czwartek, 2 lutego 2023

Wiadomości

  • 9 komentarzy
  • 8871 wyświetleń

Co zrobić ze starymi lekami?

 Każdy przeterminowany lek lub wyrób medyczny jest potencjalnie niebezpieczny dla życia i zdrowia.

  Dotyczy to wszystkich medykamentów, ponieważ substancje wchodzące w ich skład po upłynięciu daty ważności mogą ulegać rozkładowi, utlenianiu a często wiążąc się z innymi składnikami chemicznymi, tworzą nowe, niebezpieczne związki. O tym, że używanie przeterminowanych leków jest niebezpieczne dla zdrowia, wiedzą chyba wszyscy, jednak mało osób zdaje sobie sprawę z tego, że wyrzucanie starych lekarstw do kosza jest równie niebezpieczne. Związki zawarte w lekach są bardzo trwałe a przedostając się do wód i gleby potrafią je skutecznie skazić. Przeterminowane leki bezwzględnie powinny być poddane specjalistycznej utylizacji.


  Sprawdziliśmy i niestety nie udało nam się oddać starych leków w żadnej z aptek na terenie Grajewa, w Sanepidzie oraz placówkach medycznych. W niektórych sieciach prowadzone są czasowe akcje (trzeba obserwować i być czujnym). Możemy próbować w swoich przychodniach u lekarzy rodzinnych, np. przy ul. Krasickiego należy pozbyć się opakowań i ewentualnie odbiorą od nas same pigułki. Jednak wymienionym podmiotom nie zależy na odbiorze, gdyż muszą one ponosić koszty utylizacji.

 Pewne jest, że mieszkańcy mogą nieodpłatnie dostarczyć przeterminowane specyfiki do Punktu Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych (PSZOK) znajdującego się na terenie bazy Przedsiębiorstwa Usług Komunalnych w Grajewie (wjazd od ul. Ekologicznej).
 

  Punkt czynny jest od poniedziałku do piątku w godz. 9.00 – 17.00, w soboty zaś w godz.10.00 - 14.00.


  Trzeba zatanowić się, czy miastu potrzebny jest jakiś punkt w centrum lub jego pobliżu, by ułatwić mieszkańcom pozostawienie leków bądź innych szkodliwych substancji.
  Pamiętajmy o prawidłowym postępowaniu i promujmy je w naszym otoczeniu – to właściwa postawa wobec naszego zdrowia i środowiska naturalnego.

 

środa, 1 lutego 2023

Oszuści nie odpuszczają

Komentarze (9)

Dzięki wielkie za art.;) sam ostatnio zastanawiałem się gdzie te świństwo utylizować.

też dziękuję mam właśnie podobną torbę leków które straciły ważność i tak głupio było mi wyrzucić to do zwykłych śmieci;
będę w pobliżu - to zawiozę do puku - dzieki!

/ , stare leki powinny przyjmować apteki do specjalnych pojemników , ja to jest w całej Europie

może w aptekach niech stoją koszyki, czy pudełka na stare leki, a potem niech będą odbierane przez odpowiednie osoby/firmy

Widać nie w całej, bo w Polsce nie, należymy do Europy chyba?
Swoją drogą to najlepiej by było właśnie w aptekach zostawiać; wiedzą jak z tym postępować itp. Powinien być jakiś przepis, który nakazuje aptekom odbiór, w sumie u nich kupujemy, u nich powinniśmy oddać skoro się przeterminowało, niech dbają o utylizację; chyba to nie jest jakiś zabójczy koszt, apteki tyle zarabiają, że ten wydatek na pewno nie zachwiałby ich działalnością;

Jak chciałem oddać leki w aptece, to odsyłano mnie z każdej z kwitkiem. Odmowę przyjęcia przeterminowanych leków, tłumaczono...brakiem paragonu zakupu TEGO leku w TEJ aptece. Leków zakupionych w innych (nieznanych) aptekach, nikt nie chciał przyjmować.

Myślę, ze tu potrzebne jest rozwiązanie systemowe. Ewentualnie "miejski" punkt przyjmowania takich leków..gdzieś bliżej centrum :))

Stare zużyte i przeterminowane leki można zdawać w Punkcie Selektywnego Zbierania Odpadów w Grajewie ul. Targowa 19 ,na terenie PUK-u naprzeciw oczyszczalni ścieków. Wszystko jest napisane na stronie PUK Grajewo.

Ja pozbywam się w aptece czy urzędzie. Ostatnio gdzies, chyba w urzędzie, był taki pojemnik http://www.nowista.pl/pages/odpady-farmaceutyczne-oferta-dla-urzedow Tak właśnie wygląda i z takich korzystam.

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.