Jod stanowi niezwykle istotny pierwiastek dla naszego zdrowia, odgrywając kluczową rolę w prawidłowym funkcjonowaniu tarczycy. Niestety, niedobór jodu stał się globalnym problemem zdrowotnym, dotykającym miliony ludzi na całym świecie. W Polsce w 1996 roku w celu zwiększenia spożycia jodu wprowadzono obowiązkowe jodowanie soli kuchennej, co zminimalizowało, lecz nie rozwiązało całkowicie problemu niedoborów jodu w społeczeństwie. Do jakich zaburzeń prowadzi niski poziom jodu w organizmie? Po czym można rozpoznać niedobór jodu? Sprawdź!
Jod bierze udział w produkcji hormonów tarczycy. Tarczyca jest gruczołem endokrynnym umiejscowionym w naszej szyi, który wytwarza dwa główne hormony tarczycy: tyroksynę (T4) i trijodotyroninę (T3). Hormony te pełnią bardzo ważne funkcje regulacyjne w organizmie. Są odpowiedzialne za kontrolę tempa metabolizmu, co wpływa na procesy energetyczne i termoregulację. Ponadto wpływają na rozwój i funkcjonowanie mózgu, serca, mięśni, układu nerwowego oraz innych narządów i tkanek.
Wytwarzane przez tarczycę hormony są potrzebne także do spalania tłuszczów i węglowodanów, a co za tym idzie, przyspieszają metabolizm. Odpowiednia podaż jodu jest więc szczególnie ważna w przypadku osób, u których tarczyca nie działa prawidłowo, aby uniknąć zwiększenia masy ciała. Więcej na ten temat przeczytasz tutaj: https://www.rodzinneskarby.pl/jod-na-odchudzanie-czy-jod-przyspiesza-metabolizm/
Bez odpowiedniej ilości jodu tarczyca nie jest w stanie wytwarzać wystarczającej ilości hormonów, co może prowadzić do różnorodnych zaburzeń zdrowotnych. Jednym z najczęstszych zaburzeń wynikających z niedoboru jodu jest niedoczynność tarczycy. Spadek poziomu jodu w diecie sprawia, że tarczyca nie jest w stanie wyprodukować wystarczającej ilości hormonów tarczycy (T3 i T4). Skutkuje to pogorszeniem stanu zdrowia i występowaniem wielu niepożądanych objawów.
Wśród konsekwencji niedoboru jodu wymienia się także m.in.:
U kobiet w ciąży niedobór jodu może prowadzić do poważnych skutków zdrowotnych u dziecka, w tym do zaburzeń rozwoju mózgu, co może wpłynąć na inteligencję i zdolności poznawcze.
Jod na promieniowanie - co warto wiedzieć? Najważniejsze informacje na ten temat znajdziesz na https://www.rodzinneskarby.pl/jod-na-promieniowanie-radioaktywne-kompendium-wiedzy/
Niedobór jodu może manifestować się różnymi objawami, będącymi wynikiem zaburzeń funkcjonowania tarczycy. Znaki ostrzegawcze stanowią dla nas:
Warto podkreślić, że objawy niedoboru jodu mogą być różne u różnych osób, a ich nasilenie jest zależne od stopnia niedoboru jodu w organizmie. W przypadku podejrzenia niskiego poziomu tego pierwiastka należy skonsultować się z lekarzem, aby przeprowadzić odpowiednie badania i ustalić diagnozę.
W Polsce powszechnie stosowana jest profilaktyka jodowa, która ma na celu zapobiec niedoborom pierwiastka u ludzi. Obejmuje ona:
Dodatkowo w uzasadnionych przypadkach wskazana jest suplementacja. Dotyczy to np. kobiet w ciąży i w okresie karmienia piersią, które powinny przyjmować dodatkową dawkę jodu. Pokłady jodu w organizmie pomaga uzupełnić np. suplement diety dostępny na: https://www.rodzinneskarby.pl/produkt/jodavit-jod-suplement-diety-250ml/
Suplement diety jest środkiem spożywczym, którego celem jest uzupełnienie normalnej diety. Suplement diety nie ma właściwości leczniczych.
sobota, 23 listopada 2024
piątek, 22 listopada 2024
Komentarze (0)