środa, 29 czerwca 2022

Kraj

Kronika 998 Augustów

Zdarzenia zanotowane w okresie 14.10.2008 r. – 20.10.2008 r.

Ogółem zanotowano 13 zdarzeń, w tym:

- 11 miejscowych zagrożeń
- 1 pożar
- 1 alarm fałszywy w dobrej wierze

Charakterystyczne zdarzenia:

1. W dniu 18.10.2008 r. ok. godz. 4:50 na drodze krajowej nr 8 w miejsc. Cisów doszło do zderzenia  dwóch samochodów ciężarowych z łosiem .

    Po dojeździe na miejsce zdarzenia zabezpieczono teren działania. Na miejscu zastano dwa samochody ciężarowe z przyczepami Man i Mercedes Actros. Pod samochodem Mercedes za kabiną kierowcy pod zbiornikami paliwa znajdowało się zwierzę - łoś, które zostało potrącone przez samochód MAN. Ze zbiornika paliwa samochodu Mercedes w niewielkich ilościach (ok. 1 l. / godz.) wyciekało paliwo, wyciek ten został opanowany przez ratowników. Ruch na tym odcinku drogi odbywał się na bieżąco w obydwu kierunkach. W samochodzie Mercedes uszkodzona została instalacja pneumatyczna przez co pojazd obniżył się i nie miał możliwości uniesienia się, a zwierzęcia nie było możliwości wydobycia bez użycia ciężkiego sprzętu typu ciężki samochód ratownictwa technicznego. Uszkodzona ciężarówka przewoziła kotły centralnego ogrzewania. W celu uniesienia pojazdu został zadysponowani przez policję ciężki samochód ratownictwa technicznego (holownik) z firmy "Transdźwig Zawadzcy". Policja powiadomiła służbę leśna, która zabezpieczyła zwierzę.
Z przeprowadzonego rozpoznania wynika, że samochód ciężarowy MAN jadący jako pierwszy w kierunku Augustowa bokiem samochodu potrącił zwierzę, które padło na jezdnie, a jadący z tyłu samochód ciężarowy Mercedes najechał na nie. Straty wyniosły: 5 tys. zł. Czas trwania akcji:   1 godz. 38 min.
W działaniach uczestniczył zastęp z JRG Augustów.
  
2.   W dniu 18.10.br o godz.12:10 w miejsc. Sucha Rzeczka gm. Płaska doszło do zderzenia 2 samochodów osobowych Honda Civic i Skoda Octavia.  ( foto 1, 2 )

Po przyjeździe na miejsce zdarzenia na skrzyżowaniu dróg w miejsc. Sucha Rzeczka zastano 2 uszkodzone samochody osobowe. Kierowca samochodu osobowego Honda znajdował się na zewnątrz pojazdu (w trakcie badania przez lekarza z pogotowia ratunkowego). Samochodem osobowym Skoda jechały 2 osoby obywatele USA (nie odniosły żadnych obrażeń). Działania polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, odłączeniu akumulatorów w pojazdach. W trakcie działań ruch drogowy odbywał się wahadłowo (kierowany przez strażaków). Po zakończeniu czynności dochodzeniowych usunięto pojazdy na pobocze drogi
 i uprzątnięto miejsce zdarzenia (elementy karoserii pojazdów, płyny eksploatacyjne). Samochody powypadkowe usunęła firma „Transdźwig Zawadzki”.
Przypuszczalna przyczyna zdarzenia: wymuszenie pierwszeństwa przejazdu przez jednego z kierujących pojazdem.
Straty: około 40 tys. uszkodzony przód w samochodzie Skoda Octavia 2007 r (wystrzelone poduszki powietrzne); uszkodzony przód i prawa strona pojazdu Honda Civic 2007 r.(wystrzelone poduszki i kurtyna boczna). W działaniach uczestniczył zastęp z JRG Augustów i jednostka OSP Dalny Las.

    3. W dniu 19.10 w miejsc. Szczebra na drodze K-8 doszło do zderzenia trzech samochodów ( Tir) i samochodu osobowego Honda CRX.  ( foto 3,4)

Do wypadku doszło na trasie Augustów - Suwałki - 500 m przed tablicą informacyjną wsi Szczebra. Zastęp z JRG przybył wspólnie z ekipą karetki Pogotowia Ratunkowego. Po przeprowadzonym rozpoznaniu stwierdzono, iż doszło do zderzenia samochodu osobowego z samochodami ciężarowymi. Kierujący samochodem osobowym przed przybyciem zastępu straży wydostał się o własnych siłach z pojazdu i przebywał na zewnątrz w pobliżu samochodu ciężarowego stojącego w przydrożnym rowie. Nie zgłaszał żadnych dolegliwości, widoczne stłuczenia głowy. Poszkodowanym zajęła się ekipa karetki pogotowia.
Kierowca samochodu ciężarowego stojącego w przydrożnym rowie przebywał w kabinie szukając dokumentów. Również wydostał się z pojazdu o własnych siłach - nie zachodziła potrzeba ewakuowania go. Działania zastępu straży polegały na zabezpieczeniu miejsca wypadku. Odłączeniu klem w akumulatorach rozbitych pojazdów.  Następnie przystąpiono do przepompowania oleju napędowego z uszkodzonego zbiornika sam. ciężarowego stojącego w przydrożnym rowie. Początkowo olej ściekał do zbiornika brezentowego a następnie przepompowano do beczek  dostarczonych Z JRG przez pojazd SLOp Nissan. W trakcie działań stwierdzono, że doszło do niewielkiego wycieku oleju napędowego ze zbiornika  w drugim samochodzie ciężarowym  uczestniczącym w wypadku a stojącym na jezdni w odległości ok.  700 m od miejsca wypadku - przepompowano olej napędowy z uszkodzonego zbiornika do drugiego  zbiornika umieszczonego po przeciwnej stronie pojazdu.
Dalsze działania zastępu straży polegały na zabezpieczeniu miejsca wypadku podczas czynności prowadzonych przez grupę dochodzeniową Policji.

Przypuszczalna przyczyna zdarzenia: Niezachowanie zasad bezpieczeństwa podczas wyprzedzania dwóch samochodów ciężarowych przez  samochód osobowy.

                                         KP Augustów

Komentarze (0)

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.