wtorek, 28 czerwca 2022

Wiadomości

  • 17 komentarzy
  • 13427 wyświetleń

Przymiarka do wiatraków

Pomiary prędkości i kierunku wiatru to podstawowe informacje, które należy przeprowadzić w miejscu przyszłej lokalizacji elektrowni wiatrowej. Są nimi tereny gminy Grajewo, która przygotowuje się do przedsięwzięcia realizacji parku wiatrowego. Pomiar przeprowadza się na co najmniej dwóch wysokościach, po to, by wyeliminować niekorzystne zawirowania wiatru, spowodowane obecnością drzew i budynków. Po zebraniu danych, wyniki pomiarów (trwających przez jeden rok) należy poddać obróbce w programie, który wskaże zasoby wiatru na badanym terenie.

Wysoki maszt stanął kilka dni temu w okolicach Popowa. Przedstawiciel Contino Polska, firmy zajmującej się energią odnawialną, Adam Kurek oraz kierownik budowy Krzysztof Jabłoński doglądali prac nad stawianiem tej 80-metrowej konstrukcji. Proces stawiania najwyższego masztu, przy pomocy innych niższych, trwał kilka godzin.

Na inwestycji zazwyczaj korzysta cała okolica. Źródło tak zwanej „czystej energii” jest alternatywą dla tradycyjnych elektrowni i przyczynia się do zmniejszenia emisji dwutlenku węgla do atmosfery. Wiatraki stają na gruntach prywatnych właścicieli, z którymi podpisywane są umowy dzierżawy na wieloletni okres. Farmy wiatrowe zasiląją budżet gminy w postaci podatków od nieruchomości.

e-Grajewo.pl


Komentarze (17)

oby się udało z ta elektrownią - to doskonałe przedsięwzięcie. energia za darmo - ostatecznie koszt budowy wiatraka (i całych procedur z tym związanych) pokryta zostanie zyskami z owego wiatraka a potem powinny być zniżki energii dla mieszkańców gminy Grajewo.... oby...

Gratuluję świetnego pomysłu :-) Oby więcej tego typu inwestycji w naszym regionie.

TO NIE TAKIE PROSTE TA ENERGIA JEST ZNACZNIE DROŻSZA NIŻ Z INNYCH ELEKTROWNI CZYLI CENY ENERGII WZROSNĄ NIESTETY.

pewnie ze to jest swietna sprawa. obawiam sie tylko ze piata wladza tego kraju, czyli ekolodzy moga zaczac blokowac takie przedsiewziecia, bo ptaszki beda ginac uderzajac w lopatki wiatraka. dla augustowa obwodnice tez zalatwili...

tylko po co to jeszcze opodatkowywać ?

To będzie tania energia jak wejdzie sprzedaz limitów za CO2. Każda inwestycja jest lepsza niż jej brak. Zawsze to miejsce pracy i zarobek dla ludzi i kasa do gminy np. podatek gruntowy itp.

disiaj ta energia jest droższa ale za kilka lat będzie w cenie akceptowalnej. Pomysł się sprawdza na zachodzi więc i u nas też zaskoczy. Teraz chłop będzie mógł wreszcie zaparzyć sobie cherbatę na polu z czajnika bezprzewodowego. W drugim etapie możemy budować elektrownię atomową - czystą tanią energię. Pozdrawiam

Mam nadzieje że nasi urzędnicy nie będą robić problemów. Inwestycje są potrzebne w naszej gmine szczególnie w dobie kryzysu.

Elektrownia atomowa jest o wiele czystsza i tańsza od wiatraków

Czysata energia- dobra sprawa, tylko jest jeszcze jeden problem- ptaki, które giną w tych turbinach.Prawdopodobnie w krajach skandynawskich gdzie jest dużo wiatraków, prawie całkowiciw wyginęły ptaki. Czy tego byśmy chciel ??- chociażby i za cenę niższej energii. A co na to ekolodzy ?

ja sie zgadzam od razu, bo z tego, co sie dowiedzialem to dobrze placa za taki wiatraczek na twej ziemi . ze dwa takie i nie musisz nawet pracowac hehe

Samochody z napędem elektrycznym albo hybrydowym- dobra sprawa, tylko jest jeszcze jeden problem- sarenki, które giną przebiegając przez drogę. Prawdopodobnie w krajach skandynawskich gdzie jest dużo ekologicznych samochodów, prawie całkowiciw wyginęły sarenki. Czy tego byśmy chciel ??- chociażby i za cenę czystego powietrza. A co na to ekolodzy ?

niech uważa jak leci, nie? leci taki to chyba musi na drzewa, na budynki, na prawo i lewo się rozglądac! co - chyba nie roztrzaskuje się jeden z drugim na pierwszej lepszej elewacji, bo same plamy by były! to chyba nie jest tak źle, co wy na to ?
(a poza tym to gdzie rodzice byli, ja sie pytam, no gdzie!!! ;)

Do Ciebie jedno pytanie: ZIELONA - ZIELEŃSZA - Czy Ty czasami się słuchasz...?

Energia z elektrowni atomowej jest tylko dlatego tańsza bo państwo subwencjonuje "utylizację" odpadów radioaktywnych, które chowa się pod ziemię. Gdyby nie to, to kosztowałaby ona 4 razy więcej. Ale nie ulega wątpliwości, że tego typu elektrownie to beczka prochu, bez względu na to jak się nas zapewnia o ich niezawodności. Wiatraki natomiast nie zabijają ptaków jeżeli nie stoją w korytarzu ich przelotów, co skrupulatnie badane jest przed decyzją o ich lokalizacji. Energia jest niewiele droższa od "zwykłej" ale jest czysta i nie szkodzi środowisku. Jeżeli teraz nic nie zrobimy dla pozyskiwania energii z źródeł odnawialnych to za parę lat będziemy płacić takie kary, że naładowanie komórki będzie luksusem. Nasz rząd już się o to zatroszczył. Pozdrawiam wszystkich.

Na elektrowniach wiatrowych zarobią rolnicy i gminy
odsyłam do http://www.ise.pl/modules.php?name=News&file=article&sid=665
Mam nadzieje że nasze władze nie będo utrudniać, jak chcą wygrać jeszcze jakieś wybory.

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.