Wiadomości

  • 5 komentarzy
  • 9635 wyświetleń

Zmodernizują system c.o.

Dnia 27 marca 2012 r. Miasto Grajewo uzyskało prawomocne pozwolenie na budowę związane z realizacją projektu "Modernizacja systemu ciepłowniczego Miasta Grajewo poprzez wykorzystanie odnawialnych źródeł energii". Oznacza to możliwość rozpoczęcia prac budowlanych w ramach projektu.

 

Modernizacja systemu ciepłowniczego Miasta Grajewo polega na budowie układu skojarzonej produkcji ciepła i energii elektrycznej w oparciu o spalanie biomasy. W wyniku realizacji projektu, modernizacji i rozbudowie, grajewska ciepłownia stanie się elektrociepłownią. Zakres inwestycji obejmuje m.in. rozbudowę i przebudowę budynku ciepłowni, modernizację stacji średniego napięcia oraz budowę wewnętrznej sieci energetycznej kablowej, montaż kotła parowego opalanego biomasą wraz z ekonomizerem, instalacji odpylania i odprowadzenia spalin, technologii kotła - rurociągów, pomp, i armatury, a także montaż silnika parowego wraz z generatorem prądu, budowę magazynu biomasy.

  

Wniosek na modernizację systemu ciepłowniczego poprzez budowę kotła na biomasę w skojarzeniu został złożony przez Miasto z myślą o modernizacji ciepłowni miejskiej oraz mieszkańcach, którzy będą zaopatrywani w ekologicznie czystą energię. Całkowita wartość inwestycji wynosi 14.221.540 zł. Grajewo otrzymało na realizację projektu dotację z Unii Europejskiej w wysokości 9.162.402 zł w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego, Osi Priorytetowej V. Rozwój infrastruktury ochrony środowiska, Działanie 5.1 Rozwój regionalnej infrastruktury ochrony środowiska. Pozostała część wartości projektu zostanie sfinansowana ze środków własnych Miasta Grajewo.

 Zakończenie inwestycji planowane jest w 2013 r.

 

grajewo.pl

Komentarze (5)

jestem ciekawa kto teraz pod tą inwestycją się podpisze? i zbierze laury.

a kiedy będzie rozwijana sieć ciepłownicza na osiedla huta, wilczewo i dalej. Zimą nie można okna otworzyć taki smród z kominów.

z biomasą będzie jak z olejem opałowym jak wszyscy przebudują swoje układy grzewcze na biomasę to cena tego paliwa osiągnie taki poziom, że przestanie to być opłacalne.

to glupi pomysl,nawet bardzo. lepiej byloby zainwestowac w naprawę sieci elektrycznych,zeby caly czas byl prad a nie,jak teraz,co jakis czas na 10 godzin prad odlaczaja,nienormalne.

Wynika, że miasto do inwestycji dołoży 5 baniek fajnie, JESTEM ZA , pod warunkiem, że koszty ogrzewania , ciepłej wody dla grajewian będą niższe. Czy to jest główny cel finansowania, może ktoś odpowie?

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.