Burmistrz

  • 2 komentarzy
  • 11001 wyświetleń

Prawa miejskie 1540

Grajewo 12-07-2004 r. -dziś przypada 464 rocznica nadania praw miejskich.

Pierwsza wzmianka o wsi zwanej początkowo Grejwy pochodzi z pierwszej połowy XV wieku. We wrześniu 1422r. układem melneńskim dokonano podziału ziem zajmowanych przez Jaćwingów i Połekszan. Wytyczanie granicy krzyżacko-litewskiej. rozpoczęto w Kamiennym Brodzie na rzece Ełk w pobliżu jeziora Toczyłowa i jeziora Grejwy. Kilkadziesiąt lat później Jan z Białowieży, kuchmistrz biskupa księcia Kazimierza utworzył na tych terenach wiejską majętność. W 1478 r. powstał we wsi kościół św. Trójcy, gdzie rok później biskup Kazimierz erygował parafię w Grejwach, wydzieloną z parafii wąsoskiej. Synowie Jana zwrócili się do króla Zygmunta Starego o wystawienie przywileju miejskiego dla wsi Grejwy, ponieważ położenie ośrodka ich dóbr było bardzo dogodne ze względu na ruchliwy szlak handlowym mający przynosić wzrost dochodów. Pomimo otrzymania praw miejskich w 1540 roku i korzystnego położenia miasto nie rozwinęło się. Zaczęły pojawiać się pierwsze oznaki kryzysu. Grajewo - nazwa przyjęta w XVI w. - w przywileju dla jego ówczesnych właścicieli Grajewskich z 1573 r. nazwane było wsią. Dopiero w XVII w., gdy miasto wykupił Jakub Grajewski, podkomorzy wiejski, Grajewo ponownie uzyskało rangę miejską. W czasie wojen szwedzkich zostało jednak zupełnie zniszczone.

więcej...

czwartek, 16 listopada 2023

Zapraszamy na 81. Wszechnicę Biebrzańska

piątek, 2 kwietnia 2010

K.Waszkiewicz "Z pierwszej ręki"

Komentarze (2)

przez 30 lat myślałem że Grajewo to miasto a po obejrzeniu galerii na waszym portalu że to jest wieka "wiocha" i to daleko od cywilizacji

masz 30 lat a jesteś lekko cofnięty z myśleniem

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.