Wiadomości

  • 12 komentarzy
  • 11344 wyświetleń

Niech się święci 2 Maja!

      Maj nadchodzi. I zaczyna się odświętnie, podobnie jak styczeń i listopad. Jaka szkoda, że 1 kwietnia (prima aprilis) i 1 czerwca (Dzień Dziecka) nie są dniami wolnymi od pracy. Tych siedem pierwszych dni pozostałych miesięcy dałoby się jakoś wytrzymać przy stanowisku pracy.

    Tak, mamy znowu długi weekend majowy. Wprawdzie w tym roku to piątek, sobota  i niedziela, więc nic się nie da odpracować, ale co trzy dni weekendu, to nie dwa…
     Wszystkim jakoś radośniej na sercu, bo to pierwsza w tym roku majówka, w dodatku trzydniówka. Można wypocząć. A wypoczywać lubią wszyscy, także ci, którzy nie mieli się specjalnie czym przemęczyć. Wprawdzie, jak głosi znane hasło, praca uszlachetnia, ale lenistwo przecież uszczęśliwia. W końcu przeminęła też moda na czyny produkcyjne, przekraczanie norm i postawy stachanowca (młodszych odsyłam do Internetu bądź podręczników historii).
    Jakaś część grajewian wyjedzie pewnie poza miasto, część inna będzie miała gości, zaś większość pozostanie w domach przy telewizorach i komputerach. Aha, zapewne wzrośnie konsumpcja napojów wyskokowych…. Bo tym się między innymi święto różni od dnia poprzedniego! No i wypadków drogowych też automatycznie pewnie też więcej będzie… Czytelnictwo raczej nie wzrośnie! Zresztą biblioteki przecież zamknięte, więc skąd wziąć książki? Zresztą od czytania, podobnie jak od myślenia, tylko głowa boli.
     Są pewnie i tacy, którzy wspominają z sentymentem tamte lata, kiedy to brało się czerwoną szturmówkę w łapę i hajda na pochód!… Niektórym przypadał w udziale zaszczyt zajęcia miejsca na honorowej trybunie, która często bywała usytuowana przy ulicy Wojska Polskiego, naprzeciwko osiedla Broniewskiego. Oj, stało tam sporo różnych bufonów  i fanfaronów, którzy dzisiaj, jak większość Polaków, stali się zagorzałymi miłośnikami demokracji.

      Może jesteście ciekawi, czy Adam Stodolny cieszył się z pochodów pierwszomajowych? Uczciwie mogę Was zapewnić, że od ukończenia ogólniaka nigdy w nich nie uczestniczyłem. Tak, bywali wówczas i tacy ludzie, elementy aspołeczne dla ówczesnych dzierżawców PRL-u. Ale nie ma się czym chwalić.
     Potrafię zrozumieć, że dla wielu osób fakt przemarszu przed trybuną honorową był przyjemnością, swoistą nobilitacją, podobnie jak dziś udział w procesji na Boże Ciało. Zresztą, nikogo nie obrażając – istnieje do dziś powiedzenie, ze ktoś odwalił się jak stróż  w Boże Ciało… Czyli ubrał się odświętnie. Zdarzało mi się widzieć ludzi, którzy szli       w grajewskich pochodach pierwszomajowych i naprawdę można było dostrzec na ich twarzach radość, a nawet entuzjazm. Partia przewodzi, a my popieramy partię! W związku   z tym nie ponosimy odpowiedzialności za to, że w sklepie można coś kupić jedynie przed Pierwszym Maja. Tylko dziś wiele osób twierdzi, że szło w pochodzie pod przymusem. A ja jeszcze raz powtarzam – nie było takiej siły, która zmusiłaby mnie do udziału w pochodzie na 1 Maja. Nawet w stanie wojennym…
     A zatem – niech się święci 1 Maja! A potem – witaj, Majowa Jutrzenko! Jednakże pomiędzy tymi dniami też jest święto – Święto Flagi. Zatem nie zapomnijmy o jej wywieszeniu. Niektórzy w Grajewie mają już w tym wielką wprawę i wywieszają narodowe flagi także w święta kościelne, a emblematy kościelne podczas świąt narodowych. Takie współczesne poplątanie. Fakt, często oba typy świąt się dublują. A czeka nas jeszcze Boże Ciało, które jest świętem jedynie katolickim (inni chrześcijanie go nie obchodzą) i mogę się założyć, że ulice Grajewa znów zostaną udekorowane flagami biało – czerwonymi. Oraz  w innych barwach. Ale będzie kolorowo!
     Wybaczcie mi tę refleksję, ale skoro już 2 maja jest Dniem Flagi Rzeczypospolitej Polskiej (ustanowionym w roku 2004), to niech w tym dniu na grajewskich ulicach króluje wyłącznie flaga polska, ta piękna, biało- czerwona! Bo ta biało –czerwona jest wyłącznie flagą narodową, a nie ta błękitna z dwunastoma gwiazdami, ani też biało - żółta, czy biało – niebieska… I broń Boże, nie czerwona, która działa na mnie jak muleta na byka!

