Sufity podwieszane są stosowane przede wszystkim ze względu na możliwość obniżenia linii sufitu. W pomieszczeniach z wyjątkowo wysokim stropem (na przykład wiekowych mieszkaniach w kamienicach) rozwiązanie to sprzyja zoptymalizowaniu wydatków ponoszonych na energię elektryczną, ale również zmniejszeniu, a więc również wizualnemu ociepleniu wnętrza. W niższych pomieszczeniach łatwiej o poczucie przytulności. Ponadto sufity podwieszane sprawdzają się jako elementy maskujące mało efektowne, choć niezbędne instalacje elektryczne czy wentylacyjne. Ozdobny wygląd również przemawia na ich korzyść i pozwala uatrakcyjnić wystrój pomieszczenia.
Betoniarka – rodzaje i zastosowanie. Zobacz!
Rozwiązania umożliwiające maskowanie niedoskonałości sufitu, ale też wyrównanie proporcji pomieszczenia czy jego udekorowanie różnią się z uwagi na użyty materiał. Wśród najczęstszych rodzajów sufitów podwieszanych znajdują się kartonowo-gipsowe, mineralne (twarde i miękkie) oraz metalowe. Istotny jest również podział z uwagi na rodzaj zastosowanego stelaża. Powszechnie spotykane w polskich domach i mieszkaniach są stelaże aluminiowe, drewniane lub wykonane z tworzywa sztucznego. Nie bez znaczenia jest opcja zastosowania wyciszenia akustycznego (zwłaszcza w blokach) lub ocieplenia (przy użyciu wełny mineralnej). Szeroki wybór produktów niezbędnych do wykonania sufitów podwieszanych oferuje brand https://www.castorama.pl/
Jak sama nazwa wskazuje, tego rodzaju sufit podwieszany wykonuje się z płyt kartonowo-gipsowych. Za tym rozwiązaniem przemawia estetyka i trwałość. Do stworzenia takiego wykończenia wnętrza niezbędne jest zastosowanie profili metalowych. Wyróżnia się zwykłe płyty k-g i płyty k-g o walorach wodoodpornych. Te drugie są idealne do pomieszczeń o podwyższonym poziomie wilgotności, a więc do łazienek, pralni i kuchni.
Sufit wykonany z kasetonów jest zbudowany na bazie profili aluminiowych. Łatwość i szybkość montażu, której sprzyja nieduży ciężar kasetonów oraz wytrzymałość przemawia na korzyść tego rozwiązania. W sklepach można znaleźć profile A, E i X. Specyfika opiera się na odmiennej formie ukrycia łączeń pomiędzy panelami. Dużą zaletą sufitu podwieszanego z kasetonów jest też bezproblemowość ich demontażu w razie zaistnienia takiej konieczności.
Sufit podwieszany panelowy opiera się na profilach metalowych i panelach sufitowych z PVC. Łatwość instalacji i swoboda aranżacyjna przemawiają na korzyść tego rozwiązania. W sklepach można znaleźć duży wybór paneli, utrzymanych w różnych kolorach, fakturach i rozmiarach.
O usługę wykonania sufitu podwieszanego napinanego pyt coraz więcej odbiorców. Znajdują one zastosowanie nie tylko w prywatnych domach, ale również w biurach i lokalach usługowych. Wykonuje się je za pomocą elastycznej folii PVC i napinaczy. Szczególnie atrakcyjnie prezentują się sufity z dekoracyjnym podświetleniem, utrzymane z klimatach kosmosu i drogi mlecznej. Niestety, w przypadku sufitu podwieszanego nie ma możliwości zastosowania tradycyjnego żyrandola czy lamp - z uwagi na ich duży ciężar.
We współczesnych aranżacjach sufit staje się coraz ważniejszą płaszczyzną dekoracyjną. Powoli staje się piątą ścianą, którą można zdobić niemal tak samo jak ściany w pomieszczeniu. Aktualnie coraz więcej realizacji opiera się na sufitach wielopłaszczyznowych, w przypadku których nierzadko stosuje się formy przestrzenne. Przejścia pomiędzy pomieszczeniami akcentowane są dzięki łukom, sklepieniom, skosom i gzymsom, którym towarzyszą odpowiednio zaprojektowane i wykonane elementy oświetleniowe.
Zarówno w dużych, jak i małych mieszkaniach sufit podwieszany, za sprawą zmiany swojej formy, może stanowić symboliczny akcent oddzielający poszczególne elementy strefy dziennej, na przykład aneks kuchenny od obszaru typowo wypoczynkowego z kanapą i telewizorem w roli głównej. Świetnym pomysłem może być zróżnicowanie powierzchni sufitowej w strefie dużej, przestronnej kuchni, z której wizualnie (właśnie za sprawą sufitu podwieszanego) można wydzielić przestrzeń jadalnianą. Nie bez znaczenia są również akcenty w postaci mikrocementu, przy użyciu którego na suficie podwieszanym można wykonać chropowatą fakturę. Sprawdzi się ona świetnie w loftowych i minimalistycznych, nowoczesnych aranżacjach.
środa, 11 grudnia 2024
piątek, 6 grudnia 2024
Komentarze (0)