czwartek, 7 lipca 2022

Wiadomości

  • 12 komentarzy
  • 9998 wyświetleń

"Grom" na wolności

Leśnicy z Nadleśnictwa Rajgród wypuścili dziś  na wolność samca orła przedniego. Przez kilka ostatnich miesięcy ptak przebywał w specjalnej wolierze adaptacyjnej.

Orzeł wykluł się niemal rok temu (15 kwietnia 2015 r.) w Ogrodzie Zoologicznym w Poznaniu. Na terenie zoo pisklę zostało odhodowane przez rodziców (25-letnią orlicę i 20-letniego samca z Finlandii). Dzięki opiece rodziców miał on ograniczony kontakt z człowiekiem.

Przedstawiciele Komitetu Ochrony Orłów, z którym od kilku lat współpracuje nadleśnictwo, wskazali je jako odpowiednie do wypuszczenia orła przedniego. Już teraz na terenie Nadleśnictwa Rajgród jest wyznaczonych wiele stref ochronnych dla innych gatunków ptaków.

Jednak wypuszczenie orła do naturalnego środowiska nie może się odbyć bez zapoznania z naturalnym otoczeniem, w którym będzie on bytował. Dlatego powstała tam woliera adaptacyjna położona na terenie leśnym. Woliera była monitorowana przez całą dobę.

Groma, bo takie imię zostało mu nadane, przywieziono do rajgrodzkiej woliery pod koniec listopada ubiegłego roku. Okres adaptacji trwał około trzy miesiące. Młody orzeł był przyuczany do polowania, tak by umiał zdobywać pożywienie w naturalnym środowisku.

30 marca orzeł został wypuszczony na wolność. Ptak został wyposażony w nadajnik GPS, co umożliwi śledzenie na bieżąco jego dalszych losów. Leśnicy wspólnie z KOO chcą przywrócić ten gatunek przyrodzie północno-wschodniej Polski.

Jak podaje KOO w Polsce orzeł przedni jest gatunkiem skrajnie nielicznym. Liczebność wynosi zaledwie 30-35 par. Większość par (ok. 85 proc.) gniazduje na południu kraju, pojedyńcze gniazdują na północy i wschodzie kraju.

 

 

 

 

http://www.lasy.gov.pl/informacje/aktualnosci
http://www.rajgrod.bialystok.lasy.gov.pl/aktualnosci/

Komentarze (12)

Taki większy gołąb :0!

Nad Prostkami często widać szybujące orły. Jako, że mieszkam na wsi, widziałem kilkukrotnie orła na ziemi przy padlinie. Piękne , duże ptaki.

Wspaniale. Świetna sprawa. Bardzo piękny ptak, oby mu się udało zaadoptować w warunkach naturalnych.

Super :) Gratulacje dla Nadleśnictwa.

Piękny okaz, oby więcej takich przedsięwzięć. Na to powinna być kasa z budżetu. super praca!!. Przyroda potrzebuje takich ptaków .

Coś fantastycznego dobrze, że są jeszcze fantastyczni ludzie którzy dbają o PTAKI

Każdy powinien dbać o PTAKA!!!

Nad Prostkami szybuje Bielik zwyczajny często mylnie nazywany orłem. Bielik pochodzi z rodziny jastrzębiowatych. Piękny widok gdy można zaobserwować jak krążą nad stawem w poszukiwaniu pożywienia.

Orła na niebie, pomimo dużej odległości można poznać, po tym , że ma bardzo dużą rozpiętość skrzydeł w stosunku do głowy i ogona. Wygląda jakby "latała deska"

500+ na orly. W koncu to nasz symbol narodowy.

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.