czwartek, 2 lutego 2023

Kultura i rozrywka

Nowa wystawa w GIH

Zapraszamy do Grajewskiej Izby Historycznej na kolejną wystawę czasową – „Śladami wielokulturowości Rzeczypospolitej Obojga Narodów”. Jest to wystawa przygotowana przez Narodowy Instytut Dziedzictwa z Warszawy. Jej treść nawiązuje do zróżnicowania narodowego i religijnego, charakterystycznego dla państwa polsko-litewskiego po Unii Lubelskiej w 1569 r. Rzeczpospolita Obojga Narodów była wówczas krajem zamieszkiwanym przez wiele narodowości i wyznawców różnych religii. To właśnie im zostały poświęcone informacje na poszczególnych planszach: Polacy, Litwini, Tatarzy, Żydzi, Rusini (obecnie Ukraińcy), Niemcy, Ormianie.

Obok wymienionych narodowości zaprezentowano również mniejszości religijne m.in. menonitów i staroobrzędowców. Na wystawie można zapoznać się nie tylko z informacjami historycznymi, ale również ze zdjęciami, które są ich uzupełnieniem. Różnorodność kulturowa i etniczna doprowadziła do tego, że Rzeczpospolita w XVI stuleciu była państwem utożsamianym z demokracją i tolerancją religijną, będąc tym samym fenomenem na skalę europejską. Stała się jednocześnie jednym z największych osiągnięć cywilizacyjnych, jakie Polska przekazała dziedzictwu historyczno-kulturowemu Europy. 


Wystawa będzie prezentowana w sali ekspozycyjnej GIH do dnia 6 III 2016 r.

wtorek, 31 stycznia 2023

Morsy zagrały z WOŚP

Komentarze (0)

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.