czwartek, 18 kwietnia 2024

Szczuczyn

  • 3 komentarzy
  • 2907 wyświetleń

Fotomigawki 22

SZCZUCZYN, POW. GRAJEWO

 

1.  NIE TYLKO GRAJEWO MA KOMINY

      Było tak: ”Dymią kominy, dym nad Dąbrową ponad Sosnowcem, Łodzią, nad Śląskiem Dymią odświętnie, dymią na nowo…” A dziś?  Dziś, czy­ste powie­trze to towar defi­cy­towy. Sąsiedzi palą śmieci, gumowce i kto wie, co jeszcze, a ich dzieci wchłaniają to bawiąc się koło domu. Czarny dym kłębi się, wciska do okien i osiada gdzie chce. Nie­świa­do­mość? Mamusie na urlo­pie macie­rzyń­skim marzą o spacerach z dziec­kiem na śwież­ym powie­trzu. Ich spacery, to sla­lom mię­dzy budyn­kami z uwzględ­nie­niem kie­runku wia­tru. Jak temu zaradzić – oto jest pytanie? Przez kilkanaście lat cierpliwie trzeba wychowywać, prosić, błagać, a potem? Jak wyczerpiesz pokojowe możliwości, rozważ ofensywę! Obnaż swoje miecze i…! Przestało dymić? Mimo skuteczności, nie polecam takich działań.  

2. AUTO-TECHNIK

      Choć w Grajewie jest wielu dobrych mechaników samochodowych, to jednak ten zakład zwraca na siebie szczególną uwagę.

Wspaniałe, pełne profesjonalizmu, ale i delikatności podejście do klienta zachęca do zapamiętania warsztatu dla siebie i polecania go dla innych. Takiej międzyludzkiej współpracy gwarantującej udane przeglądy i naprawy życzyć można wszystkim użytkownikom pojazdów. Wyjątkowość w zakładzie Pana Zielińskiego wynika z przekazu genetycznego, długoletniej praktyki w zawodzie i ustawicznej pracy nad sobą. Świadczą o tym liczne certyfikaty, nagrody rzeczowe, puchary, medale i wyjątkowe dyplomy.
 

3. KONSERWACJA GRAJEWSKIEGO KOŚCIOŁA

      Od kwietnia trwa uzupełnianie ubytków na zewnątrz i ogólne przywracanie do świetności zabytkowego obiektu sakralnego. Remontowany kościół pw. M B Nieustającej Pomocy jest najstarszym w stosunku do pozostałych świątyń, choć nie pierwszym w historii Grajewa.
 

4. KŁOPOTLIWE SKRZYŻOWANIE

      Średniowieczne, grajewskie skrzyżowanie na zbiegu ulic: Piłsudskiego, Konopskiej, Szkolnej i Kolejowej przetrwało do 1873 roku, kiedy to wymienione ulice dodatkowo zostały podkreślone żelazną drogą (kreską). Mimo usilnych starań władz, ułatwienie komunikacji na tej krzyżówce stanowi dalej dla współczesnych użytkowników dróg – zadawniony problem.    
 

5. DZIEŃ FLAGI RP W SZCZUCZYNIE 2015

      W roku 2015 już po raz jedenasty obchodziliśmy 2 maja Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej.

Święto stosunkowo nowe, ale jedenaście lat jego ustanowienia, to szmat czasu na uświadomienie wartości patriotycznych, poczucia obowiązku ojczyźnianego i dumy z naszych barw i hymnu państwowego.

Święta państwowe obchodzone na początku maja sprzyjają rozmyślaniom o historii Ojczyzny oraz budzeniu się w nas uczuć patriotycznych.  W Szczuczynie, z roku na rok, coraz śmielej prezentowane są barwy narodowe na balkonach i posesjach własnych.
 

 6. KONSERWACJA ZABYTKU W SZCZUCZYNIE

       Trwają zabiegi konserwacyjne wokół kościoła i byłego klasztoru w Szczuczynie. Obiekt sakralny dominuje nad miastem od ponad 300 lat. Czasy zaborów, wojny północne, potem I i II w. św. oraz germanizacja i rusyfikacja nie sprzyjały dla prowadzenia remontów bieżących, a tym bardziej kapitalnych. Kraj nasz w okresie przemian od 1989 roku ponownie zaczął oddychać wolnością. Sytuację należy wykorzystać do ratowania szczuczyńskiego zabytku, przy czym konieczność tych działań wymusił na nas wspomniany czas. Ksiądz proboszcz Robert Zieliński podjął się realizacji ogromnego zadania. Jednak cieszyć się może tym, że nie tylko ratuje zabytek, ale że w tym pomagają mu pracownicy Urzędu Miejskiego, a szczególnie burmistrz Artur Kuczyński. Parafianie integrują się z działaniami aktywnych przedstawicieli trudnych prac, bo mają świadomość, że obiekty są ich własnością i przyszłych pokoleń. Zamieszczone fotografie dokładnie obrazują i uzasadniają dokonywane kosztowne oraz pilne i dokładne zabiegi konserwacyjne. 
 

