Warto przeczytać

Jakie są rodzaje węgla? Czym jest ekogroszek?

Węgiel to najtańszy materiał, dzięki któremu ocieplimy każdy budynek mieszkalny. Pomimo tego, że nie jest to najbardziej ekologiczne rozwiązanie, to warto pamiętać, że spalanie w nowoczesnych piecach znacznie wpływa na emisję pyłów i dwutlenku węgla. Temat węgla jest aktualnie niezwykle gorący, niemniej jednak warto patrzeć realnie na sprawę, a nie życzeniowo. Dopóki obywateli nie będzie stać na to, by palić czymś innym, to będą wykorzystywać w tym celu właśnie tani węgiel. Przy odpowiedniej technice rozpalania i dobrym wyborze węgla wszyscy mają szansę na to, aby ograniczyć emisję spalin do atmosfery. Jak typ węgla należy więc wybrać? Dowiesz się tego w tym artykule.


Właściwości grzewcze i jakość spalania, czyli poznaj bliżej różne odmiany węgla


Rynek paliw energetyczny ciągle nie jest stabilny, a wysokie ceny gazu czy energii elektrycznej istotnie
przekładają się na wybór materiału do ogrzewania. Konsumenci znają dwa fundamentalne rodzaje węgla. To węgiel brunatny i węgiel kamienny. Czym się różnią od siebie? Poza różnicami w kolorze, istotnym czynnikiem jest tutaj zawartość czystego węgla. Węgiel brunatny zawiera od 58 do 78% pierwiastka węgla. Znajduje on zainteresowanie jedynie wśród kupców jedynie ze względu na niską cenę, niemniej jednak okupione jest to dużo mniejszą kalorycznością. Węgiel kamienny zawiera od 75 do 97% czystego węgla. Statystyki mówią wyraźnie - brunatny wariant daje co najmniej ćwierć możliwości węgla brunatnego, a maksymalnie trochę ponad połowę jego możliwości energetycznych. Węgiel kamienny posiada mniej substancji lotnych, dzięki czemu jest mniej szkodliwy dla atmosfery. Warto do tego wszystkiego dodać, że wartość energetyczna węgla kamiennego waha się od 15 do 35MJ/kg. W przypadku węgla brunatnego ten zakres wynosi od 5,9 do 23,9 MJ/kg.


Czym jest ekogroszek? Czy warto go wybrać?


Ekogroszek to węgiel kamienny o niskiej zawartości siarki i popiołu. Pierwszy przytoczony parametr
tutaj jest istotny, ponieważ dzięki 1% maksymalnej wartości siarki po spalaniu do atmosfery nie przedostaje się dużo dwutlenku siarki. To także ważne z punktu widzenia eksploatacji kotła, wszakże koroduje on przez właśnie kwasy siarkowe. Z zalet opalania domu ekogroszkiem można wyróżnić właśnie ograniczenie emisji szkodliwych gazów i pyłów. To jeden z powodów, dla których ten węgiel
cieszy się przedrostkiem „eko” w nazwie. Ważna jest także wysoka kaloryczność i fakt, że ekogroszek po spaleniu nie pozostawia dużo popiołu. Temat Cię zainteresował? W takim razie koniecznie musisz poznać bliżej szczególne cechy ekogroszku. Informacje na jego temat znajdziesz pod adresem: https://wegiel-
stach.pl/. Ta strona należy do firmy STACH, która posiada 20-letnie doświadczenie w branży węglowej.

Warto czerpać informacje od specjalistów w temacie węgla.

 

Komentarze (0)

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.