niedziela, 26 września 2021

Wiadomości

  • 5 komentarzy
  • 1398 wyświetleń

Fundusz Żubra dla Biebrzańskiego Parku Narodowego

Fundusz Żubra dla Biebrzańskiego Parku Narodowego

Fundusz Żubra (marki należącej do Kompanii Piwowarskiej) po raz kolejny zdecydował się wesprzeć polską przyrodę. Tym razem, we współpracy z Biebrzańskim Parkiem Narodowym, pomaga kupować działki znajdujące się na obszarze, który powinien być jeszcze skuteczniej chroniony. Jest to pierwsza tego typu inicjatywa na styku biznesu i ochrony przyrody w Polsce i odpowiedź na postulaty Unii Europejskiej i ONZ nawołujących do oddawania przyrodzie należnych jej terenów w celu powstrzymania kryzysu klimatycznego i środowiskowego.


Biebrzański Park Narodowy to przyrodniczy skarb i jedna z ostatnich niezniszczonych przez człowieka dolin w Europie. Jednocześnie to jedyny park narodowy w Polsce, którego ok. 40 proc. terenu nie jest jego własnością, co uniemożliwia pracownikom prowadzenie skutecznej ochrony przyrody. 
Zwiększanie zasobu gruntów Parku to ważny, kosztowny i długotrwały proces. Dzięki zaangażowaniu marki, działania te można przyspieszyć. Pierwszą działką, którą Park będzie mógł wykupić jest niezwykle cenny przyrodniczo obszar w Dolistowie Nowym gm. Mońki. Ta ponad 2,5-hektarowa działka, składająca się z łąki i lasu, jest siedliskiem lęgowym i miejscem żerowania wielu zagrożonych wyginięciem gatunków ptaków - orlika grubodziobego, wodniczki, derkacza, czy żurawia. Ochrona zagrożonych gatunków jest warunkiem przywrócenia różnorodności biologicznej i krajobrazowej.


- Najskuteczniejsza dla przyrody jest ochrona siedlisk. To, czy ochronimy je, jest decydujące dla utrzymania na danym terenie zagrożonego gatunku ptaka. Bo on tam nie tylko gniazduje, ale i żeruje, wyprowadza pisklęta z gniazda, czy odpoczywa podczas migracji. Właściwa ochrona tych siedlisk, czyli odpowiednie odkrzaczanie, wykaszanie itd., ma się nijak do gospodarki rolnej. Uda się to tylko, jeśli pozyskamy te tereny i obejmiemy je właściwą ochroną - mówi Włodzimierz Wróblewski, wicedyrektor Biebrzańskiego Parku Narodowego. 

Miejsca wyjątkowo cenne dla przyrody wymagają wyjątkowej ochrony. Fundusz Żubra prowadzi już rozmowy z Parkiem na temat wykupu kolejnych działek. Dla dobra przyrody.

 

Komentarze (5)

czy jak my ze szwagrem wypijamy dziennie minimum 4 żubry na głowę to wspieramy bo dzisiaj to po 12 ale szwagier już śpi

Jaka cena łąki za 1 ha?

Też bym kupił kilka hektarów takich łąk gdybym mógł się na nich ekologicznie rekreować.

Jakby ktoś chciał sprzedać to chetnie odkupię. tel 607 882 83*

Końcówka numeru to 835

Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.