sobota, 26 listopada 2022

Szczuczyn

Kapliczka w Dolistowie "CUD NA BOCIANKU"

Na kolonii wsi Dolistowo, tuż przy drodze Goniądz – Suchowola znajduje się murowana kaplica p.w. Wniebowzięcia NMP, upamiętniająca – Cud na Bocianku.    

 

W tym miejscu w 1884 r. miała ukazać się Matka Boska. Jej objawienie widziały trzy mieszkanki bardzo dużej wsi Dolistowo: Franciszka Łuszcz, Salomea Chodorowska i Maria Krysztopa. Podczas zaborów wierni po kryjomu postawili małą, drewnianą kapliczkę. W fundamencie pod ołtarzem zabezpieczono od zaginięcia kamień ze stopą, na którym miała się ukazać Matka Boska.

 

W 1947 roku ze składek wiernych pod nadzorem proboszcza par. Dolistowo ks. Bachurzewskiego zbudowano kapliczkę murowaną i rozbudowano otoczenie. We wnętrzu kaplicy zawieszono obraz Najświętszej Marii Panny. W latach 70. XX w. wykopano na świętym terenie studnię, z której okoliczni wierni i pątnicy (podróżni) piją wodę i obmywają miejsca chore na swoim ciele, ułomnych i dzieci.   

Miejsce usytuowania kaplicy nazywane jest "Bociankiem", ponieważ bociany masowo gromadziły się na rozległych łąkach, a na pobliskiej wierzbie uwiły gniazdo. 

 

Każdego roku, 15 sierpnia, w Uroczystość Wniebowzięcia Matki Bożej przybywa do świętego miejsca bardzo dużo ludzi, aby dziękować Maryi za wszelkie udzielone łaski i prosić Ją o nowe, zwłaszcza o zdrowie swoje i bliskich. Msze Święte "Na Bocianku" odprawiane są też w święto Matki Kościoła 3 maja i 8 września.  

 

Niektórzy wierni miejsce to nazywają sanktuarium z powodu przechowywania w fundamentach pod kapliczką (w prawym, tylnym rogu) cennych przedmiotów kultu, jakim jest kamień, na którym miała objawić się Matka Boska.    


Przechodniu, zatrzymaj się przy "Świętym Miejscu", odpocznij i się pomódl. Nic ci nie zaszkodzi, jeśli poprosisz Maryję o potrzebne Łaski.

 

Tekst i zdjęcia: Stanisław Orłowski    

 


Koniecznie przeczytaj „Kapliczne wieści – Dolistowo” z 27 lutego 2010 i inne, gdzie na zdjęciach obejrzysz wiele rzeczy i miejsc unikatowych:  


https://e-grajewo.pl/wiadomosc,kapliczne-wieci--dolistowo,11358.html   

„Odpust w Dolistowie” z 19 sierpnia 2012 

 https://e-grajewo.pl/wiadomosc,odpust-w-dolistowie,17983.html 

środa, 23 listopada 2022

Mikołajki (6.12)

Komentarze (0)

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.