niedziela, 26 czerwca 2022

Kraj

Podlaski Dzień Kukurydzy

Podlaski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Szepietowie wspólnie z Polskim Związkiem Producentów Kukurydzy w Poznaniu po raz ósmy organizują Podlaski Dzień Kukurydzy.

 6 września to święto kukurydzy, popularnej i ważnej rośliny w podlaskich gospodarstwach rolniczych.

Modernizacja i budowa obór, wzrastające pogłowie bydła a z nim wydajność mleczna krów stawiają kukurydzę jako jedną z podstawowych zbóż paszowych. Wrześniowe spotkania przy poletkach kukurydzy mają pomóc rolnikom w jej uprawie, produkcji i wykorzystaniu.
W 2008 roku kukurydza stanowiła 9,8 % powierzchni zasiewów w województwie. Był to dobry rok dla kukurydzy – uzyskano w województwie stosunkowo wysoki plon zielonki – 485 dt z 1ha i ziarna – 55,0 dt z 1 ha. Są to plony nieco niższe w stosunku do roku ubiegłego lecz na tle plonów krajowych jest to bardzo dobry wynik jeśli uwzględnimy warunki klimatyczno glebowe naszego województwa - informuje Tadeusz Puścian z PODR w Szepietowie. Szacuje się, że w 2009 roku powierzchnia uprawy  kukurydzy zmniejszyła się o ok. 3 tys. ha tj. do ok. 67 tys. ha. Jest to efekt spadku powierzchni uprawy kukurydzy z przeznaczeniem na ziarno prawie o połowę ze względu na gwałtowny spadek cen ziarna zbóż. Powierzchnia uprawy na kiszonkę jest na poziomie roku ubiegłego.

Na przygotowanym przez PODR polu kukurydzy o powierzchni 1,8 ha zaprezentowane zostanie 95 odmian kukurydzy o różnej wczesności z osiemnastu firm nasiennych. Przedstawiciele firm a także doradcy PODR będą służyć fachowym poradnictwem. Swoją ofertę przedstawią również producenci maszyn, urządzeń do zbioru i konserwacji kukurydzy.
W tym roku szczególną uwagę zwrócimy na nowe możliwości wykorzystania kukurydzy w produkcji energii odnawialnej: bioetanolu i biogazu. Skupimy się również na zagrożeniach jakie mogą wystąpić przy uprawie kukurydzy. Punktem kulminacyjnym Podlaskiego Dnia Kukurydzy będą pokaz pracy maszyn przeznaczonych do uprawy i zbioru kukurydzy.

Dodatkową atrakcje będzie finał II Wojewódzkiego Konkursu Orki, który wyłoni mistrza w tej dyscyplinie. Do konkursu stanie sześciu zawodników wyłonionych w eliminacjach rejonowych w Dowspudzie, Rudce i Czartajewie. Podlaski Ośrodek Doradztwa Rolniczego po raz drugi organizuje konkurs orki, którego głównym celem jest popularyzowanie sztuki prawidłowego wykonywania tego zabiegu uprawowego. Finałowe zmaganie odbędą się na polach doświadczalnych PODR od 9.00 do 12.00.


PODR Szepietowo

 

 

PROGRAM
10.00  Otwarcie - Dyrektor Podlaskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego  w Szepietowie, - Prezes Polskiego Związku Producentów Kukurydzy w Poznaniu
10.15 - 11.00 Wykład: „Nowe możliwości wykorzystania kukurydzy w produkcji energii odnawialnej: bioetanolu i biogazu” -prof. dr hab. Tadeusz Michalski
11.00 - 11.30 Wykład: „Zagrożenia w uprawie kukurydzy” - WIORiN w Białymstoku
11.30 - 12.30 Prezentacje kolekcji odmian kukurydzy przez firmy nasienne. Prezentacje maszyn i innych środków do produkcji rolnej na stoiskach firmowych
12.30 - 14.00 Pokazy pracy maszyn stosowanych w uprawie kukurydzy
14.00 Zakończenie i podsumowanie

II WOJEWÓDZKI KONKURS ORKI 9.00-12.00

Komentarze (0)

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.