Szczuczyn

  • 1 komentarzy
  • 3151 wyświetleń

Fotomigawki 23

 

SZCZUCZYN, POW. GRAJEWO

 

       Od kilku lat w Szczuczynie trwają ustawiczne budowy, przebudowy, remonty, rozbudowy zarówno w obiektach użyteczności publicznej, wspólnot mieszkaniowych, obiektów sakralnych jak i na drogach gminy, i ulicach miasta. 

      W zależności od sytuacji zakres robót obejmował lub obejmuje: budowę wodociągu, przebudowę kabli teletechnicznych kolidujących z rozbudową, przebudowę oświetlenia ulic, przebudowę przyłączy energetycznych, przebudowę starego lub utworzenie nowego systemu odwodnienia ulic, w końcu właściwego zagospodarowania zielonych terenów w granicach naruszonego pasa drogowego.

Po dokonaniu pierwszoplanowych prac ziemnych trwa kompleksowa przebudowa i uszlachetnianie użytkowych nawierzchni wpisywanych w estetykę i funkcjonalną potrzebę mieszkańców.   

Gmina nieustannie urzeczywistnia obiecane zadania w konkretnych i kompleksowych również tegorocznych inwestycjach, do których należą wszelkie modernizacje, ulepszanie chodników, ulic w centrum miasta i na os. Pawełki. Nawet ulice bez nazw własnych zaczynają wabić przechodnia użytecznością struktur chodnika i jezdni. Remonty stanowią utrudnienie w komunikacji lokalnej, ale są odbierane, jako procesy normalne, bowiem mieszkańcy pragną wymarzonego piękna swojego miasta. Rok 2015 pod względem inwestycyjnym i w trosce o tworzenie miejsc pracy, może być – bardzo udanym rokiem.

      Zdaniem burmistrza Artura Kuczyńskiego gmina dzięki umiejętnemu łączeniu środków z różnych źródeł może zrealizować w ciągu ostatnich lat wiele pilnych inwestycji nie tylko drogowych. – Cieszę się ze skuteczności pozyskiwania przez pracowników gminy środków zewnętrznych na inwestycje drogowe, które służą mieszkańcom – mówi burmistrz A. Kuczyński.

Radość burmistrza nie jest bez obiektywnego uzasadnienia. Codziennie widać go w miejscach nieoczekiwanych. Bada, wypytuje, dotyka, kopie łopatą wszystko, co potrzeba żeby rozpoznać rzeczywisty stan i wypracować czynności zaradcze.   

    Z wykonanych robót na pewno zadowoleni będą mieszkańcy os. Pawełki, którzy długo czekali na poprawę warunków. Dziś stan komunikacyjny jest bardzo dobry w części osiedla, a na resztę trzeba cierpliwie poczekać. I choć utworzenie lub naprawy nawierzchni ulic mają przede wszystkim zapewnić płynność ruchu i bezpieczeństwo kierowców, to jednak podkreślają one estetyczne walory osiedla.

 

    Na drogach gminnych trwają prace w ramach działań prowadzonych na rzecz poprawy warunków bezpieczeństwa. W roku 2015 zrealizowane zostaną następujące inwestycje:

  

 1. CENTRUM MIASTA

 

       Inwestycja polega na wykonaniu instalacji kanalizacji sanitarnej z odbudową ulic.

Długość całkowita wynosi ponad 1000 metrów instalacji oraz zastosowanie 8100 m asfaltów.

 

– Wartość inwestycji wynosi: 1 762 312,00 zł.

– Dofinansowanie: 1 435 809,00 zł.   

 

Prace dotyczą ulic: Kościelna, Strażacka, Gumienna, Sobieskiego i Szpitalna. Zgodnie z założeniem zakończenie prac przewiduje się w ciągu najbliższych dwóch tygodni.

      Stosując metodę prac kompleksowych, poszerzono chodnik po stronie lewej oraz powiększono i usytuowano symetrycznie w jezdni ul. Kościelnej trójkątny plac razem z krzyżem. Jego powiększenie nie wpłynie negatywnie na ilość miejsc parkingowych, ponieważ wkrótce powstaną nowe miejsca parkingowe na sąsiednich działkach (dawna organistówka). Zagospodarowanie dodatkowego placu zostanie wykonane w chwili, kiedy uaktywnią się środki z PROW na lata 2014-2020

 

2. NOWE DROGI – SCHETYNÓWKI 2015

 

 Ruszają prace, dotyczące następujących dróg:

– Droga Szczuczyn – Świdry Awissa: długość 1000 metrów.

– Droga przez wieś Świdry Awissa: długość 700 metrów.

– Droga przez wieś Bęćkowo: długość 900 metrów.

– Os. Pawełki: ul. Królowej Marysieńki i Falkowskiego – odpowiednio 220 i 380 metrów o  

    łącznej pow. ponad 3200 metrów.

 

      W wartości prac mieści się dofinansowanie z Krajowego Programu Przebudowy Dróg Lokalnych w wielkości 50%.  Zakłada się, że prace będą zakończone do 30 sierpnia.

Chodniki i zjazdy będą wykonane z kostki a dwie asfaltowe nawierzchnie, wiążąca i ścieralna, mieć będą po 5 cm każda.

Wykonawca wymienionych prac został wyłoniony w przetargu, a jest nią firma STRABAG.

 

 

3. PRACE WOKÓŁ ZESPOŁU SAKRALNEGO

 

      Celem nadrzędnym rozpoczętych działań jest wykonanie prac zabezpieczających fundamenty budowli przed dalszą erozją i niszczącym wpływem wilgoci.

Aby cel osiągnąć, zaplanowano obniżenie wokół terenu o średniej wartości około 70 cm, co pozwoli uzyskać poziom z czasów budowy całego obiektu.  Równocześnie wykonane będą urządzenia technologiczne odprowadzające opadową wodę poza obiekt. Dodatkowym atutem tych prac będzie wykonanie kanalizacji sanitarnej i deszczowej. W czworoboku (pomiędzy klasztorem od południa i kościołem od północy) oraz wokół całego obiektu zostaną wykonane chodniczki z kostki granitowej.

Niniejsze czynności stanowią I etap zaplanowanych prac przy zabytkowym zespole.

 

Część finansowa całego I etapu prac zamknie się kosztem 625 tys. PLN w tym:  

– Dofinansowanie z Ministerstwa Kultury 300 tys.

– Dofinansowanie z Urzędu Marszałkowskiego 25 tys.

– Wnioskowane dofinansowanie z budżetu Gminy Szczuczyn 100 tys.

– Środki parafialne ze zbiórek i darowizn 200 tys.

 

Termin zakończenia prac I etapu, przewidziany jest na 30 września 2015 r.

Etap II będzie dotyczył elewacji, orynnowania budynku oraz stolarki okiennej i drzwiowej.

      Kierownikiem prac konserwacyjnych jest Pan Mikołaj Parfien z Grajewa, który bardzo odpowiedzialnie i profesjonalnie ustosunkowuje się do powierzonych mu zadań.   

GALERIA ZDJĘĆ

 

Tekst i zdjęcia: Stanisław Orłowski

 

 

środa, 17 kwietnia 2024

Rodzinne Warsztaty String Art

poniedziałek, 15 kwietnia 2024

Wissa Szczuczyn. ZAPROSZENIE NA MECZE!

Komentarze (1)

Wszystko bardzo cieszy .tylko ta Strażacka która w najbliższej przyszłości ze względu na ten stary skorodowany wodociąg będzie musiała być rozkopywana i łatana

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.