Wiadomości

  • 14 komentarzy
  • 19695 wyświetleń

Nowe bloki świecą pustkami

Zmniejszający się popyt na mieszkania sprawia, że spadają ceny lokali. Problemem staje się to, że coraz trudniej przeciętnemu Kowalskiemu otrzymać kredyt. Jak twierdzą deweloperzy - jeżeli sytuacja się nie zmieni, nie będą mogli ruszać z budową kolejnych bloków. Samo zainteresowanie lokalami nie wystarczy, ludzie muszą mieć na ich kupno pieniądze, a bez zadłużenia się w banku, jest to raczej trudne.

 

Na przestrzeni 2 ostatnich lat w Grajewie powstały 2 nowe bloki, wybudowane przez prywatnych inwestorów a obecnie trwają prace wykończeniowe trzeciego.

 

Budynek wielorodzinny Spółdzielni Mieszkaniowej Lokatorsko – Własnościowej na os. Południe - tzw. alternatywy - posiada 48 mieszkań na trzech piętrach, 36 garaży w podziemiach oraz poddasza użytkowe. Blok przystosowany jest do potrzeb osób niepełnosprawnych (bez schodów na parterze), wejście na klatki schodowe ma od garaży, jest też brama zamykana na pilot.
 
- Uważam, że będzie to jeden z ładniejszych budynków w Grajewie. – mówi prezes SMLW Stanisław Korycki - Będzie on przekazany do użytku 30 sierpnia br. Rok temu ludzie „biliby się” o te mieszkania. Teraz niestety jest kryzys, m.in. w związku z tym Spółdzielnia będzie pokrywała koszt ubezpieczenia mieszkań przez 2 lata. Lokale mają powierzchnię 34, 53 i 60 m2, a cena za 1 m2 wynosi  2530 zł. Cena mieszkań została obniżona o 100 zł za m2 od ceny początkowej. Zakładamy, że mieszkania zostaną wykupione. Myślę, że do końca roku tych lokali zabraknie. Ceny jak na Grajewo są niskie. – dodaje prezes - Osoby, które wykupią mieszkania, ani pozostali lokatorzy nie będą ponosili kosztów ogrzewania całego bloku, nie mają takiego prawa i obowiązku.. Każde mieszkanie będzie miało licznik ciepła - ile właściciel go zużyje, tyle zapłaci. Spółdzielnia ma przewidziane rozwiązania w planie inwestycyjnym. Nikt do tych działań nie może dokładać, inwestycja musi wyjść na zero. – wyjaśnia S. Korycki
e-Grajewo.pl

 

Najdroższe mieszkania są w Sopocie. Średnia cena metra kwadratowego w tym mieście to 10 060 zł. W Warszawie 8200 zł, w Krakowie 6920 zł, we Wrocławiu 6450 zł, w Poznaniu 5686 zł. W największych polskich miastach najkorzystniej można nabyć lokum w Katowicach. Tu metr kwadratowy kosztuje średnio 4015 zł (Pełne zestawienie na końcu artykułu).

W najbliższych miesiącach można się spodziewać zmniejszenia podaży mieszkań. Deweloperzy są w coraz trudniejszej sytuacji. Znacznie ograniczyli powstawanie nowych inwestycji.

Komentarze (14)

2,530 to dla pana prezesa malo jak na grajewo???

ceny w grajewie sa drozsze niz w elku a 2,5 to na 3 pietrze dlaczego nie podacie ceny na 1i 2 pietrze

a ty pewnie chciałbyś darmo?

po co porownywac ceny mieszkan z innych miast .tam jest inne zycie inne zarobki i terz placzo ludzie bo niestac ich na kupno mieszkan.

co tu porównywac sopot do grajewa paczcie na zarobki ludzie

Ludzie wykazują się zdrowym rozsądkiem, atak euforyczny na bank po hiopteczny kredyt już się zakończył. Mało kto dziś ma taką odwagę by przez 30 lat płacić ratę 1645, 00 miesięcznie, jest dobrze jak ma się 30 - 40 lat, dobrą stabilną prace; a kiedy w wieku 56 złapie cię "serce" i utrzymanie z renty lub innych świadczeń na niewiele się zda. Oczywiście nie można popadać w super życiowy pesymizm, jednakże realna gospodarka jest "zdrowo podrasowana" na nieszczęście cały czas wiszą przed nami jakieś wybory i skutecznie fałszujace obraz gospodarki. Subiektywnie patrząc gdyby nas (całą gospodarkę) mocny kryzys dopadł równolegle z innymi, to bylibyśmy w jednym tempie wychodzenia z kryzysu, tak "sztuczkowa" - medialna obrona - jest bardziej negatywna. Tempo PKB w 2007 6,8%, w 2008 4,6%, w 2009 0,3% - progrnoza, ten pociąg już stoii lub jedzie z mocy rozpędu. Ale wybory idą i miejsca na prawdę juz nie ma. Człowieku musisz myśleć sam, każdą decyzję ekonomiczną podejmuj w oparciu o własne analizy, nie słuchaj bankowców, analityków (tu śmiech), finansistów (tu większy śmiech), doradców - Twoje pieniądze -Twój ruch. A co do cen nieruchomości, moje zdanie jest takie, czeka nas jeszcze mega kryzys, więc cierpliwość się opłaca (wielu już tak w Grajewie skorzystało) Nie Moc będzie z Wami.

smutna rzeczywistosc ,ludzi nie stac na wykup mieszkan...

no tak bo grajewo to prawie warszawa hehe

rok temu zaplacilam 2700 za metr, w starym bloku, gdzie praktycznie wszystko nalezalo wyremontowac,bo sie nie nadawalo do uzytku ;O(

w gdańsku na dzielnicach południowych sa nowe mieszkania za 4 - 4,5 za m2 i wcale nie na parterze

o 90 zł a poddasze jest nieuzytkowe!!

jak pisze bez wulgaryzmów i bez błędów to czemu wywalasz połowę mojego komentarza.To ma być moja opinia na dany temat a nie twoja

wiecej ludzi chce mieszkac w starszym budownictwie ze wzgledu na kase a banki nie chetnie udzielaja kredyty

trzeba było budować 4 lata temu a nie jak ludzie mieli kasę a nie było nowych mieszkań to kupili sobie w Ełku i tam mieszkają a cena za m2 jest kosmiczna jak na G-wo

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.