Niech biel i czerwień, wyłącznie one, powiewają w tym dniu nad naszymi głowami. Jeśli drugiego maja zobaczę na grajewskich ulicach inne flagi, pomyślę sobie, że nasze władze traktują ten dzień koniunkturalnie, że z patriotyzmem u nich jednak kiepsko. A ja nie wstydzę się tego powiedzieć publicznie: biało – czerwona flaga jest dla mnie najważniejsza.  I najpiękniejsza na świecie… Ja swego patriotyzmu się nie wstydzę!
Niech się święci 1, 2 i 3 Maja! A w drugim dniu maja niech nam powiewa nasza flaga narodowa, biało- czerwona. Bo to polska flaga, pod którą walczyli nasi rodacy. I tylko jej    w tym dniu należy się szacunek!


               
                                                                    Adam Stodolny

 

tylko w e-Grajewo.pl

czwartek, 30 czerwca 2022

Kończy się budowa zapory na granicy

Komentarze (12)

Panie Adamie niech Pan nie zapomina, że 3 maja obchodzone jest w Polsce również Święto Matki Bożej Królowej Polski, tak więc w tym dniu flagi biało-niebieskie tzw. "maryjne" mają sobie prawo wisieć obok tych narodowych biało-czerwonych. Przypominam również, ze 1 maja przypada rocznica naszego wstąpienia w struktury UE, tak więc flagi unijne na słupach wieszane z tej okazji są również dopuszczalne. A że wszystkie trzy dni świąteczne 1-2-3 maja przypadają bezpośrednio po sobie, to i flagi sobie wiszą wspólnie przez cały ten okres.
Odnośnie flag papieskich żółto-białych a nie biało-żółtych, jak Pan napisał (fakt, ze w Grajewie ktoś je wiesza do góry nogami to już inna rzecz) to faktycznie są one w tym dniu nie na miejscu.
A co do powspominania grajewskich pochodów 1-majowych to zapraszam w maju do Izby Pamięci Ziemi Grajewskiej na stosowną wystawę.

Flaga UE nie jest flagą narodową tak jak i kościelną więc moim zdaniem nie jest dopuszczalna. Nie dla związku socjalistycznych republik europejskich!!!

Panie Tomaszu, uważam, że się Pan jednak myli. Flagi papieskie są w tym dniu na miejscu. Pokazują, kto tak naprawdę rządzi Polską. A że są do góry nogami? To też może o czymś świadczy...

Jestem jeszcze młody, i na pochód musiałem chodzić pod przymusem szkolnym. Tak więc indoktrynacja młodzieży szła pełną parą. 1 Maja otwieram swój sklep, święto pracy będę miał jak zarobie parę groszy .

Wolny majowy weekend... jednak nie dla każdego. Są w Grajewie firmy, które każą swoim pracownikom w sobotę iść do pracy (i nie piszę tu o piekarniach, czy mleczarni). W zwykłe soboty też ludzie muszą pracować.

Szanowny Autorze. Nie wiem skąd u Pana taka niechęć do Katolicyzmu, ale chciałbym Panu jedno przypomnieć:
Gdy Polska była pod zaborami, to w czasach rusyfikacji i germanizacji Kościół Katolicki był najsilniejszym punktem oporu, dzięki któremu większość naszych przodków nie uległa tym antypolskim procesom. Działąlność księdza Ściegiennego czy Brzózki na Podlasiu mówi sama za siebie.
Gdy Polska była pod okupacją komunistyczną, Kościół ponownie stał się przechowalnią polskości i bastionem prawdziwych wartości. Gdyby nie działalność takich wybitnych Polaków jak Prymas Stefan Wyszyński, ks. Jerzy Popiełuszko czy oczywiście Jan Paweł II, to jestem pewien, że ten zbrodniczy system nie uległ by rozkładowi tak szybko, jak to miało miejsce.
Po tym wszystkim Pan chce oddzielić Katolicyzm od Polski i zabronić wywieszenia flagi papieskiej obok flagi ojczystej? Ktoś z nas jest dziwny. Albo ja, albo Pan. Pozdrawiam.

Popieram wypowiedz Pana Adama A. Nadmienię, ze skrupulatnie przeczytalam wszystkieeeee felietony Stodolnego i mam pelny wizerunek tegoz czlowieka. Duzo pisze o sobie i swoich poglądach..... Dzieki za swoje "zdjęcie". autorze felietonów.

Dominik to hermafrodyta? Podpisuje się imieniem męskim, a pisze "przeczytałam"....

Brawo Stodolny!!! Wreszcie ktoś prawdę napisał!!!

flagi papieskie nie są wieszane do góry nogami, to nie wina tych co wieszają, tylko krawcowej, która je źle uszyła, więc tu aby poprawić ten błąd trzeba nowej inwestycji

Kto się cieszy z wstąpienia do UE niech wywiesza jej flagi... na mnie flaga niebieska z gwiazdkami działa tak, jak na starsze pokolenie flaga czerwona...

Punkol Twoje zdrowie ;)

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.