Wiadomości

  • 2 komentarzy
  • 9106 wyświetleń

Zielona Gala w Szepietowie


Ciągniki, kosiarki, zgrabiarki, praso-owijarki i wiele innych nowoczesnych maszyn do zbioru zielonek i wyrobu pasz można było w miniony weekend obejrzeć w Szepietowie . W dniach 24-25 maja w Podlaskim Ośrodku Doradztwa Rolniczego po raz trzeci zorganizował imprezę informacyjno-doradczą - Zielona Gala, skierowaną do podlaskich hodowców bydła i producentów mleka. Pomimo niesprzyjających warunków, impreza cieszyła się dużym zainteresowaniem.

Zielona Gala to impreza, na której zainteresowani mogli zapoznać się z kompleksową ofertą wiodących firm z sektora rolniczego, zaprezentowana została bogata oferta maszyn i urządzeń wykorzystywanych w procesie technologicznym przygotowania, zbioru oraz konserwacji pasz zielonych. Na tegorocznej gali zaprezentowało się około 100 wystawców. Oprócz maszyn rolniczych nie zbrakło firm oferujących nasiona, nowoczesne konserwanty do zakiszania, folie kiszonkarskie itp.

Uroczystego otwarcia imprezy dokonał Józef Piotr Klim – Poseł RP, Maciej Żywno-Wojewoda Podlaski oraz Witold Karczewski – Prezes Izby Przemysłowo-Handlowej w Białymstoku.

Trwałe użytki zielone w strukturze użytków rolnych w województwie podlaskim stanowią 34,6%, podczas gdy w kraju 20,7 %. Pod względem areału łąk i pastwisk znajdujemy się na 3 miejscu w kraju po podkarpackim i warmińsko-mazurskim. Trwałe użytki zielone i mieszanki traw to najlepsze źródło tanich, naturalnych i wartościowych pasz objętościowych, których udział w dawce pokarmowej w żywieniu bydła może wynosić od 50% przy produkcji mleka do prawie 100% w żywieniu krów mamek ras mięsnych.

Praktyczną prezentacją postępu technologicznego stały się pokazy nowoczesnych maszyn i sprzętu. W tym roku ze względu na deszczową pogodę pokazy maszyn nie odbyły się. Warunki, jakie powstały na polach po kilkudniowych opadach deszczu uniemożliwiły zaprezentowanie procesu przygotowania, zbioru i konserwacji zielonek. Nowoczesne maszyny rolnicze prezentowane przez producentów i dealerów z kraju i regionu można było oglądać na stoiskach wystawowych.

Przed nami największa w regionie północo-wschodniej Polski impreza rolnicza, a mianowicie Regionalna Wystawa Zwierząt Hodowlanych i Dni z Doradztwem Rolniczym.

Zapraszamy do Szepietowa w dniach 28-29 czerwca.
Anna Gąsowska

 

piątek, 21 stycznia 2022

Zima zaatakowała kolejny raz

piątek, 21 stycznia 2022

Echa sesji Rady Powiatu Grajewskiego

Komentarze (2)

czemu tak malo zdjec :(

Fajnie,że są takie targi.Tylko szkoda,że nie stać rolników na zakupienie tych zabawek.Bo trzeba być milionerem albo zatopionym w kredytach na 10 pokoleń :( a polski rząd jeszcze odebrał szanse młodym rolnikom podnosząc poprzeczkie im od 12ha I jak tu rolnik ma żyć i czym pracować?.Mówię tu o rolnikach mających mniej pola od 10 do 50ha od których najlepszę i najzdrowsze są produkty oddawane do skupów. Pozdrawiam

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.