Warto przeczytać

  • 1 komentarzy
  • 7702 wyświetleń

Ile waży rower trekkingowy i na jakich trasach sprawdzi się najlepiej?

Rower trekkingowy jest połączeniem roweru górskiego z szosowym. Z rowerem typu górskiego łączy go zdolność do jazdy po trudnym terenie i pokonywania nawet takich utrudnień, jak wyboje, dziury oraz koleiny.


Rower trekkingowy jest połączeniem roweru górskiego z szosowym. Z rowerem typu górskiego łączy go zdolność do jazdy po trudnym terenie i pokonywania nawet takich utrudnień, jak wyboje, dziury oraz koleiny. Cechą zbliżającą rower trekkingowy do typu szosowego jest z kolei posiadanie węższych i gładszych niż te występujące w rowerze górskim opon. Węższe opony pozwalają osiągnąć większe tempo jazdy, co może być przydatne przy dalekich wyprawach. Tym, co wyróżnia rower trekkingowy, jest szereg udogodnień poprawiających komfort rowerzysty w trakcie długiej jazdy. Są to przede wszystkim umożliwiający przewożenie bagażu bagażniki wraz z mocowaniami na torby i sakwy, instalacja oświetleniowa oraz błotniki pozwalające zapobiegać zabrudzeniom zarówno ubrań, jak i transportowanego ładunku. 


Główne cechy rowerów trekkingowych

Rowery trekkingowe cechują się doskonałą amortyzacją. Wyposażone są zazwyczaj w widelec ze skokiem wynoszącym od 50 do 56 milimetrów. W zależności od modelu wartość ta może być nawet niższa, co pozwala osiągnąć jeszcze większy komfort jazdy. Rowery trekkingowe są lżejsze od modeli miejskich, jednak znacznie cięższe od modeli szosowych. Ich średnia waga wynosi od 13 do 15 kilogramów


Główną zaletą rowerów trekkingowych jest ich ergonomia. Wygodne siodełko daje możliwość utrzymania wyprostowanej pozycji ciała w trakcie jazdy, co znacząco wpływa na komfort rowerzysty, szczególnie w trakcie długich wypraw. Na wygodę kierującego wpływa również niewątpliwie możliwość łatwego przewożenia bagażu, a także zamontowana na stałe instalacja oświetleniowa z dynamem w piaście, zapewniająca bezpieczeństwo na trasie po zapadnięciu zmroku. 


Dla kogo odpowiedni jest rower trekkingowy?

Rower trekkingowy przeznaczony jest przede wszystkim dla osób aktywnych, które chcą od czasu do czasu wyrwać się z miejskiej dżungli i nawiązać kontakt z naturą. Ten typ jednośladu doskonale sprawdza się w trakcie dalekich wycieczek, gdy wymagana jest jazda po zróżnicowanym terenie. Nadaje się jednak również jako środek transportu - jest idealny do pokonywania trasy między domem a miejscem nauki lub zatrudnienia. Wszystkie osoby, które chcą komfortowo pokonywać długie dystanse, a ponadto mieć możliwość spakowania bagażu, przy kupnie roweru powinny zdecydować się na model trekkingowy. Tylko dzięki tego typu rowerowi będą mogły pozwolić sobie na wielogodzinną jazdę bez konieczności zsiadania z siodełka. 


zobacz fot. 2


Modele rowerów trekkingowych

Na rynku dostępnych jest wiele modeli rowerów trekkingowych różniących się pod względem parametrów, zastosowanych komponentów oraz ceny. 


Ortler Lindau Trapeze

Ortler Lindau Trapeze to wyposażony w 28" koła i wytrzymałą aluminiową ramę rower trekkingowy, który doskonale sprawdzi się w codziennym użytku zarówno w mieście, jak i na wsi. Model ten cechuje niezwykła prostota i brak elementów wymagających konserwacji, takich jak amortyzowane widelce. Ortler Lindau Trapeze wyposażony jest w system oświetlenia StvZO pozwalający na bezpieczne uczestnictwo w ruchu drogowym. Posiada ponadto 21-biegową przerzutkę marki Shimano, ułatwiającą dłuższe podjazdy oraz szybką jazdę po płaskim, a także stabilne hamulce typu V-brake. 


Vermont Brentwood

Vermont Brentwood to wygodny rower trekkingowy pozwalający na swobodę oraz maksymalny komfort w czasie jazdy, zarówno w trakcie dalszych podróży, jak i codziennych dojazdów do pracy lub szkoły. Model ten wyposażony jest w koła o średnicy 28", aluminiową ramę z amortyzowanym widelcem, a także 21-biegowe przerzutki Shimano. Vernont Brentwood posiada ponadto dynamo w piaście oraz hamulce typu V-brake zapewniające maksymalne bezpieczeństwo na trasie. Rower oferuje regulację wysokości wspornika kierownicy, dzięki czemu można dopasować pozycję siedzącą do własnych potrzeb i własnej wygody. 


Ghost Square Trekking Base AL Diamond

Ghost Square Trekking Base AL Diamond to niezwykle wszechstronny i odporny rower trekkingowy cechujący się zredukowaną konstrukcją. Model ten posiada 28" koła oraz prostą aluminiową ramę z niemal niewidocznymi przewodami i zintegrowanymi błotnikami. Wyposażony jest ponadto w 24-biegowe przerzutki i hydrauliczne hamulce tarczowe marki Shimano. Osoby zainteresowane pokonywaniem na rowerze długich dystansów docenią dynamo w piaście oraz sprężynową klapę na bagażniku. 


Rowerzyści nastawieni na użytkowanie roweru trekkingowego w sposób szczególnie aktywny mogą również skorzystać z oferty modeli elektrycznych.

 

Komentarze (1)

Moim zdaniem to jest oddzielna grupa rowerów. Szosowe i górskie to są rowery sportowe, rowery trekkingowe to turystyki.

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.