poniedziałek, 2 października 2023

Wiadomości

  • 13 komentarzy
  • 13838 wyświetleń

Śluby już nie w modzie

190 związków małżeńskich w 2006 r. zarejestrował Urząd Stanu Cywilnego w Grajewie. To o 11 więcej niż w 2005, ale mniej niż  2004 r., wówczas na zalegalizowanie związku zdecydowałaby się aż 203 pary. W dalszym ciągu rzadkością są śluby zawierane z obcokrajowcami.

Z obcokrajowcem trudniej

W 2004 r. USC w Grajewie odnotował dwa związki zawarte z obywatelem innego kraju, zaś w 2005 i 2006 - po jednym. Być może na ślub z obywatelem innego państwa nie decydujemy się z powodu zawiłej procedury. Jeśli obcokrajowiec chce zawrzeć w Polsce związek małżeński musi posiadać przetłumaczony akt urodzenia, paszport oraz zaświadczenie o zdolności prawnej do zawarcia ślubu. Ten ostatni dokument może wydać organ w kraju cudzoziemca lub przedstawicielstwo dyplomatyczne. Z obowiązku przedłożenia zaświadczenia może zwolnić jedynie postanowienie sądu rejonowego.     

Nieletni zależni od sądu

Sporadycznie związki małżeńskie zawieraj także osoby niepełnoletnie. W ich przypadku wymagana jest zgoda sądu opiekuńczego oraz rodziców.

- W ubiegłym roku mieliśmy jeden taki przypadek. Ilość wniosków składanych do sądu automatycznie spadła, gdyż obniżono dopuszczalny wiek dla mężczyzn do zawarcia ślubu z 21 do 18 latinformuje Ewa Włodkowska, kierownik USC w Grajewie.   

Ślub na emigracji

Zdaniem kierownik USC w Grajewie z powodu masowej emigracji mieszkańców powiatu grajewskiego - przyszłość należy do związki małżeńskich zawieranych za granicą.  

- W najbliższych latach spodziewamy się spadku ilości zawieranych związków małżeńskich w kraju. Mnóstwo osób wyjechało za granicę i właśnie tam będą co raz częściej zakładać rodziny – dodała Ewa Włodkowska.


Sonda:
Czy planujesz zwarcie związku małżeńskiego ?


Adam Mazurek, e-Grajewo.pl

niedziela, 1 października 2023

Ulica Wilczewo - pożar budynku!

Komentarze (13)

Napewno w przyszlosci planuje. Teraz wiekszoc ludzi zyje na kocia lape. Slub to odpowiedzialna decyzja. Najpierw ludzie chca poznac swoje obyczaje, codzienne zachowania i decyduja sie na wczesniejsze zamieszkanie ze soba, jesli wszystko idzie ok to wtedy slub. Ale niezawsze wszystko idzie super czasem w drugim czlowieku odkrywamy zupelnie inna osobe.

Ludzie biorą śluby w okolicznych miejscowościach , bo tam nie zdzierają księża tak jak w Grajewie

ja też planuję! chęci są ale gorzej z kasą! ale może z jakieś 2 lata...wygram w toto lotka

limuzyną do ślubu, jakoś dziwnie

moj znajomy chcial wziac slub w parafi bialaszewo to wielebny zazyczyl od niego 2 tys. zlotych.

Grajewianka89 masz rację!!!!

planuję zawarcie związku małżeńskiego. 29 wrzesień 2007 r. KOCHAM CIĘ MISIACZKU!!!!

W mojej opinii ślub to jedna wielka lipa, do tego jeszcze droga. Ludzie przed Bogiem przysięgają sobie wierność, uczciwość i szacunek. Tymczasem w dzisiejszych czasach życie polega na jednym wielkim oszustwie. Osobiści znam wielu dwudziestokilkulatków, którzy mają już za sobą rozwód.

Ciemnoszyjanka a czym do slubu jak nie limuzyna???
Ciagnikiem tam u was jezdza??

tylko nie slub , ludzie co wy piszecie!!!!!!!!,głupota i to straszna:)mowie powaznie:):)

a może do ślubu w stylu retro-stary samochód lub bryczka:)

Ciemnoszyjanka ciagnikiem do slubu Grajewianka ma racje bo z Grajewa hehee no a hh ma racje bo ksiadz tez potrzebuje kasy Ciekawe na co Jedzenie nie kosztuje 3000 zl tygodniowo NIe? A jak chodzi o zawieranie zwiazku malzenskiego to trzeba troszke dojrzec do tego bo pozniej wychodza tacy 20-letni rozwiedzeni przystojniacy z wozeczkami bez mamusi i takie to buty... Maly masz racjeee Pozdroo dla wszystkich i wychodzcie za maz i zencie sie z glowa na karkuu Eloo

No albo na koniu hehhehe

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.