiony polbruk zmniejsza prześwit przejścia co może spowodować uraz głowy. Informowałem o tym pracownika Urzędu w trakcie układania polbruku ale to pozostało bez echa .