Bez zwolnienia z opłat za alkohol

aktualizacja: 2021-05-05 18:32:20     nr wiadomości: 45574     przeczytano: 3194     Ilość komentarzy komentarze: 10

1 lutego br. do Urzędu Miasta Grajewo drogą elektroniczną wpłynęła petycja wniesiona przez Pawła Krutula, Posła na Sejm RP w sprawie podjęcia uchwały zwalniającej branżę HORECA z opłaty za koncesję na alkohol. HoReCa to popularne określenie sektora hotelarskiego i gastronomicznego. Skrót ten pochodzi od angielskich słów - Hotel, Restaurant, Catering (Cafe).

19 kwietnia 2021 r. na posiedzeniu Komisja skarg, wniosków i petycji Rady Miasta Grajewo, po dokonaniu analizy treści petycji, uznała, że nie zasługuje ona na uwzględnienie. 

Zgodnie z przepisami ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi przedsiębiorcy, prowadzący sprzedaż napojów alkoholowych są obowiązani do złożenia pisemnego oświadczenia o wartości sprzedaży poszczególnych ich rodzajów a także w każdym roku objętym zezwoleniem, uiszczenie na rachunek gminy opłaty za korzystanie z zezwolenia.

W związku z panującym stanem epidemii dnia 26 stycznia 2021 roku weszła w życie nowelizacja ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID–19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych, która przedłużyła na 2021 rok możliwość podejmowania przez rady gmin uchwał zwalniających z opłat za zezwolenie na sprzedaż napojów alkoholowych przeznaczonych do spożycia w miejscu sprzedaży lub przedłużających termin ich wniesienia do końca tego roku. Przepisy znowelizowanej ustawy dają możliwość wprowadzenia zwolnienia z opłaty za korzystanie z zezwolenia, bądź przedłużenia terminu na jej wniesienie. Wprowadzenie tych rozwiązań nie jest jednak obowiązkowe. 

Grajewscy przedsiębiorcy w wyznaczonym terminie (do 31.01.2012 r.) złożyli oświadczenia o wartości sprzedaży poszczególnych rodzajów napojów alkoholowych w 2020 r. oraz wnieśli wymagane opłaty. Mimo trudnej dla całej gospodarki kraju sytuacji spowodowanej skutkami epidemii do Burmistrza Miasta Grajewo i Rady Miasta Grajewo nie wpłynęły żadne wnioski z prośbą o zwolnienie z opłat za korzystanie z zezwoleń bądź przedłużenia terminu na ich wniesienie. 

Burmistrz Miasta jako organ wykonawczy jest zobowiązany przede wszystkim do dbania o stan finansów miasta, a ten w związku z epidemią COVID-19 i innymi okolicznościami uległ w 2020 i 2021 roku pogorszeniu. Priorytetem dla Burmistrza jest troska o rozwój miasta, który dokonuje się w szczególności poprzez działalność inwestycyjną, a ta wymaga środków finansowych. 

Rada Miasta po zapoznaniu się z Uchwałą Komisji Skarg, Wniosków i Petycji oraz po dokonaniu wszechstronnej analizy przedstawionej petycji odmawia spełnienia żądania jej autora.

e-Grajewo.pl

nasi Radni kolejni raz pokazujecie klasę. Nic nic odpuścicie przedsiębiorcom. Pokażcie honor i w dobie pandemii i dbania o finanse miasta zrzeknijcie się z diet.
Napisał: Podatnik dodano: 2021-05-05 20:43:04

Za rozprowadzanie alkoholu trzeba płacić albo nie rozprowadzać. To podatek tzw. zniechęcający. Uważam że jeszcze za niski.
Napisał: edek dodano: 2021-05-05 22:45:34

Do Podatnika : Mam nadzieję , że swoją miesięczną wypłatę przeznaczyłeś na pomoc przedsiębiorcom skoro tak hojnie obdarowujesz ludzi nie swoimi pieniędzmi
Napisał: Michał dodano: 2021-05-05 23:14:11

Michale swoją pensję wydaje na utrzymanie siebie i swojej rodziny. Jeśli fundusz mi pozwolą to kupię jedzonko na wynos w lokalnych lokalach gastronomicznych. W dobie pandemi inne miasta pomagają swoim lokalnym biznesom.W Grajewie tak się nie dzieje.
Napisał: Podatnik dodano: 2021-05-05 23:33:14

Można również przesunąć planowane inwestycje które nie są pilne i nagłe.Jest wiele możliwości. Radni reprezentujecie ludzi którzy was wybrali , przychylcie się sprawie.
Napisał: Obywatel dodano: 2021-05-05 23:41:47

Edek piłeś i pić będziesz. Nic CIEBIE nie zniechęci. Dlaczego swoją chorą OBSESJĄ obarczasz innych?
Napisał: Ja dodano: 2021-05-06 08:54:44

Michał, wypłata to wypłata. Otrzymuje się ją za ciężko wykonaną pracę. Dieta radnego to łup, który radni rozdzielają sami między siebie. Bycie radnym (rajcą) zawsze stanowiło honor i przywilej dla najlepszych mieszczan. Zawsze sprawowany był honorowo, bez zapłaty bo był zaszczytem. Tylko teraz tzw. radni robią tuż po wyborach skok na kasę miejską i uchwalają ile będą z tej kasy brać co miesiąc. To haracz zupełnie podobny do tego jaki pobiera nowojorska mafia od "podopiecznych".
Napisał: Corleone dodano: 2021-05-06 09:05:12

A 13 wzięli. A taka bieda. ?
Napisał: Olek dodano: 2021-05-06 16:29:09

Po co pomagać skoro wyborów nie wygrywa się w lokalu wyborczym.
Napisał: Sobol dodano: 2021-05-07 17:39:10

Uważam, że pomoc przedsiębiorcom należy się, bo plandemia bardzo dała im się we znaki, zwłaszcza niektórym branżom, natomiast nie sądzę aby znoszenie koncsji na alkohol był krokiem w dobrą stronę. Podatnik: uważasz że radni powinni promowac picie alkoholu? Proszę nie wyjeżdżaj tu z pomaganiem dla biznesu, bo jest tysiąc innych sposobów niż promocja alkoholu.
Napisał: filozof grecki dodano: 2021-05-07 19:38:29

Dodaj komentarz

Treść:


Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy możliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.