Wiadomości

  • 1 komentarzy
  • 10871 wyświetleń

Bez wniosków nie ma rozwoju

Modernizacja transportu publicznego w Białymstoku, kompleks konferencyjny w Suwałkach, przygotowanie terenów pod inwestycję w Kolnie, rozbudowa wyższej uczelni w Łomży, budowa obwodnicy Stawisk i Szczuczyna – to część wniosków przeznaczonych do zrealizowania w ramach unijnego programu Polska Wschodnia. Niestety na liście Ministerstwa Rozwoju Regionalnego nie ma żadnego projektu z samorządu Grajewa.   

Szansa na rozwój

385 mln euro – tyle pieniędzy do 2013 roku z programu Polski Wschodniej ma do wykorzystania woj. podlaskie. Głównym celem programu jest przyspieszenie tempa rozwoju społeczno – gospodarczego najbiedniejszych regionów Polski. Chodzi o to, aby w najbliższych kilkunastu latach m.in. nasze województwo zaczęło odrabiać wieloletnie zaległości wobec najlepiej rozwiniętych regionów kraju i UE.  

Region zainwestuje

Białystok, Suwałki, Łomża, Zambrów, Kolno, Stawiski, Szczuczyn, Czarna Białostocka – to miasta, które do końca 2013 roku mogą liczyć na wsparcie finansowe z programu Polska Wschodnia. Najwięcej zyska stolica województwa, która tylko na zakup nowych autobusów oraz modernizację systemu komunikacyjnego planuje przeznaczyć 70 mln euro. 15 mln euro na budowę obwodnicy Szczuczyna ma otrzymać Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad. Miasto Suwałki w ramach projektu otrzyma prawie 7 mln euro na budowę zespołu konferencyjnego z zapleczem. W Kolnie przygotowanie terenu pod inwestycję pochłonie 10 mln euro.

Grajewo bez wniosków

W ramach projektu Polska Wschodnia do MRR wpłynęło 68 wniosków z województwa podlaskiego. Pod koniec ub. r. ministerstwo wskazało te najlepsze, które w latach 2007-13 będą mogły liczyć na unijne pieniądze. Niestety na próżno szukać tych z Grajewa.

- W naszym mieście szczególnych nakładów wymaga infrastruktura drogowa. Według wieloletniego planu inwestycyjnego, aby osiągnąć przyzwoity poziom w tej dziedzinie potrzeba ok. 100 mln zł. Niestety największe tereny drogowe w Grajewie należą do GDDKiA, nie do nas - tłumaczy brak składania wniosków Krzysztof Waszkiewicz, burmistrz Grajewa.  

Brak aktywności w pozyskiwaniu unijnych środków na rozwój, podobnie argumentuje starosta powiatu Jarosław Augustowski.

- Nie ma obszarów działań i możliwości, żeby w tym momencie skorzystać z jakichkolwiek priorytetów, które były zaplanowane na ścianę wschodnią. To co nas najbardziej interesuje: drogi, infrastruktura oświatowa, czy też służba zdrowia nie zostało w tym projekcie ujęte – nie było na to szans.    

Adam Mazurek, e-Grajewo.pl  

Program Operacyjny Rozwoju Polski Wschodniej 2007-2013 (pdf)

Strategia Rozwoju Społeczno-Gospodarczego Polski Wschodniej do 2020 r.

Komentarze (1)

Szczuczyn będzie miał obwodnicę, a Grajewo nie musi?

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.