wtorek, 16 kwietnia 2024

Wiadomości

Bez alkoholu na papierze

Sejm ustanowił 1 czerwca dniem bez alkoholu i wezwał samorządy do zmniejszenia dostępności do alkoholu w tym dniu.

Nie wszyscy samorządowcy jednak o tym słyszeli, ale oceniają, że "lepsza od zakazów jest profilaktyka" i to na nią głównie stawiają. W większości samorządów prohibicji w Dniu Dziecka w tym roku nie będzie, bo do tego potrzebna jest decyzja radnych. Są jednak takie gminy, w których do przedsiębiorców o powstrzymanie się od sprzedaży alkoholu zaapeluje prezydent, burmistrz lub wójt.

W uchwale z 24 maja 2006 r. posłowie wezwali rząd i samorządy "do podjęcia wszelkich działań zmierzających do ograniczenia spożycia napojów alkoholowych oraz zmniejszenia dostępności do alkoholu w dniu 1 czerwca".

Apel posłów pozostał w większości bez echa wśród samorządowców. Uchwała obok zdziwienia budzi wątpliwości prawne. Z jednej strony jest mowa, aby alkoholu w Dniu Dziecka nie sprzedawać, z drugiej wyraźnego zakazu nie ma.

- W Grajewie 1 czerwca sprzedaż alkoholu będzie odbywała się jak w każdy dzień. O zakazie sprzedaży bardzo krytycznie wypowiadali się właściciele sklepów z alkoholem. Opłaty za zezwolenia na alkohol nie uwzględniają przecież zakazu sprzedaży w określone dni. Handlujący płacą koncesję za cały rok sprzedaży - powiedział Ryszard Wolwark, sekretarz Urzędu Miasta w Grajewie.


Większość samorządowców deklaruje, że zastanowi się jak sprawę rozwiązać w przyszłym roku.


e-Grajewo.pl

wtorek, 16 kwietnia 2024

Ruszyły patrole motocyklowe

Komentarze (0)

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.