Szczuczyn

  • 4 komentarzy
  • 8084 wyświetleń

Fotomigawki 25

 SZCZUCZYN, POW. GRAJEWO       


      
1.  NA RONDZIE – MOŻE SIĘ ZAKRĘCIĆ       

Kodeks Drogowy nakazuje jazdę po prostej blisko prawej krawędzi jezdni. Bywa tak, że na rondzie nie sposób tak się zachować. Od kręcenia kierownicą może zakręcić się w głowie, łatwo wówczas jest wypaść z orbity. Takie wydarzenia bywają pod wpływem wrażeń, snu, alkoholu, etc. Wyrzucenie pojazdu z pasa ruchu na rondzie w Szczuczynie, o niezbyt dokładnie znanych przyczynach, można próbować uzasadnić tym, że GPS skierował kierowcę prosto przez płot do szkoły, bowiem nie każdy może zbyt długo krążyć po orbicie kołowej na Ziemi.   

 

2. PRZECIEKI Z HYDRANTU DO RZEKI       

Nie każdy wyciek wody ujarzmionej w rurach można łatwo zlokalizować, tym bardziej, jeśli jest on głęboko w gruncie przesiąkalnym. Łatwiej jest zauważyć to, co dzieje się na powierzchni, wówczas niekoniecznie trzeba na to czekać aż siedem lat. Wandale uszkadzają hydranty, a przez to doprowadzają do ciągłych wycieków i marnotrawstwa wody. Zniszczony hydrant może być potencjalną przyczyną skażenia bakteriologicznego w sieci wody pitnej, a to stanowi zagrożenie dla zdrowia. 
Niechęć likwidacji wycieków prowadzi do znacznego powiększenia strat, a na takie zarządzanie pozwolić sobie może przedsiębiorstwo bogate, u którego koszt produkcji wody jest niski.  

 

3. ZDROWIE, TO POWIETRZE I RUCH   

 Pod różnym pretekstem uczniowie próbują zwalniać się z lekcji wychowania fizycznego. Z braku aktywności rozwijają się różne choroby, a przy tym rośnie liczba wad kręgosłupa i dzieci otyłych.  
W Szkole Podstawowej w Szczuczynie nauczyciele WF bardzo poważnie biorą tę kwestię pod uwagę i stosują różne formy urozmaicania swoich lekcji.  
Dużo ruchu, dotleniania się na świeżym powietrzu, mnóstwo emocji i pełno frajdy przynoszą alternatywne lekcje wychowania fizycznego w plenerze. Jest to jeden ze sposobów walki z plagą różnych zwolnień, bo dzieci i młodzież chętnie uczestniczą w lekcjach tego rodzaju. 
Wszędzie tam, gdzie lekcja jest ciekawa, gdzie młodymi organizmami steruje stały ruch, dominują emocje, tworzy się dobra kondycja, spryt i chęci do dalszej nauki w ławce, i w domu. 
W sytuacji tegorocznej, nietypowej zimy mieliśmy już śnieg i lód. Rozbawione dzieci na lekcjach WF, zachęcały swoich rodziców, by razem z nimi chodzili na lodowisko – nawet w niedziele.

 

4. MOJE MIASTO SZCZUCZYN      
   
Nie mamy szczęścia do zamieszkania w miejscach, gdzie imponujące piękno zapiera dech w piersiach. Wiemy też, że nie wszyscy i nie wszystko możemy posiadać. Dlatego warto się cieszyć w sposób jaki sugeruje przysłowie: „Jak się nie ma, co się lubi, to się lubi, co się ma.” 
Z okresu rozkwitu miasta posiadamy kilka bloków, które są ciepłe, czyste i piękne w śnieżną zimę, i w słoneczne lato, a i czynsz również dostarcza emocjonalnych wrażeń. 
W ostatnich latach na osiedlach, jak prezenty pod choinkę, podrzucił Mikołaj place zabaw.
Patrząc jednak na szczuczyńską rzeczywistość, która coraz bardziej uwidacznia zainteresowanie się władz rozwojem miasta, może zaistnieć potrzeba zwiększenia zasobów mieszkalnych spółdzielni. Czynią to już TBS-y (Towarzystwo Budownictwa Społecznego). Pilną potrzebę nowych mieszkań wnieść może zagospodarowanie oczekujących Terenów inwestycyjnych. Tereny te są alternatywą naszego ”…być albo nie być…”. Razem z zagospodarowaniem terenów, zaistnieje popyt na mieszkania, ze względu na dopływ fachowej kadry. Należy przypuszczać, że Spółdzielnia Mieszkaniowa w Szczuczynie rozważa taką koncepcję, jako cel strategiczny. 
  


5. TO, CO NAM ZOSTAŁO

Istniejąca od 1952 roku Spółdzielnia Inwalidów w Szczuczynie jest mydlarnią w szerokim zakresie wyrobów ze środków naturalnych, która mimo zawieruchy gospodarczo-politycznej przetrwała do dziś i stoi mocno „nogami” na ziemi.  Spółdzielnia Inwalidów w Szczuczynie, Zakład Produkcji Środków Piorących, SPiNS”, bo tak ustaliliśmy projektowane logo i szyld przed zakładem w 1984 roku, jest unikatową w Szczuczynie i niemającą ilościowej konkurencji w kraju.    
  Zakład pracy chronionej, zatrudnia 30 osób. Od stycznia 2015 roku prezesem spółdzielni jest Tomasz Juszkiewicz. Kontakt nawiązać można: Spółdzielnia Inwalidów SPINS ul. J. Kilińskiego 19 a, 19-230 Szczuczyn, tel. 882735128.

