sobota, 28 maja 2022

Wiadomości

  • 1 komentarzy
  • 12676 wyświetleń

“Dzieje powiatu grajewskiego"

Z inicjatywy Zarządu Powiatu Grajewskiego przy poparciu radnych powiatowych od ponad roku trwały prace nad opracowaniem kompleksowej monografii powiatu grajewskiego. Praca, której podjęli się Tomasz Dudziński i Krzysztof Sychowicz została zakończona w bieżącym roku, a jej widocznym efektem jest książka pt. „Dzieje powiatu grajewskiego”.

 
„Cudze chwalicie, swego nie znacie, sami nie wiecie, co posiadacie” – pisał już w XIX wieku poeta i geograf Wincenty Pol. Poznajmy więc część naszej historii. Gorąco zachęcam wszystkich do lektury tej monografii. Mam nadzieję, że oprócz wartości poznawczych, być może stanie się ona przyczynkiem do refleksji i zachętą do dalszych studiów skomplikowanej i bogatej historii naszego regionu.

Starosta Grajewski
Jarosław Augustowski

 
Praca autorstwa Tomasza Dudzińskiego i Krzysztofa Sychowicza dotyczy dziejów powiatu grajewskiego, obszaru znajdującego się na styku historycznych ziem polskich, pruskich i litewskich. Przystępując do pracy autorzy postawili przed sobą ambitny cel polegający na przeprowadzeniu „wielostronnych i systematycznych badań nad dziejami powiatu”. Podjęli się zadania równie ambitnego co i trudnego jednak co jest warte podkreślenia w pełni postawione przez sobą zadanie zdołali wykonać. (…) Książka dotycząca dziejów powiatu grajewskiego wpisuje się w cykl licznie w ostatnich latach wydawanych monografii poświęconych poszczególnym gminom i powiatom. Niewątpliwą zaletą wszystkich tego typu publikacji jest popularyzowanie wśród mieszkańców poszczególnych rejonów kraju wiedzy o przeszłości ich małych ojczyzn. Na tle licznych wydawnictw recenzowana publikacja wypada bardzo atrakcyjnie i wnosi znaczący wkład w poznanie dziejów Grajewa i okolicznych terenów.

Fragment recenzji dr. hab. Wojciecha Śleszyńskiegoe-Grajewo.pl


Komentarze (1)

Lubię tą stronę , bo jest to strona o moich rodzinnych stronach !
Tu gdzie mieszkam jestem ptakiem -KRZAKIEM jestem
TAM !

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.