Kraj

Coraz bliżej do lotniska?

 Złożono wniosek o wydanie decyzji środowiskowej w sprawie lotniska


Informuję uprzejmie, że w dniu dzisiejszym (18 września) złożony został przez Urząd Marszałkowski wniosek do Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Białymstoku o wydanie decyzji środowiskowej na budowę lotniska regionalnego w rejonie wsi Saniki – Sawino – Bagienki w gminie Tykocin.

Wraz z wnioskiem złożony został raport o oddziaływaniu na środowisko. Procedura w RDOŚ potrwa około trzech miesięcy. Jeśli decyzja będzie pomyślna, Urząd Marszałkowski przystąpi do dalszych działań.
 
Jednocześnie informuję, że przez cały czas toczą się rozmowy z rolnikami mającymi nieruchomości na terenie planowanego lotniska. Rozmowy staną się bardziej definitywne, gdy Urząd Marszałkowski uzyska pełną wiedzę na temat zobowiązań poszczególnych mieszkańców, np. jakie kredyty czy dopłaty z funduszy UE ciążą na nich. O takie informacje Urząd zwrócił się do Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Spodziewana jest odpowiedź w ciągu kilku tygodni. Wtedy powinno być jasne, czy rolnik, który zaciągnął kredyt np. na pięć lat nie będzie go musiał zwracać, jeśli dogada się z Urzędem Marszałkowskim w sprawie zbycia nieruchomości, czy raczej powinien poddać się procedurze wywłaszczeniowej.
 
Rozmowy nie objęły pana Antoniego Sowińskiego ze wsi Dobki, ponieważ nie ma on nieruchomości w rejonie planowanego lotniska. Miejscowość Dobki leży co najmniej 7 kilometrów od przyszłej inwestycji.
 
Lotnisko ma kosztować około 500 mln zł

Jan Kwasowski
rzecznik prasowy marszałka województwa podlaskiego

Komentarze (0)

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.