W grudniu 2004r. została podpisana Umowa Partnerstwa pomiędzy Starostwem Powiatowym w Grajewie a Państwową Wyższą Szkołą Informatyki i Przedsiębiorczości w Łomży oraz Białostocką Fundacją Kształcenia Kadr. Od marca 2005 roku podjęto działania mające na celu przygotowanie ośrodka pełniącego funkcje informacyjne i doradcze w zakresie projektów strukturalnych realizowanych na terenia powiatu. CAR jest symbolem i wyrazem trwałej partnerskiej współpracy między instytucjami zainteresowanymi rozwojem lokalnym. Centra Aktywizacji Rozwoju zostały utworzone w 14 samorządach powiatowych.
Realizując zadania Biura szkoleń, CAR pełni rolę punktu informacyjnego na temat oferty szkoleniowej wszystkich instytucji z terenu powiatu. W tym celu pracownik CAR zbierał i aktualizował bazę kursów i szkoleń dostępnych w powiecie oraz zbierał informację nt. zasad uczestnictwa w projektach szkoleniowych realizowanych w regionie. Dzięki działaniom CAR przekazano informację, zrealizowano lub przygotowano do realizacji następujące szkolenia:
Dla pracowników administracji publicznej:
"Szkolenie wielotematyczne" - obejmujące 96 godzin szkoleniowych w zakresie komunikacji społecznej, prezentacji i autoprezentacji i PR
Dla rolników i domowników planujących odejście z rolnictwa:
"Wózki widłowe"
"Obsługa komputera z księgowością rolniczą"- dwie edycje
"Prawo jazdy kat. C"
"Kucharz regionalny z agroturystyką".
Dla osób bezrobotnych lub zagrożonych bezrobociem:
"Ratownik medyczny"
"Opieka paliatywna z modułem językowym"
Do realizacji w okresie luty-marzec 2006r., zaplanowano:
" Język obcy w nowym zawodzie"- dwie edycje
"Pilot wycieczek"
" Technologie informatyczne w nowym zawodzie"
"Ratownik medyczny"
"Organizator imprez turystycznych"
Realizując zadania Biura Rekrutacji CAR pełni rolę punktu rekrutacyjnego do projektów realizowanych na terenie powiatu grajewskiego, ze szczególnym uwzględnieniem projektów Białostockiej Fundacji Kształcenia Kadr. W raportowanym okresie dzięki działaniom CAR na terenie powiatu do projektów przystąpiło poprzez wypełnienie formularzy zgłoszeniowych:
· 12 pracowników administracji publicznej (projekt: Przyjazny Urząd)
· 300 rolników i domowników (projekt: Nowe Horyzonty)
· 103 pracowników zagrożonych bezrobociem (projekt: Nowe Perspektywy)
W sprawozdawczym okresie wykonano następujące usługi poradnictwa zawodowego:
· 4 godziny poradnictwa dla pracowników administracji publicznej
· 540 godzin poradnictwa dla rolników i domowników
· 864 godzin poradnictwa dla pracowników zagrożonych bezrobociem
Realizując zadania Biura Rozwoju CAR współpracował z lokalnym samorządem poprzez opracowywanie i rozpowszechnianie informacji na temat możliwości rozwojowych powiatu. Podstawą tych konsultacji są badania wszystkich gmin w zakresie wykorzystywania przez gminy narzędzi stymulowania rozwoju gminy i zasobów ludzkich, a wyniki tych badań zostaną zaprezentowane na seminarium powiatowym z udziałem samorządów, przedsiębiorców i organizacji związanych z rozwojem powiatu.
Reasumując zadania realizowane w 2005 roku przez CAR należy podkreślić wysoki potencjał utworzonego Partnerstwa w zakresie obsługi klientów zainteresowanych wsparciem szkoleniowym i doradczym oraz w zakresie tworzenia inicjatyw badawczych i rozwojowych w powiecie. Aktywizacja gmin poprzez zaangażowanie lokalnych liderów społecznych i instytucji samorządowych w działania CAR i realizacje projektów BFKK związanych z rozwojem obszarów wiejskich staje się dziś rozwiązaniem wzorcowym upowszechnianym w innych województwach.
Centrum Aktywizacji Rozwoju
w Starostwie Powiatowym w Grajewie
czynne codziennie w godzinach
od 7.30 do 11.30
tel. (086 )273 -84-76