7. OBLICZE OS. PAWEŁKI

     Mieszkańcy os. Pawełki długo czekali na zmiany nie tylko wyglądu ulic, kanalizacji, chodników i i twardej nawierzchni ulic, ale i na to żeby ich dzieci nie „topiły” się w błocie. Dziś, choć jeszcze nie wszystko ukończone można cieszyć się dokonaniami w ostatnich latach, które są po części wynikiem ciągłości działań.
 

8. DOCIEPLANIE TRZECH BLOKÓW

      W Szczuczynie przy ulicy Kilińskiego trwa remont kapitalny trzech budynków nr 5, 7 i 9. Remont polega na dociepleniu, wymiany pokrycia dachowego, drzwi, okien, dobudowy wejść, instalacji elektrycznej, światłowodowej, itp. Przy branej pod uwagę zaradności i logice działania naszych pracowników, w tym Kierowników i Burmistrza, koszty remontu funkcjonalnych i reprezentacyjnych budynków będą mało odczuwalne dla właścicieli mieszkań.
 

9. OBWODNICA SZCZUCZYNA

      Po opuszczeniu budowy obwodnicy przez hiszpańską firmę FCC dalsze prace kontynuuje polska firma. Prace na obwodnicy postępują bardzo sprawnie. Do czasu wyłonienia oferenta Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad pięciokrotnie zmieniała terminy przetargowe.

10. KILIŃSKIEGO 28

      Budynek przy ul. Kilińskiego 28 w Szczuczynie to niematerialne muzeum historii. Mieściła się w nim: elitarna szkoła żydowska, Dom Dziecka, Internat ZSZ, kuchnia i stołówka ZSZ, Izba Pamięci ZSZ, sale lekcyjne i mieszkania nauczycieli. Od roku 1999, kiedy zmieniają się jego prywatni właściciele, budynek grzybieje, a przy ulicy bywa często tak, jak na zdjęciach.
 

11. GRAJEWO POSIADA CHOMIKA

      Po raz kolejny ktoś bardzo pracowity utworzył mrówczy kopiec na posesji przy DK61. Trzeba przyznać, że kosztowało to dużo wysiłku, żeby w ciągu dwu lat zgromadzić tyle „dobra”. Problem oglądania i filmowania przez obcokrajowców może zginie wówczas, kiedy obwodnica Szczuczyna zostanie oddana do użytku.
 

12. PANIE ZRÓB PAN ZDJĘCIE

      Nie zdziwiłem się za bardzo, kiedy Pan H.M. podszedł do mnie w Grajewie na ulicy i bardzo miłym głosem powiedział: „Ma Pan aparat, to może mi zrobi fotografię?” Zgodziłem się chętnie, bowiem nie często spotyka się tak żwawych, ciekawych świata 81-latków, tym bardziej, że wyraził zgodę na publikację. Potem opowiadał mi ciekawe wydarzenia historyczne.
 

13.   TO BYŁY CZASY

      Młodsi o 38 lat nauczyciele, absolwenci i uczniowie Szkoły Zawodowej w Szczuczynie zebrali się w parku starym dla spełnienia prośby i woli dyrekcji w sprawie obchodów dnia 1Maja. Uzdolnieni muzycznie grali, inni tańczyli, grzeczni szli ulicami dumnie w czwórkach, a niesubordynowani spacerowali chodnikiem.
 

GALERIA ZDJĘĆ

 

Tekst i zdjęcia: Stanisław Orłowski 

środa, 17 kwietnia 2024

Rodzinne Warsztaty String Art

poniedziałek, 15 kwietnia 2024

Wissa Szczuczyn. ZAPROSZENIE NA MECZE!

Komentarze (3)

Flaga z godłem Rzeczypospolitej Polskiej nie powinna być używana przez obywateli.

Z którego to roku te migawki? Powtorzenia i obecne?

Tak abc, wywieszanie na budynku prywatnym flagi z godłem albo z nadrukiem nie jest wskazane chyba, że brak innej, ale jest lepsze niż wywieszanie brudnej, pogniecionej lub nieprezentowanie jej w ogóle.
Jeżeli omawiany jest temat tylko tego problemu, który przedstawia zdjęcie, to data wykonania fotki nie ma żadnego znaczenia, jedynie motyw skłaniający do określenia działania w celu osiągnięcia efektu. Pozdro dla autora.

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.