 

6. PRACOWITE LATA    

Pierwszego dnia po feriach zimowych, w poniedziałek 8. 02. 2016 r., przy ul. Łomżyńskiej 11 w Szczuczynie, otwarto przedszkole które długo oczekiwało na powrót na swoje dawne miejsce i na właściwe warunki. Budynek posiada ciekawą historię, która wymaga odrębnego opisu.
Po przeniesieniu przedszkola do pomieszczeń Szkoły Podstawowej przy ul. Kilińskiego 42, obiekt poddany był remontom, które po wcześniejszych kilku nieudanych zrywach i wydatkach, nie zaowocowały pożądanym efektem.    
Ostatnia budowa i modernizacja tego budynku, świeci dobrym przykładem pracy organizatorów: burmistrza – Artura Kuczyńskiego, kierownika Referatu Rozwoju i Inwestycji – Waldemara Filipkowskiego, podinspektorów ds. funduszy unijnych i krajowych – Anny Romaniuk i Bogusława Ramotowskiego i innych osób zaangażowanych w proces modernizacji nie tylko tego obiektu.  
Trzykondygnacyjny budynek zaprojektowano na potrzeby Miejskiego Domu Kultury. 
 Budynek zachował częściową frontalną elewację. Przeszłość przypominają mu pamiątkowe zdjęcia ruchomego bociana z grającą żabą, zaprojektowane i wykonane w pamiętnym roku stanu wojennego 1981. 
W innym miejscu, w zbudowanym od podstaw nowym budynku przy ul. Kilińskiego 41, trwają prace wykończeniowe. Mieszkańcy oczekują powrotu w nowe pomieszczenia i komfortowe warunki.  
 


7. OGRODY ZIMĄ  

Choć nieco wcześniej był śnieg i przemalował na biało pola, to jednak rozgniewana zima opuściła dawne Pracownicze Ogrody Działkowe „Pogodna Jesień” w Szczuczynie. Nie wiadomo, którego dnia i miesiąca wpadnie do nas z ponowną wizytą. Oby nie było to lato!  Może bez naszej zgody zawitać do ogrodów w maju, przed dniem imienin Zofii. Tymczasem ogrodnicy korzystając z prawie wiosennej pogody, uaktywniają się do działań wykonywanych z przyjemnością.   
 


8. TELEWIZYJNE KOLORY WSCHODU  

Choć w roku 1993 r. wojska rosyjskie z „nosem na kwintę” opuściły Polskę, to ich agregaty do odbioru telewizji kolorowej dalej i uparcie odbierają nawet w warunkach polowych. Zielony „salon” (jak na zdjęciu) odpowiada im znakomicie, przy tym „maszyna” jest najlepsza w świecie i nie do zdarcia.   

 

9. ŻYCIE TO WALKA  

Człowiek wymyślił porzekadło, że – nasze życie jest ciągłą walką – i to potwierdzają życiowe realia.
Generalna, główna walka, która składa się z milionów walk pośrednich, toczonych każdego dnia, przejawia się w polityce, chęci rządzenia, gospodarce, etc. Jeżeli chcemy walkę nazwać delikatniej, że jest rywalizacją, to natychmiast objawia się ona w zazdrosnej miłości, a nawet w sposobie na uśmiech. O co walczymy? Czy musimy o wszystko walczyć? Oczywiście tak, tyle że jedne walki są dla nas humanitarne i łatwe, inne trudniejsze. Procesy sztuki walki odmierzamy sukcesami, bo każdy z nich to walka wygrana. Wszystko dzieje się po to żeby żyć, bo ono właśnie, to krótkie życie – jest najważniejsze.   
A zwierzęta, te z fotografii, o co one walczą?  Walczą o dominację w terenie i harem. A plakaty polityczne? –  walczą wizualnie…!     

 

10. SPACERY O KAŻDEJ PORZE ROKU 

Po trudach walki, po monotonicznych funkcjach pracy każdego dnia, koniecznie trzeba się zrelaksować. Nie przy PC, nie przy TV i innych mediach, tylko w terenie. Można pójść do parku, nad rzekę Wissę albo tak jak ten Pan na zdjęciu; tup, tup, tup po śniegu, po błocie, po to żeby wyzwolić w sobie uśmiech, tak bardzo wszystkim potrzebny. 


Tekst i zdjęcia: Stanisław Orłowski 

 

 

Fotomigawki 24
Fotomigawki 23
Fotomigawki 22
Fotomigawki 21
Fotomigawki 20
Fotomigawki 19

piątek, 24 stycznia 2025

WOŚP w Szczuczynie

poniedziałek, 27 stycznia 2025

Szczuczyn. Oferta pracy

Komentarze (4)

Rozbudowano i przebudowano istniejący budynku w kilkanaście miesięcy. Dobudowano nowe skrzydło budynku. Rozebrano części ścian działowych i konstrukcyjnych, wymieniono i zamontowano nową stolarkę okienną i drzwiową. Wykonano nowe instalacji wewnętrzne: wodociągową, kanalizacę sanitarną, c.o., c.w.u., wentylację, instalacje elektryczne, telefoniczne, informatyczne, alarmowe, telewizji przemysłowej, przeciwpożarowej, odgromowej oraz wiele innych orac budowlanych.

archiwum : Ogłoszenie o zamówieniu: Przebudowa i rozbudowa budynku na potrzeby Biblioteki Miejskiej w Szczuczynie oraz przedszkola wraz z infrastrukturą towarzyszącą na dz. nr 870, 871 przy ul. Łomżyńskiej 11 w Szczuczynie

"a i czynsz również dostarcza emocjonalnych wrażeń" ..,?

Z sentymentem patrzę na zdjęcia boćka. Świetne miejsce zabaw przedszkolaków .Pamiętacie?

Co autor miał na myśli, pisząc o czynszu dostarczającym "emocjonalnych wrażeń" ?.

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.